pečuj doma

Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024

Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...

Odpověď

Především nyní musíte být aktivní ve svých záležitostech. Máte právo nahlížet do spisu na soudu, bude Vám jmenován opatrovník pro řízení – komunikujte s ním, co u soudu říkat a co nikoliv, soudce Vás musí shlédnout, až se za Vámi vydá, mluvte s ním a vše mu povězte.

Soud musí zkoumat, zda jste schopen obstát v běžném životě:

  • Dokážete si nakládat se svými penězi?
  • Dokážete včas platit nájem?
  • Chápete, že se platí poplatky za TV, rozhlas, za svoz odpadu?
  • Dokážete si vyjednat změnu mobilního operátora, dodavatele energie?
  • Pokud byste si vzal půjčku, rozumíte tomu? Umíte zařídit její splácení?
  • Když by Vám dali výpověď v práci a Vy se cítil poškozený, uměl byste si najít pomoc a třeba zaměstnavatele zažalovat (s pomocí advokáta)?
  • Když byste byl bez práce, dokázal byste si vyřešit sociální dávky a vyřešit, aby za Vás bylo hrazeno zdravotní pojištění?
  • Pokud by Vám sociální dávky nechtěl úřad přiznat, uměl byste se bránit?
  • Rozeznáte podvodníky, a pokud už Vás někdo podvede, dokážete se bránit? Např. uměl byste podat trestní oznámení, vymáhat náhradu škody?
  • Chápete nakupování, přiměřenost, potřeba jídla, oblečení? Dokážete si zkontrolovat, zda Vás v obchodě neošidili?
  • Víte, že máte právo na zdravotní ošetření? A kdyby Vám v nemocnici nebo obvodní lékař odpíral ošetření, uměl byste se tomu bránit?
  • Máte přehled o Vašich zdravotních obtíží, dokážete vyhledat a přijmout pomoc?

Pokud v tomto jste dovedný, určitě to soudu říkejte, poukazujte na to, a můžete-li, dokažte to (např. pravidelně platíte, nikde nedlužíte…). Soud by Vás pak neměl omezit ve svéprávnosti. A přece jen, pokud by to udělal, můžete podat odvolání. K odvolání je dobré mít lékařskou zprávu, že jste mentálně/duševně zdravý.

Už nyní můžete sepsat vyjádření k podanému návrhu, o tom, co vše a jak zvládáte. To doručíte soudu a soud to pak musí také zkoumat.

Pokud však nezvládáte většinu z toho, co píši, soud bude hledat opatrovníka, který by Vám pomáhal zajistit Vaše práva (např. na správně přiznané sociální dávky) a Vaše povinnosti (např. vyřešit zaplacení nájmu). Bude hledat někoho, kdo bude hájit Vaše zájmy.

Pokud byste připustil, že opatrovníka potřebujete, ale nechcete navrhovatele. Pak můžete napsat soudu vyjádření, a pak to také říci soudci, případně to říci na soudním jednání, že s navrhovatelem nemáte dobrý vztah a nesouhlasíte s tím, aby Vám dělal opatrovníka. Více popište, proč to nechcete.

Aby to celé nešlo k soudu, tak by navrhovatel musel vzít zpět svůj návrh. Má se rozhodovat o Vašich potřebách a pomoci Vaší osobě. Soud nemůže řízení jen tak zrušit na Vaši žádost, dokud neprozkoumá, zda nepotřebujete pomoci.

Snad v tom naleznete pro sebe potřebnou cestu.

Mgr. Radka Pešlová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.