pečuj doma

Dcera neumí hospodařit s penězi, soud tvrdil opak

21.8.2022

Dceři je přes 50, má přiznanou invaliditu. Před lety se jí stalo neštěstí, od té doby má zdravotní potíže (postižení mozku, potíže s pamětí), problém s alkoholem. Už je to déle než rok, kdy jí soud ustanovil veřejného opatrovníka (já sama mám už vyšší věk, tak to nebylo vhodné). Dcera ale nebyla omezena ve svéprávnosti, opatrovnictví se netýká nakládání s penězi. U soudu dcera tvrdila, že s penězi nakládat umí. Bohužel to není pravda – chodí jí důchod, má platební kartu, peníze utratí během chvíle za cokoliv (…), hospodařit s penězi nedokáže. Myslím si, že by měla být omezena ve svéprávnosti v nakládání s financemi. Co pro to můžu udělat? S dceřiným opatrovníkem jsem v kontaktu, sám říkal, že nemá nástroj, jak jí zabránit v nakládání s penězi.

Odpověď

Bylo by vhodné, abyste buď Vy nebo opatrovník podala návrh na soud na omezení svéprávnosti a tento případ dceřiny neschopnosti k tomu popsala. Lepší by bylo, kdyby to dokazoval stávající opatrovník, protože ten musí vidět, jak dcera nemá zajištěné potřeby, jak jí třeba vznikají dluhy, protože důchod rychle utratí.
Do doby, než soud o omezení rozhodne, tak lze ještě požádat ČSSZ jako plátce důchodu a obecní úřad o ustanovení zvláštního příjemce (dle § 118 zák. č. 582/1991 Sb.).

Pokud dcera bude opětovně u soudu tázána, je vhodné, abyste Vy i opatrovník vystoupili s protitvrzením. Soud nemůže jednoduše vzít, co se mu "napovídá". Je mnoho osob třeba s demencí, kteří si myslí, jak jsou zdraví, ale nelze jim to věřit, ale situace se musí prověřit.

Držím pěsti
Mgr. Radka Pešlová

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.