Jak mám požádat o opatrovnictví babičky
Mám 93letou babičku, která bohužel po nevydařené operaci skončila zcela imobilní s těžkou kognitivní poruchou. Vrátit se do domova, chráněného bydlení nemůže a já jí hledám nový domov se zvláštním režimem. Potřebuje celodenní pěči. Momentálně se nachází na Oddělení následné péče. Bylo mi doporučeno zažádat o opatrovnictví u soudu, babička už má jen mě. Žádost jsem si stáhla, ale pokud v ní má být podepsaná babička s notářsky ověřeným podpisem, není to v našich silách zajistit. Je v nemocnici upoutaná na lůžkou a ne vždy už při smyslech. Jak mám prosím postupovat?
Odpověď
Píšete, že babička už není občas při smyslech a současně je upoutaná na lůžko a k tomu má již požehnaný věk 93 let, kdy pravděpodobně nebude psychických schopností přibývat.
Abyste babičku mohla plně zastupovat, podobně jako rodič dítě, není potřeba „falšovat“ babiččin podpis, kde by nejspíš nerozuměla ani tomu, co podepisuje. Proto je vhodné požádat o opatrovnictví.
Vy sama za sebe podejte návrh na ustanovení opatrovníka babičce (není nutné omezení svéprávnosti – to by byl jen zbytečný čas, kdy by znalec zkoumal, na co už babička psychicky nemá), ale dostačuje ustanovení opatrovníka pro správu majetku, sociální služby, sociální dávky, uzavírání občansko-právních smluv…
Na str. 117 naší publikace naleznete vzor: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi, ten si upravte a s lékařskou zprávu, ve které by mělo být napsané, že babička již není schopna pochopit jednání (např. má demenci) a potřebuje péči v sociálních službách, nezvládá základní životní potřeby, podejte návrh na obvodní soud v místě bydliště babičky (adresu najdete zde: https://www.justice.cz/soudy).
Jen upozorňuji, čím bude návrh emočně naléhavější a konkrétnější, tím spíš soud rychleji vyhoví. Pokud napíšete jen něco ve smyslu „babička je ležící a nic si nevyřídí“, nebude to stačit (bohužel existují i mezi soudci takoví, kteří se nepřetrhnou a nevíte, na koho narazíte – když si dáte s návrhem práci Vy, je pravděpodobné, že soud Vám pak rychleji vyhoví).
Zároveň doporučuji, abyste si naši publikaci prošla – jsou v ní i zodpovídány nejčastější dotazy v naší poradně a je v ní i vysvětlení, proč neřešit plnou moc u osob, které již takovému dokumentu ani nerozumí.
Držím palce
Mgr. Radka Pešlová
Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.