Dar z prodeje nemovitosti opatrovaného
Kamarádka pečuje o otce. Je reálné, aby soud schválil prodej domu v SJM s maminkou a rozdělení peněz z prodeje mezi děti už za života? Otec je aktuálně umístěný v zařízení, peníze v takové míře nepotřebuje a dcera by chtěla z peněz opravit dům, aby si maminku a otce mohla vzít domů. Maminka s tím souhlasí, otcovo přání by to bylo taky, ale není schopen ho vyjádřit. Jak toto obhajovat soudu, aby pochopil, že nejde o "obrání otce" o peníze? Je nutné nechat soudem schválit jakoukoliv použitou částku pro otce. Paní na soudu tvrdili, když mu koupila televizor do zařízení (asi 5 tis. Kč), že to měla nechat schválit soudem. Není toto nutné až u vyšších částek? Děkuji za rady, jak případně podpořit argumentaci.
Odpověď
Nejsem soudce a nemám k dispozici plné znění návrhu na schválení, proto nemohu udělat nějaký kvalifikovaný odhad.
Pokud to dobře chápu, tak kamarádka je opatrovnicí otce, který už neví, co se kolem něj děje. A při pořízení TV již dostala výtku soudu. Tzn. má aktivní soud, který sleduje hospodaření opatrovníka s opatrovancovými prostředky a sleduje především zájem opatrovance. Což znamená, že to buď neprojde, nebo musíte mít opravdu dobře zpracované argumenty a variantu, která by byla velmi vhodná i pro otce.
Domnívám se, že situace vlastně říká, otci sebereme, aby se kamarádka (s nejistým příslibem) mohla o něj a o maminku starat doma.
Řešením by bylo, kdyby se sice dům maminky a tatínka prodával, ale současně se kupoval podíl na opravovaném domě. Případně byl výnos z prodeje zajištěn podmíněným darem prostředků dceři za péči a návratností daru, pokud by dcera nepečovala. Možná by soud přistoupil i na variantu, že by došlo k daru výměnou za právo dožití a péče v opravovaném domě.
Protože jde o složitější řešení, bude jistě potřeba hradit právníka k sestavení smluv. To je jistý výdaj. Ale samotné podání na soud, a to, když soud nevyhoví, zkusit u řízení se soudcem dohodnout jinou variantu a té pak přizpůsobit nový návrh (bezplatný, kromě práce právníka), by mělo být možné.
Další variantou je požádat o vypořádání SJM, stanovení podílů, prodat jen matčin podíl (byť cena bude méně než poloviční) a z toho opravit. Případně prodat celý dům (samozřejmě podíl otce se souhlasem soudu) a prostředky otce nechat uložené pro jeho potřebu a přijmout dar jen od matky. Obecně bych odhadovala, že výnos z polovice prodej nemovitosti by měl stačit na přizpůsobení domu dcery k péči. A pokud tomu tak není, bylo by třeba soud opravdu přesvědčit (např. odhadem prodejní ceny a projektem zaměřeným na prostor pro rodiče).
Každopádně jak prodej, tak dar musí schvalovat opatrovnický soud.
Mgr. Radka Pešlová
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.