Důchod osoby, která je v umělém spánku
Starala jsem se o maminku na plný úvazek na příspěvku na péči. Nyní je maminka v umělém spánku na ARO v neuspokojivém stavu a mě soud ustanovil opatrovníkem. Chci se zeptat, jak to bude s jejím důchodem. Musí se platit poplatky a já jsem momentálně na úřadu práce bez podpory.
Odpověď
Píšete, že Vás soud ustanovil opatrovníkem. Musím si jen ujasnit jakým:
- opatrovník pro potřeby nedobrovolné hospitalizace,
- opatrovník pro správu běžných záležitostí opatrovaného z důvodu jeho zdravotního stavu nebo omezení svéprávnosti.
Jako opatrovník pod bodem č. 2 máte právo (dle rozsahu opatrovnických oprávnění) oznámit ČSSZ, že jste opatrovníkem:
- Můžete, je-li důchod vyplácen na účet, zajít do banky a stát se disponentem a nakládat s účtem
- Je-li důchod vyplácen v hotovosti, můžete u ČSSZ požádat o změnu výplaty na Vaše jméno, nebo na číslo účtu. Změna ale zpravidla trvá až 90 dnů.
Jako opatrovník pod bodem č. 1, zajděte na obecní úřad, vezměte s sebou lékařskou zprávu o maminčině stavu a jmenování Vás jako opatrovníka a požádejte, abyste byla ustanovena zvláštním příjemcem důchodu. Tato změna ale také trvá cca až 90 dnů od vydání rozhodnutí o zvláštním příjemci (kde se ideálně vzdejte práva odvolání, aby řízení bylo rychleji ukončeno).
Navíc doporučuji řešit (při tíživé sociálně-finanční situaci) dávky:
- příspěvek na bydlení z dávek státní sociální pomoci,
- příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc z dávek v hmotné nouzi.
Pokud už dávky pobíráte na jméno maminky, i zde můžete být určena jako zvláštní příjemce. Tady to naštěstí trvá kratší dobu (většinou už další výplata může jít k Vašim rukám).
Pokud je Váš stav zvlášť tíživý, můžete na obecním úřadě požádat o sociální pomoc prostřednictvím potravinové a materiální pomoci.
Mgr. Radka Pešlová
Doplnění dotazu
Jsem opatrovníkem v bodě č. 1, co mohu udělat pro to, abych se mohla stát opatrovníkem v bodě č. 2? Pokud se stav nezmění a budu muset jednat v dalších záležitostech.
Děkuji za odpověď.
Odpověď
Potřebujete napsat návrh na opatrovnictví, příp. opatrovnictví a omezení svéprávnosti. K tomu využijte náš vzor na str. 117: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi.
Návrh podáváte na soud, podle maminčina bydliště. Doložte k tomu lékařskou zprávu.
Osobně bych doporučila jednat brzy alespoň ve věci ustanovení zvláštního příjemce a pak i podání na soud. Vše má jistou setrvačnost, nefunguje to ze dne na den, tak abyste měla šanci se dočkat rozhodnutí včas.
Mgr. Radka Pešlová