Jak máme vykazovat výdaje za opatrovanou babičku?
Jsem opatrovníkem své babičky, která doteď žila v domovu důchodců a nyní si ji bere k sobě domů moje sestra (její vnučka), která si pořídila větší byt, aby se mohla o babi starat. Jak prosím postupovat ve vykazování financí, když doteď měla babi jasně danou smlouvu s částkou na bydlení i stravu v domovu důchodců a nyní se bude podílet na nájmu u vnučky plus strava. Žádnou smlouvu na to mít nebudeme. Jak se tohle prosím dokládá, když každý rok posílám na soud hospodaření s penězi. Přeci nemůžu počítat přesně za kolik peněz sní!? Nebo musíme? Moc děkuji za rady.
Odpověď
Bylo by ideální, kdybyste volným způsobem sepsali dohodu o podílení se na nákladech na bydlení a částku jste pak vnučce převáděla na účet z babiččina účtu. Tím by bylo ověřeno, že si prostředky nenecháváte, ale převádíte je za přiměřené bydlení. Pokud smlouvu vytvořit nechcete, tak to soudu budete popisovat slovně, např.: „Opatrovaná od ... bydlí u své vnučky na adrese ..., kde hradí měsíčně příspěvek na náklady spojené s bydlením ve výši ... Kč měsíčně, tj. ... Kč ročně.“ Převod peněz pak doložíte úbytkem z účtu nebo podepsaným potvrzením o převzetím platby (obdoba výdajového pokladního dokladu).
Spotřebu babičky (jídlo, oblečení, doplatky na léky apod.) byste ve větších položkách měla dokladovat účtenkami a v menších položkách obecně prohlášením: „Za měsíc ... nakoupeny potraviny ve výši ... Kč.“ Zpravidla to soudu stačí, je-li to přiměřené a současně by třeba lékař (v případě pochyb) vydal potvrzení, že babička netrpí podvýživou. I zde by šlo platby vyřešit smlouvou, že vnučka babičce zajistí stravování v rozsahu 5 jídel denně, ve výši ... Kč měsíčně.
Volba je tu na Vás. Nemusíte se obávat – soudy opravdu zpravidla nekontrolují „každou korunu“, pokud na opatrovníka nepřichází udání. Pak je to tedy na opatrovníkovi, aby prokázal, že prostředky nezpronevěřil (v rámci trestního řízení). Bylo by nejspíš prokazatelné, kdyby Vám vnučka první měsíc při nákupu schovávala účtenky. Když vaří pro ni a pro babičku, tak byste je rozdělili na polovinu. Vy zvážíte, zda je to přiměřené – účtenky i s popisem, že je to za dvě osoby schováte. A další měsíc už budete na základě těchto účtenek mít přiměřeně nastavenou paušální platbu. Pokud by něco vybočovalo (např. pořízení drogerie, doplatků za léky apod.), od toho je vhodné schovat též účtenku.
Mgr. Radka Pešlová
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.