pečuj doma

Budu opatrovníkem otce - jak postupovat při prodeji auta?

29.7.2022

Zažádala jsem o opatrovnictví otce na doporučení lékařů. Nyní probíhá šetření a věřím, že budu jmenovaná opatrovníkem, ale nevím, jak si v dané věci počít. Otec si vzal ještě před úrazem ojeté auto na splátky a v 11. měsíci by mělo být splaceno. Vlastníkem auta je zatím finanční společnost, bude potřeba zajistit přepis auta, ale auto již není v dobrém technickém stavu a má propadlou technickou kontrolu. Oprava auta bude stát nějakých 40 tis., aby se udělala TK, což je více než samotná hodnota auta. Dle mého názoru by bylo nejlepší auto prodat na náhradní díly nebo sešrotovat, protože již stejně nebude moct auto využívat. Diagnostikována středně těžká demence. Mám vůbec šanci tu u soudu nějak prosadit, nebo jak postupovat?

Odpověď

Píšete, že jste požádala o opatrovnictví. Je rozdíl, zda probíhá „pouhé“ určení opatrovníka, nebo delší řízení o omezení svéprávnosti otce a určení opatrovníka.

Pokud je rozhodováno jen o opatrovnictví, je možné, že bude brzy soudem rozhodnuto. Proto vyčkejte rozhodnutí a nabytí právní moci jmenování opatrovníkem. Pak podejte návrh na schválení právního jednání, které musíte vymyslet:

  • nyní je vlastník a provozovatel vozidla povinen udržovat vozidlo v technicky způsobilém stavu,
  • současně musí být hrazeno povinné ručení,
  • dále jsou zde náklady na splátky,

to vše zatěžuje otce (jeho finance) a možná vzhledem k neužitečnosti vozu je nadbytečné vůz „živit“.

Proto musíte najít rychlé řešení (to Vy víte, ale musíte to popsat soudu), které je v zájmu opatrovaného (otce) a ušetří mu prostředky. Předdomluvte si postup (prodej, likvidaci, předčasné splacení, jak už nyní o tom uvažujete) a toto jednání + odůvodnění, jak je to to nejlepší pro tatínka, doložíte soudu v návrhu na schválení právního jednání. Vzor naleznete zde:

Soud, podle toho, jak Váš návrh bude přesvědčivý, právní jednání schválí a Vy můžete zamýšlené provést. Pokud by to soud neschválil, může tomu něco vytknout. Podle toho, co by na tom soudu vadilo, to můžete zkusit opravit. Málokdy se děje to, že by to soud zamítl. Pokud je opatrovník přesvědčivý a má situaci promyšlenou a také je v zájmu opatrovaného, téměř pokaždé soud jednání schválí.

Pokud dochází k omezování svéprávnosti, zkuste uvážit, v jaké fázi řízení je. Pokud už před vydáním rozhodnutí, tak počkejte a postupujte podle výše uvedeného.
Pokud to ještě asi bude trvat, tak by situace s autem mohla splňovat potřebu ustanovení akutního opatrovníka dle § 58 občanského zákoníku (Soud může v průběhu řízení o omezení svéprávnosti svěřit třetí osobě provedení určitých jednotlivých právních jednání nebo správu majetku, je-li to nutné, aby se zabránilo závažné újmě.). Je-li to případ tatínka, pak musíte dramaticky popsat, jak tatínkovi unikají prostředky, jak nelze čekat už ani minutu v Návrhu na ustanovení opatrovníka (vzor najdete na str. 127 naší publikace: https://www.mskruh.cz/media/files/opatrovnik_v_praxi-web_verze.pdf). Jakmile Vás ustanoví opatrovníkem pro danou záležitost, bude záležet, jak konkrétně soud popíše Vaše akutní (dočasné) opatrovnictví, než bude rozhodnuto v řízení o omezení svéprávnosti. Pokud nebude jmenování příliš konkrétní, zvolíte Návrh na schválení právního jednání (viz výše). Pokud bude jmenování dost konkrétní (např. k likvidaci vozu), pak provedete (bez dalšího schvalování), k čemu již máte jmenování.

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.