pečuj doma

Důchod osoby, která je v umělém spánku

22.3.2025

Starala jsem se o maminku na plný úvazek na příspěvku na péči. Nyní je maminka v umělém spánku na ARO v neuspokojivém stavu a mě soud ustanovil opatrovníkem. Chci se zeptat, jak to bude s jejím důchodem. Musí se platit poplatky a já jsem momentálně na úřadu práce bez podpory.

Odpověď

Píšete, že Vás soud ustanovil opatrovníkem. Musím si jen ujasnit jakým:

  1. opatrovník pro potřeby nedobrovolné hospitalizace,
  2. opatrovník pro správu běžných záležitostí opatrovaného z důvodu jeho zdravotního stavu nebo omezení svéprávnosti.

Jako opatrovník pod bodem č. 2 máte právo (dle rozsahu opatrovnických oprávnění) oznámit ČSSZ, že jste opatrovníkem:

  1. Můžete, je-li důchod vyplácen na účet, zajít do banky a stát se disponentem a nakládat s účtem
  2. Je-li důchod vyplácen v hotovosti, můžete u ČSSZ požádat o změnu výplaty na Vaše jméno, nebo na číslo účtu. Změna ale zpravidla trvá až 90 dnů.

Jako opatrovník pod bodem č. 1, zajděte na obecní úřad, vezměte s sebou lékařskou zprávu o maminčině stavu a jmenování Vás jako opatrovníka a požádejte, abyste byla ustanovena zvláštním příjemcem důchodu. Tato změna ale také trvá cca až 90 dnů od vydání rozhodnutí o zvláštním příjemci (kde se ideálně vzdejte práva odvolání, aby řízení bylo rychleji ukončeno).

Navíc doporučuji řešit (při tíživé sociálně-finanční situaci) dávky:

  • příspěvek na bydlení z dávek státní sociální pomoci,
  • příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádnou okamžitou pomoc z dávek v hmotné nouzi.

Pokud už dávky pobíráte na jméno maminky, i zde můžete být určena jako zvláštní příjemce. Tady to naštěstí trvá kratší dobu (většinou už další výplata může jít k Vašim rukám).

Pokud je Váš stav zvlášť tíživý, můžete na obecním úřadě požádat o sociální pomoc prostřednictvím potravinové a materiální pomoci.

Mgr. Radka Pešlová

Doplnění dotazu

Jsem opatrovníkem v bodě č. 1, co mohu udělat pro to, abych se mohla stát opatrovníkem v bodě č. 2? Pokud se stav nezmění a budu muset jednat v dalších záležitostech.
Děkuji za odpověď.

Odpověď

Potřebujete napsat návrh na opatrovnictví, příp. opatrovnictví a omezení svéprávnosti. K tomu využijte náš vzor na str. 117: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi.

Návrh podáváte na soud, podle maminčina bydliště. Doložte k tomu lékařskou zprávu.

Osobně bych doporučila jednat brzy alespoň ve věci ustanovení zvláštního příjemce a pak i podání na soud. Vše má jistou setrvačnost, nefunguje to ze dne na den, tak abyste měla šanci se dočkat rozhodnutí včas.

Mgr. Radka Pešlová

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Co dělat, když končí podpůrčí doba nemocenské

22.4.2025 Prosím o informaci, jak postupovat: Příslušná Okresní zpráva sociálního zabezpečení rozhodla 21. března 2025 o ukončení podpůrčí doby (trvala dle zákona 380 dní, skončila dle rozhodnutí k 6. března, kdy jsem rovněž měla mít kontrolu u lékaře. Nicméně sestra z ordinace mi na začátku března volala, že kontrola u lékaře z důvodu jeho nemoci proběhne více...

ZPRÁVY: Dezinformace o očkování mohou naopak přivést lidi k rozumu

21.4.2025 Slovenský vládní zmocněnec Peter Kotlár vícekrát zpochybnil bezpečnost vakcín proti onemocnění covid-19. Opírá se o studii, která nebyla zveřejněna. Jeho slova zase zpochybňují odborníci. I když by se mohlo zdát, že tvrzení zmocněnce mohou důvěru v očkování snižovat, ve skutečnosti to může být naopak. více...

ZPRÁVY: Počet lidí s postižením ve společnosti stoupá…

20.4.2025 Výzkum Českého statického úřadu (dále jenom ČSÚ) týkající se údajů o osobách se zdravotním postižením (dále jenom OZP) v České republice za rok 2024 byl zveřejněný koncem března. V české společnosti podle něj žije zhruba 15 % obyvatel, kteří se potýkají s trvalými zdravotními potížemi nebo postižením, případně s kombinací obojího. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.