pečuj doma

Chci být opatrovníkem bratra, procesní opatrovník se odvolal

18.8.2024

Zemřela nám maminka a tím pádem jsem žádala o opatrovnictví bratra, který je zbaven všech práv a je mu 49 let. Proběhl soud a byla jsem stanovena opatrovnicí. Bohužel jeho opatrovník, který mu byl přidělen, se odvolal proti rozsudku na krajský soud. Potřebovala bych poradit, jak mám postupovat dále.

Odpověď

Podstatné je, co bylo předmětem odvolání. V rozhodnutí o opatrovnictví mohou být dva výroky:

  • omezení svéprávnosti (její počáteční omezení, nebo prodloužení již stávajícího omezení)
  • jmenování opatrovníka

Pokud se procesní opatrovník odvolal, nejspíš vznesl nějaké pochyby o jednom, příp. o druhém. Podle toho, co je v odvolání popsáno (mělo by Vám být doručeno), můžete postupovat.

Procesní opatrovníci často zpochybňují osobu nově jmenovaného opatrovníka např. tím, že tvrdí, že osoba o opatrovaného neprojevuje zájem, případně nezvládá sama hospodařit se svými prostředky, proto by neměla zajišťovat prostředky opatrovaného nebo je v konfliktu zájmů (např. má u opatrovaného dluh). Podle toho, co z toho procesní (soudem jmenovaný) opatrovník namítal, můžete soudu dokládat v odvolacím řízení opak, pokud je to neoprávněná námitka.

Pokud se procesní opatrovník odvolal do rozsahu omezení svéprávnosti, často to bývá v případě, že rozsah je příliš široký a vlastně opatrovaného nijak nechrání, protože ten si svým jednáním neškodí. Např. Pokud je člověk ve vigilním kómatu, pak aktivně nic nepodepíše, nesjedná a podvedení takového člověka je buď nemožné (je v sociální službě a nikdo jiný než rodina se k němu nedostane) anebo by to bylo tak do očí bijící, že by opatrovník snadno takový podvod prokázal a zneplatnil by jednání.

V takovém případě dostačuje jmenování schopného opatrovníka, ale není třeba omezení svéprávnosti, protože omezení má být pouhou deklarací, co člověk nemůže a nikoliv výčtem, co se člověku zakazuje a opatrovník by pak byl v roli vězeňské služby.

Bez znalosti, proti čemu se soudem jmenovaný opatrovník odvolal, nemohu bohužel blíže poradit, jak se nyní máte chovat.

Mgr. Radka Pešlová

Rozšíření odpovědi

(po zaslání dokumentů, které vzhledem k citlivým údajům nepublikujeme)

Advokátka zpochybňuje Vaše jmenování opatrovníkem.

Napadá především tři věci:

DOLOŽIT SOUROZENECTVÍ:
Advokátka má za to, že není prokázáno, že jste sestra pana T. Toto můžete pro odvolací řízení napravit tak, že dodáte bratrův a Váš rodný list a na něm bude uvedena Vaše společná máma nebo táta jako rodič.

BYDLENÍ:
Dále advokátka napadá, že nejste schopná zajistit bydlení ani pro sebe, a zpochybňuje tak, že jste schopná náležitě zajistit bydlení pro bratra. Je tedy vhodné doložit delší nájemní smlouvu na Vaše bydlení, vč. uvedení, že byt užívá i bratr (se svolením majitele).

PÉČE V OBDOBÍ OD SMRTI MATKY DO KONCE BŘEZNA:
Advokátka se pozastavuje, co se s panem T. dělo v době po smrti matky. Pokud jste o bratrovi věděla, jevila o něj zájem, je třeba doložit, kde v té době pobýval, proč jste si jej k sobě vzala až s takovým časovým odstupem.

Advokátka navrhuje, aby bratr zůstal v opatrovnictví obce, pokud nebudou dané otázky zodpovězeny. Tato varianta je také možná – můžete o bratra pečovat, může u Vás bydlet, ale jeho záležitosti bude spravovat tzv. veřejný opatrovník – obec. Ta s Vámi uzavře dohodu na hrazení péče, příspěvku na domácnost, na bratrovy potřeby. Vy s ním budete fungovat, starat se a za péči dostanete zaplaceno, ostatní prostředky obci za bratra vyúčtujete (např. že jste zaplatila nájem, bratrovi jídlo atd.).

Mgr. Radka Pešlová

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.