pečuj doma

Co dělá můj opatrovník s penězi?

9.6.2022

Píšu z jiného e-mailu. Jsem zbavená svých práv a to na 5 let. Pobírám důchod 5 300 korun. Nedávají mi ho celý, jen 1000 korun týdně. Proto se chci informovat, co dělají s tím zbytkem. Našetří mi na těch 5 let nějaké peníze? 

Odpověď

Bohužel nevím přesně, co dělá Váš opatrovník se zbytkem peněz, které Vám nedává do ruky. Ale je několik možností. Opravdu je může šetřit. Může z nich ale také platit Vaše bydlení, poplatky spojené s odvozem odpadu (tzv. popelnice), faktury za mobilní volání, náklady na zaplacení třeba obědů a další Vaše potřeby nebo třeba i splácet půjčky, pokud jste nějaké měla.

Nejlíp by Vám to řekl právě Váš opatrovník.

Pokud se s Vámi Váš opatrovník nechce bavit, můžete si na něj stěžovat na soudu, který Vám svéprávnost omezil.

Zároveň byste vždy do 30. června měla od opatrovníka dostat vyúčtování za uplynulý rok. Pokud to opatrovník neudělá, opět si můžete stěžovat u soudu a zároveň můžete u soudu požádat o nahlédnutí do Vašeho spisu, kde by to vyúčtování mělo být také založeno.

Pokud by Váš opatrovník nebyl ochotný se s Vámi bavit, a současně máte kolem sebe přátele a rodinu, mohou založit opatrovnickou radu a opatrovníka kontrolovat a informace Vám předávat oni. S tím by Vám mohli pomoci třeba právě ti, kteří Vás nechávají psát dotaz ze svého e-mailu. 

Mgr. Radka Pešlová

 

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.