Dům opatrovance potřebuje opravy, úspory ale nestačí
Opatrovanec má ve vlastnictví a v trvalém užívání dům, který je součástí památkové zóny. Dům začíná být v havarijním stavu. Ze strany přístupné veřejnosti (z ulice) počíná opadat omítka a ze strany přístupné pouze majiteli je v havarijním stavu balkon, který je nutné odstranit, či renovovat. S tímto zásahem bude zřejmě spojené správní řízení odborů památkové péče a výstavby. Když je opatrovníkem jmenováno město, musí veškeré úkony spojené s řešením této situace řešit veřejný opatrovník, nebo může město pověřit jinou kompetentnější osobu? Finanční situace opatrovance je taková, že pobírá invalidní důchod a má nějaké úspory, které však vystačí pouze na opravy v řádu nižších desítek tisíc.
Odpověď
Protože stavební řízení povede město a současně je opatrovaný zastoupen městem (opatrovníkem), pak v řízení nemůže zastupovat opatrovaného kdokoliv z města – jde o kolizi dle § 460 občanského zákoníku a musíte opatrovanému požádat soud o ustanovení kolizního opatrovníka. Soud pravděpodobně ustanoví jinou obec (nelze to spravit „jen“ ustanovením jiného zaměstnance města).
Nicméně byste měl pro opatrovaného uvážit, jaké jsou možnosti úhrady nákladů. Až bude rozhodnuto stavební řízení, budete to Vy, kdo bude finančně zajišťovat z opatrovancových příjmů náklady opravy.
Na zvážení je třeba schválení soudem úvěru na opravy, příp. prodej nemovitosti s právem dožití opatrovaného a povinností nového majitele provést opravy na svůj náklad, možná by se daly oslovit nadace anebo by možná něco šlo zajistit z mimořádné okamžité pomoci z dávek v hmotné nouzi (ta bude nejspíš primárně zamítnuta, proto bude nutné se odvolat a následně možná podat i žalobu, kde by soud mohl rozhodnout, že by nárok mohl vznikat).
Mgr. Radka Pešlová
Poradnu Moravskoslezského kruhu v roce 2022 podpořili: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu a drobní dárci.