pečuj doma

Budoucí opatrovankyně nevychází s penězi. Jak jí pomoct?

20.6.2022

Máme psychicky nemocnou klientku, u které se už rok čeká, než ji pozvou k soudu k omezení ve způsobilosti (zdravotní šetření již proběhlo). Klientce podal návrh psychiatr. Absolutně není schopna si peníze rozdělit, má i demenci. Přestože děláme obálky, aby vyšla, čtrnáct dní před důchodem už nemá žádné peníze na jídlo. Jsme sociální služba a její peníze u sebe mít nemůžeme, abychom dávaly příděl na týden/den... Nikoho jiného nemá. Je nějaká klička, jak to udělat, aby měla peníze někde uschované a vyšlo ji to vždy do důchodu? Nejde, aby to třeba prozatím převzalo město, i když klient není ještě omezen ve způsobilosti?

Odpověď

Po dobu řízení o omezení svéprávnosti lze dle § 58 občanského zákoníku ustanovit opatrovníka na věci, které nesnesou odkladu. Ale o tom by bylo potřeba sepsat návrh a podat ho na soud. Musí to být emočně podbarvené, jak je ohrožena, když jí nikdo nehlídá peníze, když nikdo nemůže za ni zaplatit službě, když jí nikdo nepožádá o správnou výši potřebných sociálních dávek…

A pak je ještě druhá možnost – obecní úřad může ustanovit zvláštního příjemce důchodu, Úřad práce zvláštního příjemce příspěvku na péči (a třeba i příspěvku na bydlení, mobility).

V rámci podpory klientky jí můžete pomoci napsat i podnět pro nečinnost v duchu: „Vážení, žádám o sdělení, dalšího procesního postupu ve věci řízení: ….. Děkuji + podpis“. Zpravidla to soud pošťouchne a začne jednat.

Stačí Vám to takto?

Mgr. Radka Pešlová

         

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, Ministerstvo práce a sociálních věcí, Jihomoravský kraj a Ministerstvo zdravotnictví.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

INFO: Další návrh neprošel. Pozměňovací návrhy poslanci nepodali

22.2.2025 Na programu další schůze Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny bylo hlasování o pozměňovacích návrzích k Vládnímu návrhu zákona o Dávce státní sociální pomoci – jednotné sociální dávce, tisk 799. NRZP ČR k tomuto zákonu dala řadu připomínek, ale její připomínky nebyly vůbec ani podány jednotlivými poslankyněmi a poslanci. více...

PTÁTE SE: Prodej starého auta nezletilého syna

21.2.2025 Našemu synovi (16 let) jsme pořídili nové auto, s příspěvkem 200 000 Kč od úřadu práce. Staré auto bychom rádi přenechali/prodali za symbolickou cenu mému bratrovi. Bratr má dvě malé děti a jeho stávající vozidlo brzo doslouží. Staré vozidlo je také pořízeno z příspěvku úřadu práce, v říjnu 2017. Syn má DMO, těžkou vadu pohybového ústrojí více...

PTÁTE SE: Jak pomoci švagrovi s akutní psychotickou poruchou

20.2.2025 Obracím se na Vás ve věci svého švagra‚ 48 let, kterému byla diagnostikována akutní psychotická porucha, blížící se schizofrenii. Bohužel zároveň s diagnózou švagr prochází rozvodovým řízením, kterému předchází soud o výživné na nezletilou dceru. Ve svém stavu není schopný vstřebat aktuální situaci, účastnit se soudu a vůbec rozumně přistoupit více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.