pečuj doma

Jak správně hradit náklady na bydlení opatrovaného?

25.8.2023

Stala jsem se opatrovníkem svého otce. Jak mám v budoucnu vyúčtovávat jeho náklady na bydlení? Otec bydlí sám v družstevním bytě, který před časem přepsal na sestru, včetně elektroměru a plynoměru. Sestra platby uskutečňuje z otcova účtu, přístup měla po prosbě a následné dohodě obou rodičů ještě za života maminky. V družstevní smlouvě je otec uveden jako osoba bydlící. Druhý dotaz: pokud bude otci přiznán příspěvek na péči, bude lepší, když pečující osobou s odměnou za péči bude sestra, když já jsem opatrovník, aby nedošlo ke kolizi?

Odpověď

Předně jako opatrovník musíte mít platby pod kontrolou Vy a nikoliv sestra. Proto je potřeba oznámit České správě sociálního zabezpečení, pokud otec pobírá důchod, že jste opatrovníkem (listina opatrovníka a případně rozhodnutí o omezení svéprávnosti otce s doložkou právní moci). Určíte, kam půjdou prostředky. Buď půjdou na Váš účet, což tak trochu nesplňuje povinnost mít oddělené prostředky (dle § 1414 občanského zákoníku), anebo (vhodnějším řešením je) půjdou dále na otcův účet a Vy budete disponent. Pak můžete z účtu převádět platby na náklady na bydlení.

Se sestrou uzavřete dohodu (za otce ji podepíšete Vy jako opatrovník) o právu užívat byt a o výši nákladů. Tyto dohodnuté náklady pak z prostředků otce budete sestře posílat. Soudu doložíte smlouvu a necháte ji schválit jako neběžné právní jednání, protože pravděpodobně půjde o smlouvu na dobu neurčitou (tj. s povinností platit někomu na dobu delší než tři roky, což dle § 483 občanského zákoníků podléhá schválení soudem). Pak ročně budete dokazovat, že podle dané smlouvy platíte (ideálně výpisem z účtu).

Dále se ptáte, jak s péčí, zda ji nenapsat na sestru, kvůli případné kolizi.

Tady bych se přikláněla k tomu, abyste to udělali podle pravdy, kdo skutečně pečuje, protože ten z této péče může mít do budoucna výhody (např. zápočet do důchodu). Pokud skutečně pečujete především Vy, prosím, projděte si postup, který vysvětluji v odpovědi na tento dotaz: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-pece-o-nesvepravneho-syna-hospodareni-a-kolizni-opatrovnik.

Jde o postup sice krkolomný, ale čistý.

Peníze opět půjdou na účet otce (od ÚP) a pak příkazem budete přeposílat na svůj účet.

Kdybyste prostředky měla na svém účtu, tak by se Vám mohlo stát, že by při úmrtí otce daný účet obstaví (celý) notář a dá prostředky do dědictví. I tento případ jsme v poradně řešili: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-opatrovany-bratr-zemrel.-muze-mi-banka-zablokovat-ucet.

Pokud s opatrovnictvím teprve začínáte, doporučuji Vám naši publikaci pro opatrovníky, zdarma ke stažení zde: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.