pečuj doma

Jak prodloužit omezení svéprávnosti a kdo dál poradí?

29.7.2023

Přítel je opatrovníkem své nesvéprávné maminky, které byla omezena svéprávnost v říjnu 2018 na dobu pěti let. Bohužel příteli umřela babička, která byla opatrovnicí jeho maminky před ním a nezasvětila ho do takových situací, jako je tato, jak máme postupovat, aby soud prodloužil nesvéprávnost na dalších 5 let. Popřípadě můžeme najít ve městě svého trvalého bydliště nějaký státní orgán, kde nám vše bude vysvětleno, například nějaký úřad?

Odpověď

Doporučuji zavolat na soud a zkusit se zeptat, zda budou z moci úřední zahajovat řízení o přezkum omezení svéprávnosti. Některé soudy to dělají. Ale bohužel některé soudy to nedělají, nebo to nestíhají před skončením pětiletého období (počítá se od nabytí právní moci rozhodnutí o omezení svéprávnosti, nikoliv od vydání rozhodnutí).
Protože je zásadní prací opatrovníka HÁJIT PRÁVA OPATROVANÉ, tak pokud by opatrovaná neměla prodlouženo omezení svéprávnosti, tak zanikne a současně ale zanikne i opatrovnictví a práva opatrované pak nemá kdo chránit.

Proto je nutné, aby si pán sepsal Návrh na prodloužení omezení svéprávnosti maminky. Tento návrh by měl sdělovat něco ve smyslu:

  • Omezení svéprávnosti maminku chrání takto: ... (např. maminka podepíše komukoliv cokoliv, je zneužitelná, a proto dává omezení smysl, neboť vše, co podepíše, já jako opatrovník mohu anulovat k její ochraně).
  • Zdravotní stav maminky se nemění, resp. se ještě zhoršuje (zde přiložit jednoduchou zprávu od praktického lékaře, příp. psychiatra).
  • I nadále navrhuji prodloužit omezení svéprávnosti maminky na dalších 5 let, protože se neočekává zlepšení zdravotního stavu a k ochraně a jednání za maminku je i nadále potřeba opatrovnictví.
  • Rozsah omezení svéprávnosti ponechávám na úvaze soudu, ale sděluji, že tak jak bylo dosud definováno, dostačovalo k hájení práv (pokud nedostačovalo, uveďte, v čem a proč, a navrhněte změnu; např. dosud je maminka omezena na 200 Kč týdně a dnes byste to potřebovali na 500 Kč týdně, tak uvedete třeba něco ve smyslu, že z důvodu inflace by bylo vhodné navýšit částku).
     

Pokud by soud do konce září sám přezkum nezahájil (toto by opatrovníkovi oznámil), opatrovník by sám měl podat návrh. V zákoně to nikde nenajdete, vyplývá to jako doporučení z praxe, aby se to stíhalo včas.

Na to navážu, ptáte se, kde by Vám mohli poradit:

  1. Doporučuji samozřejmě naši poradnu a i publikaci: https://www.mskruh.cz/media/files/opatrovnik_v_praxi-web_verze.pdf, byť v ní nenajdete vše.
  2. Občanské poradny (dají se vyhledat zde: http://iregistr.mpsv.cz/socreg/vitejte.fw.do?SUBSESSION_ID=1690274671162_1).
  3. Sociální odbor na obecním úřadu obce s rozšířenou působností.
  4. Nemají povinnost, ale často pomohou:
    1. na každé obci s rozšířenou působností pracuje nějaký pracovník v pozici veřejného opatrovníka, tím, že tuto práci dělá, je často schopen i poradit. Nemá to ale v popisu práce a někdy nemusí být odborník (teprve se třeba učí). Opatrovníci jsou i na menších obcích, ale není to pravidlem;
    2. na každém krajském úřadu je metodik výkonu veřejného opatrovnictví. To je většinou odborník, který už toho hodně profesně zažil, ale on je tu pro veřejné opatrovníky a nikoliv pro „laické“ opatrovníky. Přesto je schopen občasně také poradit, i když to nemá v popisu práce.

Snad je to takto srozumitelné.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.