pečuj doma

Jak rozumět podmínkám hospodaření s penězi opatrované

12.3.2022

Opatrovanka má na účtu 440 tisíc Kč. Dle slov paní soudkyně mohu jakožto opatrovnice investovat (utratit) do výše 1/3 celku, tedy oněch 440 tis. Nevím však, za jaké časové období.

Odpověď

Dle § 480 občanského zákoníku odst. 2 písm. a) a b) jste opravdu v nakládání s opatrovancovými prostředky limitovaná následovně:

(2) Bez souhlasu opatrovnické rady nesmí opatrovník naložit s majetkem opatrovance, jedná-li se o
a) nabytí nebo zcizení majetku v hodnotě převyšující částku odpovídající stonásobku životního minima jednotlivce podle jiného právního předpisu,
b) nabytí nebo zcizení majetku převyšující jednu třetinu opatrovancova majetku, ledaže tato třetina představuje hodnotu jen nepatrnou, nebo

Pokud má opatrovanka 440 tisíc, tak 1/3 celku je 146 666 Kč. Pokud má opatrovaná ještě další majetek, tak je samozřejmě částka vyšší.

Dále jste ale limitovaná nejen uvedeným § 480, ale také § 461 odst. 1:

§ 461
(1) Spravuje-li zákonný zástupce nebo opatrovník jmění zastoupeného, náleží mu běžná správa takového jmění. Nejedná-li se o běžnou záležitost, vyžaduje se k naložení se jměním zastoupeného schválení soudu.

Tedy, pokud má opatrovaná 440 000 Kč, jistě můžete jako opatrovník investovat (spravovat) celou částku, protože se o ni staráte a současně nejde o zcizení majetku. Ale nemůžete takovou sumu utratit, protože není běžné utratit všechny úspory člověka. K utracení jste limitovaná maximálně 1/3 této částky, a to jen na běžné záležitosti.

Pod tím si můžete představit třeba to, že pokud opatrovaná vlastní nájemní dům a vy pravidelně (běžně) odesíláte platbu na energie ve výši 140 000 Kč, tak jde o běžné nakládání. Ale pokud je 440 000 Kč úsporou třeba po ukončení dědického řízení, nebo po vyplacení důchodu za zpětné období, tak asi je běžné hradit služby, nájem, jídlo, poplatky, oblečení, ale kdybyste nyní vzala 140 000 Kč a třeba za to nechala opravit střechu na domě, kde s opatrovanou bydlíte a dům je ve Vašem vlastnictví, není to v pořádku. Nemůžete použít prostředky na zvýšení hodnoty něčeho, co není majetkem opatrované. Možná byste toto odůvodnila, ale právě protože to není běžné, musí to schvalovat opatrovnická rada, a pokud není opatrovnická rada zřízena, musí to schválit soud.

Pokud Vám soud podá nějakou informaci, bylo by vhodné se zeptat soudu, jak to myslí a na další doplňující otázky. Jednotlivé případy opatrovníků, jejich vyúčtování a jejich předpoklady vidí soud komplexně a také je kontroluje. Bohužel není nikde přesněji vymezeno, co a jak a praxe na jednotlivých soudech a jejich přístupu je velmi různorodá. Např. některé soudy snesou, aby bylo měsíčně uhrazeno za péči až do výše nejvyššího stupně příspěvku na péči 19 200 Kč, uhrazení nákladů na bydlení a jídlo až do výše důchodu (např. 15 000 Kč), ale jiné částky mají s opatrovníkem dohodnuté, že např. cokoliv nad určitou hranici nechává opatrovník schvalovat (tato hranice se pohybuje nejčastěji při nakládání nad 5 000 Kč, 7 000 Kč, 10 000 Kč).

Částka se odvíjí od zdrojů. Ptáte se, jak často můžete nakládat s 1/3 majetku. Logicky je to pokaždé, ale pokaždé do výše 1/3 majetku. Protože, když nyní z 440 000 Kč využijete částku 146 666 Kč, tak příště k úvaze o jedné třetině majetku už nebude 440 000 Kč, ale jen 293 334 Kč a z toho bude 1/3 částka 97 778 Kč, až utratíte tu, tak zase bude už základ majetku 195 556 Kč a z toho jedna třetina jen 65 185 Kč.

Ale zda je to měsíčně, ročně, denně, nelze jednoznačně říct – zákon to neupravuje, proto by měl dotaz směřovat na soudkyni, které jsou známy poměry opatrované a Vás jako opatrovnice. Upozorňuji ale, že to má být běžné a do této výše.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.