pečuj doma

Jak ošetřit, když pečují sourozenci a jeden je opatrovníkem

1.12.2024

Moje máma byla před několika dny stanovena soudem jako opatrovnice naší babičky, která byla omezena na svéprávnosti v plném rozsahu. Máma je poslední dva roky pečující osobou, která s babičkou bydlí a poskytuje jí 24/7 péči. Babičce byl přiznán příspěvek na péči 2. stupně. Nyní by se v péči o babičku chtěla podílet i teta, a to půl na půl. Máma s tetou by si rády rozdělily příspěvek na péči jako jejich odměnu za péči a náklady na život babičky by byly hrazeny z jejího důchodu. Jak tuto situaci nejlépe ošetřit, aby byla co nejpraktičtější, ale zároveň právně bezpečná? Jak zajistit, aby teta mohla disponovat s penězi z důchodu pro výdaje na babiččin život (jídlo, léky atd.), když bude mít babičku u sebe doma? Co je v tomto případě nejlepší postup?

Odpověď

Je nutné rozlišit opatrovnictví a péči.

Opatrovník se stará o finance, o smlouvy, o sociální dávky… je to takový správce, advokát a rodič v jednom.
A pečující osoba (i když opatrovník může být také pečující osoba) je takový ten vykonavatel (umyje, uklidí, opečuje, nakrmí…).

V přirovnání k rodiči… rodič dítě objedná k lékaři, zaplatí mu tábor, vybere školu, zajistí prostředky. Pak k lékaři dítě vezme tchýně, na táboře se o děti za peníze bude starat nějaký personál a ve škole se stará učitelka.

Tj. maminka bude vše řídit a se sestrou dohodnou (ideálně písemně) podmínky sestřiny pomoci.

Napadá mě, že by všechny prostředky mohly chodit na účet zřízený babičce, kde by maminka byla disponentem. Pak by prostředky posílala zálohově na svůj účet, když by zrovna platila vše ona a když by babička byla u své druhé dcery (maminčiny sestry), tak by poslala prostředky sestře jako zálohu na náklady.

Soudu by pak doložila smlouvu se sestrou o výši částky za péči a příspěvek na domácnost v době péče. Pokud by docházelo k dalším výdajům, jako jsou léky, jídlo apod., to se dá vykázat jednou přiměřeně velkou částkou a větší částky (např. nákup obuvi, kompenzačních pomůcek, dovolená) by se vykázaly účtenkami, které by sestra schovávala.

Vždy po ukončení kratší péče, nebo třeba dohodou po čtvrt roce, by se prostředky vyúčtovaly. Resp. sestra by mamince náklady vyúčtovala a přebývající částku by vrátila, nebo by maminka naopak ještě doplatila.

Právně to nemusí být příliš striktně řešeno, pokud je v rodině shoda. Přesto bych doporučila, aby si maminka se sestrou vše sepsaly ve smyslu:

Opatrovnice a současně pečující 1:

Opatrovaná:

Pečující 2:

Opatrovnice a pečující 2 stanovují pravidla péče a nakládání s prostředky opatrované v době péče pečující osobou č. 2

Opatrovaná bude u pečující 2 v čase od … do …

V této době pečující 2 zajistí tuto péči:

Za tuto péči jí náleží úhrada ve výši … Kč, splatná k 30. dni v měsíci péče.

Kontrolu péče může opatrovnice provádět kdykoliv. Pečující 2 se zavazuje zajistit důstojnost, kvalitní péči a dohled nad zdravotními úkony v co nejvyšší kvalitě. Zavazuje se také spolupracovat s ošetřujícím lékařem opatrované MUDr. …

Za výdaje na stravu a podíl na nákladech bydlení opatrované pečující 2 náleží úhrada ve výši … Kč splatná k … dni v měsíci.

Na další náklady (např. léky, oblečení, pomůcky) je poskytnuta záloha ve výši … Kč splatná ke dni … v měsíci, kterou je pečující 2 povinna vyúčtovat vždy k poslednímu dni kalendářního čtvrtletí k rukám opatrovnice. Na částky nad … Kč se zavazuje pečující 2 uschovat účtenky a předat je společně s vyúčtováním opatrovnici.

Tuto dohodu může kterákoliv strana kdykoliv vypovědět s výpovědní dobou 1 týden, pokud nejde o hrubé porušování práv opatrované, v takovém případě lze dohodu vypovědět okamžitě.

V …

podpis                    podpis

 

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.