pečuj doma

Jak můžu investovat úspory opatrovaného syna?

1.3.2022

Jsem opatrovníkem svého syna. Na běžném účtu spojeném s uspokojováním jeho životních potřeb má větší částku peněz (převod ze spořících produktů založených v jeho dětství, kdy ještě nebyl omezen ve svéprávnosti), které chci před dobou, kdy budou využity pro Tomovy životní potřeby, účelně chránit alespoň částečně před inflací, případně je i zhodnotit vhodnou investicí. Kontaktovala jsem poradce z finanční společnosti, uvažuji o založení více produktů (např. spořicí účet, podílové fondy) k výše uvedenému účelu. Návrh budu podávat ke schválení městskému soudu. Existují nějaká obecná omezení, kterými bych se měla řídit, a nebo rozporné návrhy investování peněz opatrovance, kterých bych se měla vyvarovat, prosím?

Odpověď

Opatrovnictví je spojeno i se správou majetku, ale míra odbornosti, s jakou je spravován, často stojí na schopnostech a odbornosti opatrovníka.

Je běžné, že soudy nemají problém se schválením nebo právním jednáním opatrovníka, které se týká:

  • spořících účtů
  • termínovaných vkladů
  • podílových fondů
  • různých druhů spoření (penzijní, stavební) – vše ale musí být odůvodněno (např. je-li předpoklad, že se opatrovaný pro svoji nemoc nejspíš nedožije důchodu, tak není účelné, aby tyto prostředky byly takto investovány, nebo musí jít o produkt výhodně vypověditelný v průběhu života před důchodovým věkem)

Občasně povolí i:

  • investici do nemovitosti
  • pronájem nemovitostí ve stávajícím vlastnictví
  • zakoupení akcií (už nebývá časté, ale i to lze – jejich rizikovost/stálost je pak na výběru opatrovníka a obhajobě u soudu)

Předpokládám, že i další deriváty finančního trhu (i třeba investice do kryptoměn a investování do start-upu) jde před soudem obhájit, jen je nutné argumentovat a udělat si analýzu, kterou předložím soudu, abych ho jako opatrovník přesvědčila, že se chovám vhodným způsobem ke jmění opatrovaného.

Dokážu si představit i třeba investici do lega, sbírkových předmětů apod., ale už méně si dokážu představit, jak snadné/těžké o tom bude přesvědčit soud, že jde o dobrý nápad (přecejen ve vztahu k věku soudců bych očekávala jistou konzervativnost; to vlastně platí i o star-upech a kryptoměnách a méně známých derivátech finančního trhu).

Celkově není obecně známo, co možné je, či není. Je to z několika důvodů:

  1. investování je opravdu odbornou činností vyžadující ekonomické vzdělání, a tak mít na to „jednoduchý“ návod, by bylo naivní,
  2. mnoho opatrovníků nemá možnost spravovat vysoké množství majetku, takže se tak neděje často,
  3. mnoho opatrovníků je konzervativních, a tak jsou zpravidla prostředky ukládány nejčastěji na spořících a termínovaných účtech,
  4. a mnoho opatrovníků snadno prohlédne „výhodné nabídky“, kdy někdo chce nakládat s vašimi prostředky a slibuje výnosy, ale vlastně je to jen nemajetný zaměstnanec a kdyby nejspíš byl tak schopný a investice tak vynášely, tak už by asi nebyl „jen“ zaměstnancem (na cool lince).

Mohu-li jen sama za sebe (a nikoliv za názor soudu) vyjádřit své pochybnosti – osobně bych nešla do peněžních derivátů. Domnívám se, že spekulují na růst či pokles „něčeho“. Považuji za opravdu vhodné investovat konzervativně, protože při vyšším riziku budete špatně obhajovat svůj postup. V Čechách je menší povědomí a možnosti investic, než třeba známe z filmů (jak se dobře živit na dividendách).

Vím, že mé rady jsou poměrně obecné, ale snad aspoň trochu Vás obohatí a budete mít odbornou a šťastnou ruku při Vašem výběru.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.