Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?
Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
Odpověď
Především nyní musíte být aktivní ve svých záležitostech. Máte právo nahlížet do spisu na soudu, bude Vám jmenován opatrovník pro řízení – komunikujte s ním, co u soudu říkat a co nikoliv, soudce Vás musí shlédnout, až se za Vámi vydá, mluvte s ním a vše mu povězte.
Soud musí zkoumat, zda jste schopen obstát v běžném životě:
- Dokážete si nakládat se svými penězi?
- Dokážete včas platit nájem?
- Chápete, že se platí poplatky za TV, rozhlas, za svoz odpadu?
- Dokážete si vyjednat změnu mobilního operátora, dodavatele energie?
- Pokud byste si vzal půjčku, rozumíte tomu? Umíte zařídit její splácení?
- Když by Vám dali výpověď v práci a Vy se cítil poškozený, uměl byste si najít pomoc a třeba zaměstnavatele zažalovat (s pomocí advokáta)?
- Když byste byl bez práce, dokázal byste si vyřešit sociální dávky a vyřešit, aby za Vás bylo hrazeno zdravotní pojištění?
- Pokud by Vám sociální dávky nechtěl úřad přiznat, uměl byste se bránit?
- Rozeznáte podvodníky, a pokud už Vás někdo podvede, dokážete se bránit? Např. uměl byste podat trestní oznámení, vymáhat náhradu škody?
- Chápete nakupování, přiměřenost, potřeba jídla, oblečení? Dokážete si zkontrolovat, zda Vás v obchodě neošidili?
- Víte, že máte právo na zdravotní ošetření? A kdyby Vám v nemocnici nebo obvodní lékař odpíral ošetření, uměl byste se tomu bránit?
- Máte přehled o Vašich zdravotních obtíží, dokážete vyhledat a přijmout pomoc?
Pokud v tomto jste dovedný, určitě to soudu říkejte, poukazujte na to, a můžete-li, dokažte to (např. pravidelně platíte, nikde nedlužíte…). Soud by Vás pak neměl omezit ve svéprávnosti. A přece jen, pokud by to udělal, můžete podat odvolání. K odvolání je dobré mít lékařskou zprávu, že jste mentálně/duševně zdravý.
Už nyní můžete sepsat vyjádření k podanému návrhu, o tom, co vše a jak zvládáte. To doručíte soudu a soud to pak musí také zkoumat.
Pokud však nezvládáte většinu z toho, co píši, soud bude hledat opatrovníka, který by Vám pomáhal zajistit Vaše práva (např. na správně přiznané sociální dávky) a Vaše povinnosti (např. vyřešit zaplacení nájmu). Bude hledat někoho, kdo bude hájit Vaše zájmy.
Pokud byste připustil, že opatrovníka potřebujete, ale nechcete navrhovatele. Pak můžete napsat soudu vyjádření, a pak to také říci soudci, případně to říci na soudním jednání, že s navrhovatelem nemáte dobrý vztah a nesouhlasíte s tím, aby Vám dělal opatrovníka. Více popište, proč to nechcete.
Aby to celé nešlo k soudu, tak by navrhovatel musel vzít zpět svůj návrh. Má se rozhodovat o Vašich potřebách a pomoci Vaší osobě. Soud nemůže řízení jen tak zrušit na Vaši žádost, dokud neprozkoumá, zda nepotřebujete pomoci.
Snad v tom naleznete pro sebe potřebnou cestu.
Mgr. Radka Pešlová