PTÁTE SE: Dcera omezená ve svéprávnosti si dojednala paušál
Dceři je 23 let, je nesvéprávná na podepisování smluv, ale nyní si dojednala paušál. Chci se zeptat, jestli je tato smlouva platná nebo ne.
Odpověď
Omezení svéprávnosti není trest a zákaz dělat činnosti (pro dceru). Dcera může dle § 64 občanského zákoníku dělat běžné věci (i když je člověk ve svéprávnosti omezen, nelze dovozovat neplatnost takových právních jednání jako je koupě běžných potravin, lístku do kina, zaplacení nájemného apod.) a dle § 65 občanského zákoníku, když udělá něco, čemu úplně nerozumí, nechá se taková věc (jednání) v platnosti, pokud jí neškodí, nebo pokud to schválíte.
Jde tedy o to, zda sjednání paušálu je něco, čemu dcera rozumí, co jí neškodí, pak na takové jednání budeme spíše koukat jako na platné.
Pokud třeba byla podvedena, uvedena v omyl, pak dle § 583 občanského zákoníku, takové jednání bude neplatné (ovšem za předpokladu, že tuto neplatnost uplatníte jako její opatrovník).
Není-li osoba plně svéprávná, je neplatné právní jednání, ke kterému není způsobilá (dle § 581 občanského zákoníku). Způsobilost ale nemůžeme automaticky zkoumat tím, že na to je omezena. Způsobilost budeme zkoumat s ohledem na to, zda tomu rozumí, chápe, co udělala a současně jí to neškodí.
Také je otázkou, zda sjednání paušálu ještě není v rozsahu finanční částky, na kterou není omezena.
Potřebujete si tedy odpovědět:
- Rozuměla dcera tomu, co sjednala?
- ANO, rozuměla – mohlo by být platné (§ 64, § 65)
- NE, nerozuměla – s bodem 2 (ano, byla podvedena) a 3 (ano, škodí) a s bodem 4 (Vaším nesouhlasem) – je neplatné
- Byla podvedena nebo do sjednání jinak zmanipulována, příp. netušila ani, co sjednává?
- ANO – s bodem 3 (ano, škodí) a s bodem 4 (Vaším nesouhlasem) – je neplatné
- NE – s bodem 3 (neškodí) a s bodem 4 (s Vaším souhlasem) – můžete nechat platné na základě Vašeho schválení (§ 65)
- Škodí jí mít sjednaný paušál?
- ANO – nejspíš nesouhlasíte (bod 4) – je neplatné
- NE – nejspíš § 64, § 65 – ideálně s Vaším souhlasem můžete nechat platné
- Souhlasíte se sjednáním paušálu dodatečně?
- ANO – necháte platné
- NE – podle toho s čím to souvisí, tak bude, nebo nebude platné
Mgr. Radka Pešlová
§ 64
Rozhodnutí o omezení svéprávnosti nezbavuje člověka práva samostatně právně jednat v běžných záležitostech každodenního života.
§ 65
(1) Jednal-li opatrovanec samostatně, ač nemohl jednat bez opatrovníka, lze jeho právní jednání prohlásit za neplatné, jen působí-li mu újmu. Postačí-li však k nápravě jen změna rozsahu opatrovancových povinností, soud tak učiní, aniž je vázán návrhy stran.
(2) Jednal-li opatrovanec samostatně, ač nemohl jednat bez opatrovníka, považuje se opatrovancovo jednání za platné, pokud je opatrovník schválil. To platí i v případě, že takové právní jednání schválil jednající sám poté, co nabyl svéprávnosti.
§ 551
O právní jednání nejde, chybí-li vůle jednající osoby.
§ 581
Není-li osoba plně svéprávná, je neplatné právní jednání, ke kterému není způsobilá. Neplatné je i právní jednání osoby jednající v duševní poruše, která ji činí neschopnou právně jednat.
§ 583
Jednal-li někdo v omylu o rozhodující okolnosti a byl-li v omyl uveden druhou stranou, je právní jednání neplatné.