pečuj doma

Dar z prodeje nemovitosti opatrovaného

19.7.2021

Kamarádka pečuje o otce. Je reálné, aby soud schválil prodej domu v SJM s maminkou a rozdělení peněz z prodeje mezi děti už za života? Otec je aktuálně umístěný v zařízení, peníze v takové míře nepotřebuje a dcera by chtěla z peněz opravit dům, aby si maminku a otce mohla vzít domů. Maminka s tím souhlasí, otcovo přání by to bylo taky, ale není schopen ho vyjádřit. Jak toto obhajovat soudu, aby pochopil, že nejde o "obrání otce" o peníze? Je nutné nechat soudem schválit jakoukoliv použitou částku pro otce. Paní na soudu tvrdili, když mu koupila televizor do zařízení (asi 5 tis. Kč), že to měla nechat schválit soudem. Není toto nutné až u vyšších částek? Děkuji za rady, jak případně podpořit argumentaci.

Odpověď

Nejsem soudce a nemám k dispozici plné znění návrhu na schválení, proto nemohu udělat nějaký kvalifikovaný odhad.

Pokud to dobře chápu, tak kamarádka je opatrovnicí otce, který už neví, co se kolem něj děje. A při pořízení TV již dostala výtku soudu. Tzn. má aktivní soud, který sleduje hospodaření opatrovníka s opatrovancovými prostředky a sleduje především zájem opatrovance. Což znamená, že to buď neprojde, nebo musíte mít opravdu dobře zpracované argumenty a variantu, která by byla velmi vhodná i pro otce.

Domnívám se, že situace vlastně říká, otci sebereme, aby se kamarádka (s nejistým příslibem) mohla o něj a o maminku starat doma.

Řešením by bylo, kdyby se sice dům maminky a tatínka prodával, ale současně se kupoval podíl na opravovaném domě. Případně byl výnos z prodeje zajištěn podmíněným darem prostředků dceři za péči a návratností daru, pokud by dcera nepečovala. Možná by soud přistoupil i na variantu, že by došlo k daru výměnou za právo dožití a péče v opravovaném domě.

Protože jde o složitější řešení, bude jistě potřeba hradit právníka k sestavení smluv. To je jistý výdaj. Ale samotné podání na soud, a to, když soud nevyhoví, zkusit u řízení se soudcem dohodnout jinou variantu a té pak přizpůsobit nový návrh (bezplatný, kromě práce právníka), by mělo být možné.

Další variantou je požádat o vypořádání SJM, stanovení podílů, prodat jen matčin podíl (byť cena bude méně než poloviční) a z toho opravit. Případně prodat celý dům (samozřejmě podíl otce se souhlasem soudu) a prostředky otce nechat uložené pro jeho potřebu a přijmout dar jen od matky. Obecně bych odhadovala, že výnos z polovice prodej nemovitosti by měl stačit na přizpůsobení domu dcery k péči. A pokud tomu tak není, bylo by třeba soud opravdu přesvědčit (např. odhadem prodejní ceny a projektem zaměřeným na prostor pro rodiče).

Každopádně jak prodej, tak dar musí schvalovat opatrovnický soud.

Mgr. Radka Pešlová

           

 

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Statutární město Brno a Jihomoravský kraj.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: ROC potřebují rozšíření terapeutických možností

21.12.2024 „Možnost využívání centrové léčby v našem regionálním onkologickém centru vítáme. Máme ale k dispozici stále jen velmi omezené portfolio těchto léků, také administrativa s tím spojená je poměrně náročná,“ říká MUDr. Kateřina Jirsová v rozhovoru pro časopis Medical Tribune. Jeho nejzajímavější část přetiskujeme. více...

ZPRÁVY: Lidovky: Pečující nemají kvalifikaci na péči. Co se chystá

20.12.2024 Počet seniorů, tedy lidí ve věku 65 let a více, vzroste ze současných 20 na přibližně 30 procent v polovině století. A bude pracovat, a tedy platit do veřejného systému méně lidí. Logicky je tak současný systém neudržitelný a bude třeba zvýšit jeho příjmy. Buď „dobrovolnými“ příplatky za péči, nebo nějakou daní. O obojím vláda uvažuje. více...

ZPRÁVY: Ocenění pro publicisty a fotografy od Rady vlády

19.12.2024 Známe vítěze 31. ročníku Ceny RVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografické soutěže. Ceny předali zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Klára Laurenčíková a vedoucí sekretariátu Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Pavel Ptáčník. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.