pečuj doma

Chtěl bych disponovat větší částkou peněz z důchodu

2.8.2023

Mám peníze z důchodu a obec mi je nechce dát. Dává mi jenom 300 Kč z přibližně 21 700 Kč, z toho matka dostává 4 000 Kč, a tím pádem zbývá 17 700 Kč. Když jsem chtěl od obce víc peněz, tak jsem dostal právě jenom 300 Kč a víc mi prostě nedají, prý neví vůbec, jestli tam mám tolik peněz navíc. Mají moje přístupové kódy na můj osobní účet, takže ví, kolik tam mám. Chtěl bych právě zrušit u mojí banky obci disponování peněz. Jak to udělat?

Odpověď

Je podstatné, z jakého důvodu je disponentem obec. Nejspíš je Vaším opatrovníkem a tuto roli obci stanovil soud.

Proto odpovídá za využití důchodu ve Váš prospěch. V případě opatrovnictví Vám musí doručit 1× ročně vyúčtování Vašeho majetku a v souladu s vyjádřením ombudsmana, který se zabýval nahlížením do spisu (dostupné zde): https://eso.ochrance.cz/Nalezene/Edit/10850 je relevantní toto: „K tomu, aby mohl opatrovanec aktivně participovat na rozhodnutích, která se ho týkají (podle § 467 občanského zákoníku a k naplnění práv podle čl. 12 Úmluvy o právech osob se zdravotním postižením), by měl mít přehled o úkonech, jež opatrovník za něj činí, o tom, s kým jeho jménem jedná, a jak nakládá s jeho majetkem. Opatrovanec má právo požádat o kopii údajů, které o něm opatrovník sbírá. Žádný předpis ale neukládá opatrovníkovi povinnost umožnit opatrovanci nahlížet do opatrovnického spisu nebo přeposílat opatrovanci korespondenci od soudů adresovanou přímo opatrovníkovi.“

Obec by Vás tedy měla informovat, jak jste na tom finančně. To ale nic nemění na tom, že Vám k nakládání s penězi poskytuje určitou částku. Možná k tomu má dobrý důvod: třeba hradí náklady bydlení, náklady na jídlo, splácí nějaké dluhy, šetří na opravu v bytě apod.
Pokud soud určil, že nejste schopen se starat o své finance, pak to za Vás dělá právě obec. Neznamená to, že Vám jen zprostředkuje předání důchodu, ale že situaci řeší v souvislostech.

Také to ale neznamená, že každá obec, která je opatrovníkem, to dělá dobře. Protože do práce opatrovníka nevidíme, doporučuji se obrátit se stížností přímo na:

Tyto instituce mohou kontrolovat rozhodnutí opatrovníka a požadovat napravení.

Musím ještě také dodat, že někdy opatrovník chrání opatrovaného tím, že mu dává malé částky, protože opatrovaný vyšší částce nerozumí, vyšší částku nemá k dispozici, případně za dané peníze žije tak, že by mohl přijít o bydlení (např. si kupuje ve velkém množství alkohol) nebo se může díky penězům stát terčem zneužívačů, kteří se s ním pak přátelí jen kvůli penězům. Toto vše musí opatrovník při své práci také zvažovat.

Mgr. Radka Pešlová

 


Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují: TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj, Ministerstvo zdravotnictví, Nadace zdraví pro Moravu, Nadace Agrofert, Středočeský kraj a drobní dárci.

   

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: ROC potřebují rozšíření terapeutických možností

21.12.2024 „Možnost využívání centrové léčby v našem regionálním onkologickém centru vítáme. Máme ale k dispozici stále jen velmi omezené portfolio těchto léků, také administrativa s tím spojená je poměrně náročná,“ říká MUDr. Kateřina Jirsová v rozhovoru pro časopis Medical Tribune. Jeho nejzajímavější část přetiskujeme. více...

ZPRÁVY: Lidovky: Pečující nemají kvalifikaci na péči. Co se chystá

20.12.2024 Počet seniorů, tedy lidí ve věku 65 let a více, vzroste ze současných 20 na přibližně 30 procent v polovině století. A bude pracovat, a tedy platit do veřejného systému méně lidí. Logicky je tak současný systém neudržitelný a bude třeba zvýšit jeho příjmy. Buď „dobrovolnými“ příplatky za péči, nebo nějakou daní. O obojím vláda uvažuje. více...

ZPRÁVY: Ocenění pro publicisty a fotografy od Rady vlády

19.12.2024 Známe vítěze 31. ročníku Ceny RVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografické soutěže. Ceny předali zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Klára Laurenčíková a vedoucí sekretariátu Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Pavel Ptáčník. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.