Dcera pobírá příspěvek na péči. Může přesto pracovat?
Ráda bych vás touto cestou poprosila o odpověď. Pokud by byl mé dceři přiznán 2. stupeň závislosti na pomoci jiné osoby (příspěvek na péči), může dcera i přesto pracovat? Jedná se o úklid, pracovní úvazek 10 hodin týdně. Dcera má dignostikovánu středně težkou mentální retardaci, ale pozametat a vytřít zvládne.
Odpověď
Děkujeme Vám za důvěru a za Váš dotaz.
Co se týče souběhu příspěvku na péči, resp. potřeby péče a zaměstnání, jediným omezením je zdravotní stav Vaší dcery. Příspěvek na péči, jak už jeho název napovídá, je určen na úhradu péče. Může se jednat o péči, kterou jedinec potřebuje doma, ale může jít např. i o doprovod do zaměstnání, někteří lidé se zdravotním postižením pracují z domova, využívají tedy příspěvek k tomu, aby si platili pomoc asistenta nebo někoho z rodiny s tím, aby mohli pracovat.
I lidé s velmi těžkým zdravotním postižením (3., příp. 4. stupeň závislosti) mohou za určitých okolností pracovat, a to jednak, pokud jim to dovolí zdravotní stav, a jednak, pokud najdou zaměstnání, které jsou schopni s ohledem na zdravotní stav zvládnout, např. na PC. V takovém případě pomoc využívají k tomu, aby jim někdo PC natočil, nastavil, podal nebo přidržel mobilní telefon, aby mohli telefonovat apod.
Je to naprosto v pořádku a žádný zákon (tedy ani zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, který upravuje podmínky příspěvku na péči) to nezakazuje.
Mnohem častěji se setkávám s tím, že se lidé obávají o přiznaný invalidní důchod, aby jim nebyl odebrán, a řeší otázku souběhu invalidního důchodu a zaměstnání. Tuto otázku sice nepokládáte (a nezmiňujete ani to, zda Vaše dcera má invalidní důchod či nikoli), ale pro úplnost si dovolím ji doplnit.
I v tomto ohledu můžete být naprosto klidná, protože žádný český zákon nezakazuje lidem se zdravotním postižením (ať již mají přiznaný invalidní důchod či nikoli) pracovat. I zde je jediným omezením zdravotní stav.
Asi Vám neřeknu nic nového, když se zmíním o vstupní lékařské prohlídce, kterou bude muset dcera před nástupem do zaměstnání absolvovat. Pokud lékař při této prohlídce uzná, že je „práce schopná“, může danou práci vykonávat.
Přeji Vám příjemný den a Vaší dceři úspěšný nástup i spokojenost v novém zaměstnání.
Mgr. Jitka Koutová, DiS.
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.