Ptáte se: Jak má oznámit opatrovník změnu medikace sociální službě
Jsem stanovená soudem jako opatrovník dcery. Vozíme ji střídavě do domova pro postižené (DOZP). Je prosím nutné ohledně podávání léků (změnu dávkování ) do DOZP dodat i lékařskou zprávu, když změnu léku dohodneme s lékařem po telefonickém rozhovoru a lékaře máme 60 kilometrů od domova a není možné hned pro lékařskou zprávu přijet? Nebo stačí, když do domova napíši písemně jen já jako opatrovník dcery a později to potvrdí v ORP poukazu lékař? Všechny léky, které dceři v DOZP podávají, se zpětně potvrzují v ORP poukazu, který potvrzuje praktický lékař.
Odpověď
Pokud léky předepisuje Váš lékař a podává je v DOZP zdravotník, měl by dostat lékařskou zprávu o změně léků.
Nejde o byrokratickou zátěž, jak by se to mohlo jevit, a vlastně to ani nikde nenajdete v zákoně – mělo by to být mezi Vámi a službou primárně ujednáno ve smlouvě (nebo v jiném dokladu, který si jako obě strany dohodnete).
Ale princip, proč by to mělo být od lékaře, tkví v tom, že zdravotní sestra je odpovědná za to, co a v jakém množství podá pacientovi (podání léků vykazuje jako zdravotnický úkon). A zdravotní úkon předepisuje vždy lékař (a nikoliv opatrovník). Současně je zdravotní sestra odpovědná třeba za předávkování, za podání špatného léku (za riziko otravy), proto by ona sama (z profesního pudu sebezáchovy) neměla připustit podávání léků na základě informace od laika (tzn. osoby bez medicínského vzdělání), protože může dojít k vážné chybě, za kterou ona potom nese trestněprávní odpovědnost.
Přesto to (pro nevědomost) v některých domovech funguje jen na základě dohody s rodinou a opatrovníky. Dokonce i tak, že rodina nadávkuje léky do dávkovače léků a personál služby pak podává léky, aniž by věděl jejich názvy, indikaci a ověřil si, že třeba nepodává jed. A přestože jsou léky nachystané rodinou, tak by byla odpovědná za případnou otravu i služba.
Mohu navrhnout řešení, aby Vám nebyla komplikována situace: Zkuste se s lékařem dohodnout, aby elektronický recept poslal na mobilní číslo některé z pracovnic domova (při změně medikace). Tím získají přímo informaci od lékaře a lékárníka, pokud dceři pomohou léky vyzvednout v lékárně. Zde by měli dávkování a pak nepotřebují lékařskou zprávu, protože jim fakticky nejde o to, co dceři je/či není, ale o to, jaké léky mají podávat.
Mgr. Radka Pešlová
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.