Dcera neumí hospodařit s penězi, soud tvrdil opak
Dceři je přes 50, má přiznanou invaliditu. Před lety se jí stalo neštěstí, od té doby má zdravotní potíže (postižení mozku, potíže s pamětí), problém s alkoholem. Už je to déle než rok, kdy jí soud ustanovil veřejného opatrovníka (já sama mám už vyšší věk, tak to nebylo vhodné). Dcera ale nebyla omezena ve svéprávnosti, opatrovnictví se netýká nakládání s penězi. U soudu dcera tvrdila, že s penězi nakládat umí. Bohužel to není pravda – chodí jí důchod, má platební kartu, peníze utratí během chvíle za cokoliv (…), hospodařit s penězi nedokáže. Myslím si, že by měla být omezena ve svéprávnosti v nakládání s financemi. Co pro to můžu udělat? S dceřiným opatrovníkem jsem v kontaktu, sám říkal, že nemá nástroj, jak jí zabránit v nakládání s penězi.
Odpověď
Bylo by vhodné, abyste buď Vy nebo opatrovník podala návrh na soud na omezení svéprávnosti a tento případ dceřiny neschopnosti k tomu popsala. Lepší by bylo, kdyby to dokazoval stávající opatrovník, protože ten musí vidět, jak dcera nemá zajištěné potřeby, jak jí třeba vznikají dluhy, protože důchod rychle utratí.
Do doby, než soud o omezení rozhodne, tak lze ještě požádat ČSSZ jako plátce důchodu a obecní úřad o ustanovení zvláštního příjemce (dle § 118 zák. č. 582/1991 Sb.).
Pokud dcera bude opětovně u soudu tázána, je vhodné, abyste Vy i opatrovník vystoupili s protitvrzením. Soud nemůže jednoduše vzít, co se mu "napovídá". Je mnoho osob třeba s demencí, kteří si myslí, jak jsou zdraví, ale nelze jim to věřit, ale situace se musí prověřit.
Držím pěsti
Mgr. Radka Pešlová
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.