Jak můžu nakládat s věcmi opatrované matky
Mám dům, který mi darovala matka. Má v něm užívací právo, bydlela tam. Ta nyní už přes dva roky bydlí jinde, v domově, má Alzheimera. Jsem její opatrovník. V domě zůstalo velké množství věcí, od oblečení po starý nábytek. Potřebuji dům rekonstruovat, aby nechátral. Nepředpokládám, že se maminka do domu někdy vrátí, potřebuje nepřetržitou péči. Mohu věci z domu vyklidit? Uvažuji, že bych uložila maminčiny osobní věci, které mají hodnotu (osobní doklady, šperky, fotografie apod.) mimo dům. Mohu zlikvidovat ostatní nehodnotné věci? Prosím o radu, jak postupovat.
Odpověď
Protože jste v této věci jako opatrovník své maminky v kolizi – Váš zájem je vyklidit a zlikvidovat věci, ale zájem maminky může být jiný (kdyby bývala chtěla věci likvidovat, nejspíš by to při plném vědomí ještě udělala), je potřeba požádat soud o ustanovení kolizního opatrovníka dle § 460 občanského zákoníku. S ustanoveným kolizním opatrovníkem pak projdete maminčiny věci a dohodnete jejich likvidaci.
„Já ..., nar. ..., bytem ... jako opatrovník paní ..., nar. ..., bytem ... žádám o ustanovení kolizního opatrovníka dle § 460 občanského zákoníku, neboť jako vlastník nemovitostí, kde maminka pobývala, je v mém zájmu vyklizení maminčiných věcí a jejich částečná likvidace, abych tak mohla rekonstruovat svůj dům. Ale současně by mohlo být v zájmu maminky s věcmi naložit jinak, což takto sama oprávněně a objektivně rozhodnout nemohu.
Žádám soud, aby mamince pro potřeby likvidace vybavení zůstávajícím na adrese ... ustanovil kolizního opatrovníka. Mohu sama navrhnout, aby jím byl/a ..., nar. ..., bytem, protože tato osoba má k mamince velmi blízký a laskavý vztah.“
Někteří opatrovníci to ale dělají jinak, když umísťují opatrovaného do sociální služby, zrovna dávají na soud návrh na schválení právního jednání spočívajícího v likvidaci, příp. zpeněžení majetku, který zůstává v nemovitosti (typicky to bývá u potřeby vyklidit nájemní byt). I toto soud po řádném zdůvodnění opatrovníkovi je schopen schválit.
Pak by (i mimo čas umístění do služby) mohl být podán:
Návrh na schválení neběžného právního jednání za opatrovanou opatrovníkem
„Já ..., nar. ..., bytem ... jako opatrovník paní ..., nar. ..., bytem ... žádám o schválení likvidace majetku uvedeného v příloze tohoto podání (foto, popis, číslování), neboť tento majetek se jeví bez hodnoty, brání dalšímu využití majetku opatrovníka (rekonstrukce nemovitosti) a neslouží a nebude sloužit k užitku opatrované. Naopak by zvyšoval náklady opatrované, pokud by byl na její náklady uschován.
Majetek spočívající v ... (fotografie, šperky, obrazy... viz příloha č. 2 tohoto podání) bude dále uschován bezplatně v prostorách domu, který opatrovaná užívala, protože má pro opatrovanou buď citovou hodnotu nebo vyšší majetkovou hodnotu, a opatrovník o něj bude pečovat s péčí řádného hospodáře.“
Snad je to takto srozumitelné.
Mgr. Radka Pešlová
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.