pečuj doma

Dcera pobírá příspěvek na péči. Může přesto pracovat?

22.2.2021

Ráda bych vás touto cestou poprosila o odpověď. Pokud by byl mé dceři přiznán 2. stupeň závislosti na pomoci jiné osoby (příspěvek na péči), může dcera i přesto pracovat? Jedná se o úklid, pracovní úvazek 10 hodin týdně. Dcera má dignostikovánu středně težkou mentální retardaci, ale pozametat a vytřít zvládne.

Odpověď

Děkujeme Vám za důvěru a za Váš dotaz.

Co se týče souběhu příspěvku na péči, resp. potřeby péče a zaměstnání, jediným omezením je zdravotní stav Vaší dcery. Příspěvek na péči, jak už jeho název napovídá, je určen na úhradu péče. Může se jednat o péči, kterou jedinec potřebuje doma, ale může jít např. i o doprovod do zaměstnání, někteří lidé se zdravotním postižením pracují z domova, využívají tedy příspěvek k tomu, aby si platili pomoc asistenta nebo někoho z rodiny s tím, aby mohli pracovat.

I lidé s velmi těžkým zdravotním postižením (3., příp. 4. stupeň závislosti) mohou za určitých okolností pracovat, a to jednak, pokud jim to dovolí zdravotní stav, a jednak, pokud najdou zaměstnání, které jsou schopni s ohledem na zdravotní stav zvládnout, např. na PC. V takovém případě pomoc využívají k tomu, aby jim někdo PC natočil, nastavil, podal nebo přidržel mobilní telefon, aby mohli telefonovat apod.

Je to naprosto v pořádku a žádný zákon (tedy ani zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, který upravuje podmínky příspěvku na péči) to nezakazuje.

Mnohem častěji se setkávám s tím, že se lidé obávají o přiznaný invalidní důchod, aby jim nebyl odebrán, a řeší otázku souběhu invalidního důchodu a zaměstnání. Tuto otázku sice nepokládáte (a nezmiňujete ani to, zda Vaše dcera má invalidní důchod či nikoli), ale pro úplnost si dovolím ji doplnit.

I v tomto ohledu můžete být naprosto klidná, protože žádný český zákon nezakazuje lidem se zdravotním postižením (ať již mají přiznaný invalidní důchod či nikoli) pracovat. I zde je jediným omezením zdravotní stav.

Asi Vám neřeknu nic nového, když se zmíním o vstupní lékařské prohlídce, kterou bude muset dcera před nástupem do zaměstnání absolvovat. Pokud lékař při této prohlídce uzná, že je „práce schopná“, může danou práci vykonávat.

Přeji Vám příjemný den a Vaší dceři úspěšný nástup i spokojenost v novém zaměstnání.

Mgr. Jitka Koutová, DiS.

 

               

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.