Jak umořovat exekuce, aby nedošlo ke znevýhodnění věřitele?
Mám dotaz ohledně exekucí. K osobě opatrovance je vedena řada exekucí. Finance jsou zasílány na účet města = nějaké peníze zbývají. Jakým způsobem lze umořovat exekuce drobnými splátkami, aby nedošlo ke zvýhodňování věřitele? Je možné založit na opatrovaného účet, tam "občas" vložit nějaké peníze, o které by se exekutoři sami podělili? Nebo stejnou měrou odesílat finance "známým" exekutorům?
Odpověď
Uvažujete správným směrem. Při splácení exekucí je tu vždy riziko, že se dostanete na pole trestnosti poškozování/zvýhodňování věřitele (§§ 222 a 223 trestního zákona). Splácet, jakkoliv cokoliv, co ještě není v exekuci, jde, ale u exekuce už jsme opravdu na hraně. Proto je nutné v souladu s judikaturou hradit tak, aby to odpovídalo poměrnému a rovnoměrnému uspokojení všech věřitelů:
Zvýhodnění věřitele spočívá v tom, že se mu dostane od dlužníka, který není schopen plnit své splatné závazky, plnění neodpovídajícího zásadě poměrného a rovnoměrného uspokojení, a to na úkor ostatních věřitelů téhož dlužníka. Zvýhodnění věřitele v tomto smyslu nevyžaduje, aby byl takový věřitel na úkor ostatních uspokojen zcela; postačí, jestliže od pachatele obdrží více, než by odpovídalo poměrnému a rovnoměrnému uspokojení všech věřitelů. Trestní odpovědnost pachatele ovšem nevzniká, pokud by sice plně uspokojil pohledávku jenom jednoho z více věřitelů, avšak učinil tak s odůvodněným předpokladem získání dalších prostředků na uspokojení věřitelů ostatních. Přednostní uspokojení pohledávky jednoho věřitele nesolventním dlužníkem samo o sobě nestačí, jednání pachatele musí být učiněno s úmyslem zmařit tímto způsobem možnost uspokojení pohledávek ostatních věřitelů.
(Rozsudek Nejvyššího soudu České republiky sp.zn. 4 Tz 153/2003, ze dne 29.10.2003)
Pokud si na tuto úvahu příliš netroufáte, je Váš nápad na založení účtu skvělým řešením. Který exekutor ho objeví, ten si bude srážet. Zde, jakmile bude účet obstaven, tak ještě máte možnost v čase, kdy banka účet obstaví, ale ještě nenabyl právní moci exekuční příkaz, zajít do banky a dát příkaz k úhradě exekutorovi (to je jediný příkaz, který banka provede), pokud máte na účtu prostředky na celé splacení. Pokud je splaceno takto naráz, jsou pak snížené náklady exekuce.
Připomínám ale, že za opatrovaného lze splácet jen ty dluhy, které jsou platně učiněné a nelze je třeba v souladu s § 551, § 581, § 583 a § 1796 občanského zákoníku zneplatnit.
Mgr. Radka Pešlová
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.