pečuj doma

Jak můžu investovat úspory opatrovaného syna?

1.3.2022

Jsem opatrovníkem svého syna. Na běžném účtu spojeném s uspokojováním jeho životních potřeb má větší částku peněz (převod ze spořících produktů založených v jeho dětství, kdy ještě nebyl omezen ve svéprávnosti), které chci před dobou, kdy budou využity pro Tomovy životní potřeby, účelně chránit alespoň částečně před inflací, případně je i zhodnotit vhodnou investicí. Kontaktovala jsem poradce z finanční společnosti, uvažuji o založení více produktů (např. spořicí účet, podílové fondy) k výše uvedenému účelu. Návrh budu podávat ke schválení městskému soudu. Existují nějaká obecná omezení, kterými bych se měla řídit, a nebo rozporné návrhy investování peněz opatrovance, kterých bych se měla vyvarovat, prosím?

Odpověď

Opatrovnictví je spojeno i se správou majetku, ale míra odbornosti, s jakou je spravován, často stojí na schopnostech a odbornosti opatrovníka.

Je běžné, že soudy nemají problém se schválením nebo právním jednáním opatrovníka, které se týká:

  • spořících účtů
  • termínovaných vkladů
  • podílových fondů
  • různých druhů spoření (penzijní, stavební) – vše ale musí být odůvodněno (např. je-li předpoklad, že se opatrovaný pro svoji nemoc nejspíš nedožije důchodu, tak není účelné, aby tyto prostředky byly takto investovány, nebo musí jít o produkt výhodně vypověditelný v průběhu života před důchodovým věkem)

Občasně povolí i:

  • investici do nemovitosti
  • pronájem nemovitostí ve stávajícím vlastnictví
  • zakoupení akcií (už nebývá časté, ale i to lze – jejich rizikovost/stálost je pak na výběru opatrovníka a obhajobě u soudu)

Předpokládám, že i další deriváty finančního trhu (i třeba investice do kryptoměn a investování do start-upu) jde před soudem obhájit, jen je nutné argumentovat a udělat si analýzu, kterou předložím soudu, abych ho jako opatrovník přesvědčila, že se chovám vhodným způsobem ke jmění opatrovaného.

Dokážu si představit i třeba investici do lega, sbírkových předmětů apod., ale už méně si dokážu představit, jak snadné/těžké o tom bude přesvědčit soud, že jde o dobrý nápad (přecejen ve vztahu k věku soudců bych očekávala jistou konzervativnost; to vlastně platí i o star-upech a kryptoměnách a méně známých derivátech finančního trhu).

Celkově není obecně známo, co možné je, či není. Je to z několika důvodů:

  1. investování je opravdu odbornou činností vyžadující ekonomické vzdělání, a tak mít na to „jednoduchý“ návod, by bylo naivní,
  2. mnoho opatrovníků nemá možnost spravovat vysoké množství majetku, takže se tak neděje často,
  3. mnoho opatrovníků je konzervativních, a tak jsou zpravidla prostředky ukládány nejčastěji na spořících a termínovaných účtech,
  4. a mnoho opatrovníků snadno prohlédne „výhodné nabídky“, kdy někdo chce nakládat s vašimi prostředky a slibuje výnosy, ale vlastně je to jen nemajetný zaměstnanec a kdyby nejspíš byl tak schopný a investice tak vynášely, tak už by asi nebyl „jen“ zaměstnancem (na cool lince).

Mohu-li jen sama za sebe (a nikoliv za názor soudu) vyjádřit své pochybnosti – osobně bych nešla do peněžních derivátů. Domnívám se, že spekulují na růst či pokles „něčeho“. Považuji za opravdu vhodné investovat konzervativně, protože při vyšším riziku budete špatně obhajovat svůj postup. V Čechách je menší povědomí a možnosti investic, než třeba známe z filmů (jak se dobře živit na dividendách).

Vím, že mé rady jsou poměrně obecné, ale snad aspoň trochu Vás obohatí a budete mít odbornou a šťastnou ruku při Vašem výběru.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.