pečuj doma

Jak zastupovat dospělého s dysfázií řeči

24.4.2023

Jsem matka již dospělé dcery (21 let), která má vývojovou dysfázii řeči. Je možné žádat v jejím případě o ustanovení opatrovníka (bez zbavení svéprávnosti) nebo svědka, který by měl být vždy přítomen u jejího podepisování smluv, dohod, úpisů, apod., které by mohla podepsat v důsledku špatného pochopení textu?

Odpověď

Píšete, že dcera má vývojovou dysfázii, což není jasné postižení. Bylo by třeba rozeznat, jak je na tom dcera mentálně:

  1. Pokud si své postižení uvědomuje, je schopná ho saturovat tím, že si řekne o pomoc, pak zde není žádný náhradní institut rozhodování možný. Je to obdobné jako třeba u sociálně slabších lidí, kteří umí rozeznat, že něčemu nerozumí. Pak je akorát otázkou, jak s touto informací naloží. Zda si řeknou o pomoc anebo půjdou do rizika sebepoškozujícího rozhodnutí. A pokud se rozhodnou pro sebe nevýhodně, mohou někoho zmocnit k pomoci, mohou se jít poradit do poraden, mohou svoji situaci řešit. Tady by Vám dcera mohla udělit plnou moc a současně by ji také kdykoliv mohla odvolat. Rozhodnutí je výhradně na dceři.
  2. Pokud si své postižení dcera spíše nepřipouští, nemá náhled na svoji neschopnost rozeznat text a jiné, blíží se její postižení také mentálnímu defektu, pak je tu několik možností:
    1. Pokud sama dcera chce, může si zvolit podpůrce, tj. Vás. K tomu byste uzavřely smlouvu, kterou by schválil soud. Sama byste běžně jednat nemohla, ale mohla byste s dcerou být u jednání, a pokud by něco rozhodla bez Vás, měla byste pravomoc to zrušit (tady musím upozornit, že toto u nás ještě není v praxi tolik využívané a klade to na Vás více nároků, abyste si to troufla právně obhajovat).
    2. Pokud dcera sama chce, může požádat soud o ustanovení opatrovníka pro správu jmění. Tam můžete v těchto věcech dceru zastupovat, pokud dcera bude chtít, abyste opatrovníkem byla Vy.
    3. Lze také podat návrh (podnět) na ustanovení opatrovníka, třeba i bez omezení svéprávnosti dcery. Je to do jisté míry podobně tvrdé ustanovení opatrovníka (jako opatrovnictví při omezení svéprávnosti), ale mnoho lidí to snáší lépe. Opatrovník má i samostatnou pravomoc rozhodovat za opatrovaného v širších možnostech, než je jen správa jmění podle bodu b.

Vzory a popis jednotlivých institutů najdete zde: https://www.pecujdoma.cz/nase-sluzby/poradna/poradna-socialne-pravni/opatrovnictvi-a-zastupovani-pouceni-rozdily-vzory/. Publikaci k opatrovnictví zde: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi

Mgr. Radka Pešlová


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.