Chci být opatrovníkem manžela. Co může být na překážku?
Mám manžela, který je psychicky nemocný, vážně se poškozuje a je dvakrát až třikrát ročně hospitalizován na psychiatrii, má také parkinsonský syndrom... Chtěla bych požádat o jeho omezení svéprávnosti, abych mohla jako opatrovník vést jeho účet, platit nájem a věci pro jeho potřebu. Jde mi taky o to, aby nemohl v nemocnici podepsat revers, nevrátil se domů a za dva měsíce se znovu nepokusil o sebevraždu. Já a mladší syn souhlasíme, abych byla manželovým opatrovníkem, jelikož spolu žijeme, koupu ho, připravuju léky a podobně. Starší syn nesouhlasí, že prý mi jde o peníze, ale já zatím pracuji a mám ještě k tomu invalidní důchod 2. stupně. Můžete prosím poradit? Manžel si přeje výhradně mě.
Odpověď
Při určení opatrovníka není podstatné, co si myslí syn.
Důležité je, co chce opatrovaný (manžel) a pokud chce Vás, zda jste ochotná opatrovnictví vykonávat. Pak soud bude zkoumat, zda jste vhodnou osobou, zda sama nemáte dluhy, nejste trestně stíhaná atd. Tím, že jste s manželem svoji, máte společné jmění manželů, jeví se také ideální, abyste opatrovníkem byla Vy.
Ale pokud se v rodině lidé hádají ohledně opatrovnictví a není možné získat názor opatrovaného (toto není Váš případ), pak někdy bývá soudem jmenována obec. Obec pak ale s manželkou jedná o péči, poskytuje prostředky na úhradu nákladů bydlení, jídla, péče atd. Je v zásadě kontrolním orgánem a správcem.
Doporučuji, koukněte se i na naši příručku: https://www.mskruh.cz/publikace/opatrovnik-v-praxi
a doporučuji ještě náš článek: https://www.mskruh.cz/poradna/pravni-poradna-pro-opatrovniky/ptate-se-jak-spravuje-spolecne-jmeni-manzel-opatrovnik.
Jsme Vám k dispozici k dalším dotazům.
Doplňující dotaz
Může být prosím problém s tím, že jsem v insolvenci? Ale týká se jen mě, pracuji a vše platím.
Odpověď
Tady nelze říci, jak se k tomu postaví soud. Obecná úvaha je, že ten, kdo nezvládá své finance, pak nemá spravovat finance druhých. Za přípustný dluh bývá považována hypotéka, ale exekuce a insolvenci někteří soudci již považují za překážku.
Proto byste se měla u soudu být schopná obhájit, jak dluhy vznikly, proč jste je nezvládla a muselo dojít k insolvenci. Můžete obhajovat i to, že splácíte třeba i vyšší částky, že dokážete následně uspokojit vyšší podíl pohledávek... K tomu by soud mohl pozitivně přihlédnout.
Mgr. Radka Pešlová