pečuj doma

Jak mám požádat o opatrovnictví babičky

21.12.2022

Mám 93letou babičku, která bohužel po nevydařené operaci skončila zcela imobilní s těžkou kognitivní poruchou. Vrátit se do domova, chráněného bydlení nemůže a já jí hledám nový domov se zvláštním režimem. Potřebuje celodenní pěči. Momentálně se nachází na Oddělení následné péče. Bylo mi doporučeno zažádat o opatrovnictví u soudu, babička už má jen mě. Žádost jsem si stáhla, ale pokud v ní má být podepsaná babička s notářsky ověřeným podpisem, není to v našich silách zajistit. Je v nemocnici upoutaná na lůžkou a ne vždy už při smyslech. Jak mám prosím postupovat?

Odpověď

Píšete, že babička už není občas při smyslech a současně je upoutaná na lůžko a k tomu má již požehnaný věk 93 let, kdy pravděpodobně nebude psychických schopností přibývat.

Abyste babičku mohla plně zastupovat, podobně jako rodič dítě, není potřeba „falšovat“ babiččin podpis, kde by nejspíš nerozuměla ani tomu, co podepisuje. Proto je vhodné požádat o opatrovnictví.

Vy sama za sebe podejte návrh na ustanovení opatrovníka babičce (není nutné omezení svéprávnosti – to by byl jen zbytečný čas, kdy by znalec zkoumal, na co už babička psychicky nemá), ale dostačuje ustanovení opatrovníka pro správu majetku, sociální služby, sociální dávky, uzavírání občansko-právních smluv…

Na str. 117 naší publikace naleznete vzor: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi, ten si upravte a s lékařskou zprávu, ve které by mělo být napsané, že babička již není schopna pochopit jednání (např. má demenci) a potřebuje péči v sociálních službách, nezvládá základní životní potřeby, podejte návrh na obvodní soud v místě bydliště babičky (adresu najdete zde: https://www.justice.cz/soudy).

Jen upozorňuji, čím bude návrh emočně naléhavější a konkrétnější, tím spíš soud rychleji vyhoví. Pokud napíšete jen něco ve smyslu „babička je ležící a nic si nevyřídí“, nebude to stačit (bohužel existují i mezi soudci takoví, kteří se nepřetrhnou a nevíte, na koho narazíte – když si dáte s návrhem práci Vy, je pravděpodobné, že soud Vám pak rychleji vyhoví).

Zároveň doporučuji, abyste si naši publikaci prošla – jsou v ní i zodpovídány nejčastější dotazy v naší poradně a je v ní i vysvětlení, proč neřešit plnou moc u osob, které již takovému dokumentu ani nerozumí.

Držím palce

Mgr. Radka Pešlová

 

       

Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Co dělat, když končí podpůrčí doba nemocenské

22.4.2025 Prosím o informaci, jak postupovat: Příslušná Okresní zpráva sociálního zabezpečení rozhodla 21. března 2025 o ukončení podpůrčí doby (trvala dle zákona 380 dní, skončila dle rozhodnutí k 6. března, kdy jsem rovněž měla mít kontrolu u lékaře. Nicméně sestra z ordinace mi na začátku března volala, že kontrola u lékaře z důvodu jeho nemoci proběhne více...

ZPRÁVY: Dezinformace o očkování mohou naopak přivést lidi k rozumu

21.4.2025 Slovenský vládní zmocněnec Peter Kotlár vícekrát zpochybnil bezpečnost vakcín proti onemocnění covid-19. Opírá se o studii, která nebyla zveřejněna. Jeho slova zase zpochybňují odborníci. I když by se mohlo zdát, že tvrzení zmocněnce mohou důvěru v očkování snižovat, ve skutečnosti to může být naopak. více...

ZPRÁVY: Počet lidí s postižením ve společnosti stoupá…

20.4.2025 Výzkum Českého statického úřadu (dále jenom ČSÚ) týkající se údajů o osobách se zdravotním postižením (dále jenom OZP) v České republice za rok 2024 byl zveřejněný koncem března. V české společnosti podle něj žije zhruba 15 % obyvatel, kteří se potýkají s trvalými zdravotními potížemi nebo postižením, případně s kombinací obojího. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.