pečuj doma

Jak prodloužit omezení svéprávnosti a kdo dál poradí?

29.7.2023

Přítel je opatrovníkem své nesvéprávné maminky, které byla omezena svéprávnost v říjnu 2018 na dobu pěti let. Bohužel příteli umřela babička, která byla opatrovnicí jeho maminky před ním a nezasvětila ho do takových situací, jako je tato, jak máme postupovat, aby soud prodloužil nesvéprávnost na dalších 5 let. Popřípadě můžeme najít ve městě svého trvalého bydliště nějaký státní orgán, kde nám vše bude vysvětleno, například nějaký úřad?

Odpověď

Doporučuji zavolat na soud a zkusit se zeptat, zda budou z moci úřední zahajovat řízení o přezkum omezení svéprávnosti. Některé soudy to dělají. Ale bohužel některé soudy to nedělají, nebo to nestíhají před skončením pětiletého období (počítá se od nabytí právní moci rozhodnutí o omezení svéprávnosti, nikoliv od vydání rozhodnutí).
Protože je zásadní prací opatrovníka HÁJIT PRÁVA OPATROVANÉ, tak pokud by opatrovaná neměla prodlouženo omezení svéprávnosti, tak zanikne a současně ale zanikne i opatrovnictví a práva opatrované pak nemá kdo chránit.

Proto je nutné, aby si pán sepsal Návrh na prodloužení omezení svéprávnosti maminky. Tento návrh by měl sdělovat něco ve smyslu:

  • Omezení svéprávnosti maminku chrání takto: ... (např. maminka podepíše komukoliv cokoliv, je zneužitelná, a proto dává omezení smysl, neboť vše, co podepíše, já jako opatrovník mohu anulovat k její ochraně).
  • Zdravotní stav maminky se nemění, resp. se ještě zhoršuje (zde přiložit jednoduchou zprávu od praktického lékaře, příp. psychiatra).
  • I nadále navrhuji prodloužit omezení svéprávnosti maminky na dalších 5 let, protože se neočekává zlepšení zdravotního stavu a k ochraně a jednání za maminku je i nadále potřeba opatrovnictví.
  • Rozsah omezení svéprávnosti ponechávám na úvaze soudu, ale sděluji, že tak jak bylo dosud definováno, dostačovalo k hájení práv (pokud nedostačovalo, uveďte, v čem a proč, a navrhněte změnu; např. dosud je maminka omezena na 200 Kč týdně a dnes byste to potřebovali na 500 Kč týdně, tak uvedete třeba něco ve smyslu, že z důvodu inflace by bylo vhodné navýšit částku).
     

Pokud by soud do konce září sám přezkum nezahájil (toto by opatrovníkovi oznámil), opatrovník by sám měl podat návrh. V zákoně to nikde nenajdete, vyplývá to jako doporučení z praxe, aby se to stíhalo včas.

Na to navážu, ptáte se, kde by Vám mohli poradit:

  1. Doporučuji samozřejmě naši poradnu a i publikaci: https://www.mskruh.cz/media/files/opatrovnik_v_praxi-web_verze.pdf, byť v ní nenajdete vše.
  2. Občanské poradny (dají se vyhledat zde: http://iregistr.mpsv.cz/socreg/vitejte.fw.do?SUBSESSION_ID=1690274671162_1).
  3. Sociální odbor na obecním úřadu obce s rozšířenou působností.
  4. Nemají povinnost, ale často pomohou:
    1. na každé obci s rozšířenou působností pracuje nějaký pracovník v pozici veřejného opatrovníka, tím, že tuto práci dělá, je často schopen i poradit. Nemá to ale v popisu práce a někdy nemusí být odborník (teprve se třeba učí). Opatrovníci jsou i na menších obcích, ale není to pravidlem;
    2. na každém krajském úřadu je metodik výkonu veřejného opatrovnictví. To je většinou odborník, který už toho hodně profesně zažil, ale on je tu pro veřejné opatrovníky a nikoliv pro „laické“ opatrovníky. Přesto je schopen občasně také poradit, i když to nemá v popisu práce.

Snad je to takto srozumitelné.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Co dělat, když končí podpůrčí doba nemocenské

22.4.2025 Prosím o informaci, jak postupovat: Příslušná Okresní zpráva sociálního zabezpečení rozhodla 21. března 2025 o ukončení podpůrčí doby (trvala dle zákona 380 dní, skončila dle rozhodnutí k 6. března, kdy jsem rovněž měla mít kontrolu u lékaře. Nicméně sestra z ordinace mi na začátku března volala, že kontrola u lékaře z důvodu jeho nemoci proběhne více...

ZPRÁVY: Dezinformace o očkování mohou naopak přivést lidi k rozumu

21.4.2025 Slovenský vládní zmocněnec Peter Kotlár vícekrát zpochybnil bezpečnost vakcín proti onemocnění covid-19. Opírá se o studii, která nebyla zveřejněna. Jeho slova zase zpochybňují odborníci. I když by se mohlo zdát, že tvrzení zmocněnce mohou důvěru v očkování snižovat, ve skutečnosti to může být naopak. více...

ZPRÁVY: Počet lidí s postižením ve společnosti stoupá…

20.4.2025 Výzkum Českého statického úřadu (dále jenom ČSÚ) týkající se údajů o osobách se zdravotním postižením (dále jenom OZP) v České republice za rok 2024 byl zveřejněný koncem března. V české společnosti podle něj žije zhruba 15 % obyvatel, kteří se potýkají s trvalými zdravotními potížemi nebo postižením, případně s kombinací obojího. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.