Jak může opatrovaná dcera přispívat na domácnost a péči?
Dcera vzácné onemocnění, které se nedá vyléčit a bude se zhoršovat. Invalidní důchod 3. stupeň, příspěvek na péči zatím 2. stupeň. Vyřizuje se zbavení svéprávnosti a opatrovník budu já. Dcera, 18 let, žije se mnou a manželem a tak to zůstane. Netuším vůbec, kolik mi dcera má dávat z důchodu a péče na domácnost a péči o ni. Do práce nemůžu, starám se o ni celý den. Důchod 17 tis. Kč a příspěvek na péči 4 400 Kč.
Odpověď
Bývá běžné, že děti v dospělosti žijí samostatně a platí si náklady na bydlení a své další potřeby. Pokud žijí společně s rodiči, je běžné, že se na domácnosti podílejí. Proto se ubírá Vaše úvaha, že by se dcera v dospělosti (ačkoliv je závislá na péči a budete opatrovníkem) měla podílet na svých nákladech a potřebách, a tedy i na nákladech Vaší společné domácnosti.
Jak stanovit částku je občasná těžká úvaha rodiče, který dál bude sdílet bydlení s dítětem. Pojďme to rozdělit:
- Náklady na bydlení: ty jsou vyúčtovatelné a dají se odhadnout (voda, elektřina, plyn, topení, nájem, pojištění, poplatky spojené s bydlením, televize, rozhlas atd.).
- Běžné bývá je rozpočítat na počet členů domácnosti.
- Náklady na jídlo: zde je to vždy na způsobu života v rodině a způsobu stravování.
- Nejspíš by bylo vhodné schraňovat vždy jednou za čas účtenky a z nich si udělat obrázek, kolik Vás co stojí, a odhadnout, jakou spotřebu na tom má dcera (nejspíš dospělý muž/táta od rodiny bude jíst více než dcera).
- Tuto úvahu si popište a vždy tak jednou za tři roky prověřte, zda to platí (třeba kvůli inflaci, změně priorit v jídle) a nechejte si ji někde uloženou, kdyby soud měl nějaké dotazy k vyúčtování (nesetkala jsem se s tím, že by se tím soud nějak podrobněji zabýval, ale vyloučit to nemohu).
- Ostatní náklady: např. léky, oblečení, počítač...
- Větší položky mějte konkrétně (většinou schováváte účtenku kvůli reklamaci).
- Léky a doplatky jsou zdůvodnitelné – i zde si udělejte úvahu o průměrném měsíci
- Péče: opečovávaná si za příspěvek musí zaplatit péči a nemělo by jí nic zbývat.
- V rodině je část péče poskytovaná bezplatně (u rodičů je to jakási forma výživného).
- Není podstatné, že Vy nemůžete do práce, ale kolik hodin péče dcera potřebuje a kolik taková hodina péče stojí. Píšete, že dcera Vás celodenně potřebuje, ale to tak úplně neodpovídá pouze II. stupni příspěvku na péči.
Podívejte se na seriál k tématu, jak získat odpovídající příspěvek: https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-jak-ziskat-odpovidajici-prispevek-na-peci-cast-1, https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-jak-ziskat-odpovidajici-prispevek-na-peci-cast-2, https://www.mskruh.cz/poradna/naucne-texty/navod-jak-ziskat-odpovidajici-prispevek-na-peci-cast-3 - Pokud Vás dcera potřebuje každý den, tak z částky 4 400 Kč má na Vaši službu na zaplacení 146 Kč denně. To rozhodně není žádná sláva a dá se říci, že pokud o ni pečujete „jen“ třeba 3 hodiny denně, tak už i tak jste v částce ještě pod minimální mzdou.
- Proto je opodstatněné, že Vám dcera za péči platí celým příspěvkem na péči.
Jak si s ním naložíte, je Vaše věc, stává se to Vaší mzdou, a to už nemá právo nikdo kontrolovat (snad jen manžel v rámci hospodaření rodiny). - I tak je vhodné si úvahu o částce za hodinu péče napsat, abyste za rok/za dva věděla, jak jste k tomu došla.
- Příspěvek na mobilitu: má být využit na přepravu.
- Pokud se dcera přepravuje, měla by touto částkou na přepravu přispět (např. na benzín) nebo by si měla platit třeba jízdenky. I tato částka jde paušalizovat s dobrými argumenty.
Ale pozor, ve Vašem případě a případě dalších opatrovníků, bude náročnější, jak to provést právně správně, abyste byli do budoucna v pořádku. Např. pokud všechny peníze půjdou k Vám na účet a bez dalšího je budete spotřebovávat, tak třeba to, co na účtu zbývá, není jisté, zda je úspora dcery nebo Vaše a třeba v případě dceřiného úmrtí (omlouvám se, že straším v jejím mladém věku), by notář chtěl tento účet (na Vaše jméno) dávat do dědictví po dceři.
K tomuto už jsme publikovali, prosím, projděte si, abychom se nemuseli opakovat: část v publikaci na str. 44 a násl.: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi
postup a vzory, jak to smluvně („papírově“) zajistit: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-pece-o-nesvepravneho-syna-hospodareni-a-kolizni-opatrovnik
Pokud máte ještě další, příp. po přečtení doplňující dotazy, jsme tu pro Vás.
Mgr. Radka Pešlová
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.