pečuj doma

Jsem opatrovníkem dcery - jak moc ji musím kontrolovat?

5.5.2020

Naší 19leté dceři byla omezená svéprávnost tak, že není schopná činit žádná právní jednání s výjimkou práva samostatně právně jednat v běžných záležitostech každodenního života. Já jsem byla ustanovena její opatrovnicí. Chtěla bych se zeptat, co přesně omezení znamená. Dcera totiž odešla z domova. Sice se vídáme, voláme si, ale já nemám tušení, co celé dny opravdu dělá. Resp. vím, že chodí např. po pronájmech bytu, hledá si práci, ale jsou to pracovní místa, na která ze zdravotního hlediska nemá. Nevím, zda ji můžu takto samotnou nechat. Její problém spočívá v tom, že sama není schopná reálné zhodnotit své možnosti, kvůli čemuž se stále dostáváme do sporů. Ještě bych se chtěla zeptat, zda nefunguje nějaká poradna i s přímým kontaktem s poradcem.

Odpověď

S dovolením začnu od Vaší závěrečné otázky a to, zda existuje nějaká poradna (s přímým kontaktem). Opatrovnictví zatím nemá žádné ministerstvo, pod které by spadalo, a tedy je i velmi málo projektů, které se mu komplexněji věnují. Bohužel mi není známa poradna, která by se specializovala na poradenství laickým opatrovníkům (rozumějte opatrovníkům, kteří nejsou úředníci, tzv. veřejní opatrovníci). Ale právě na krajských úřadech jsou metodici veřejného opatrovnictví a na obecních úřadech jsou právě i veřejní opatrovníci. Není to sice poradna, ale i s nimi by bylo možné se kontaktovat.

Co se týče Vaší dcery a co znamená její plné omezení, je trošku složitější rozbor. Píšete, že je schopna samostatného pohybu, hledá zaměstnání, řeší si bydlení. Její výsledky jsou ale nejspíše ovlivněny právě jejím postižením, pro které byla omezena ve svéprávnosti.

Konkrétně zmiňujete práci – ke každému zaměstnání musí budoucí zaměstnanec projít vyšetřením u lékaře a nevhodnost zaměstnání by se měla tímto odhalit. Pokud je dcera omezena „na vše“ (kromě běžného), tak byste pracovní smlouvu měla podepsat Vy a tím byste její pracovně-právní vztah měla mít pod kontrolou.

Pokud se dcera pohybuje jinde než vy, není to na překážku, ale vy máte hlídat, zda jsou hájena její práva, zda má, co potřebuje, zda je pro ní vymoženo, co může být. Např. pokud by ji někde obvinila Policie z přestupku, vy byste měla dceru zastupovat, že za to třeba ani nemůže, protože na to mentálně nemá. Pokud dcera někde bydlí za nájem, měla byste kontrolovat nájemní smlouvu, aby nebyla pro dceru nevýhodná, a měla byste hlídat platby za toto bydlení. Pokud bydlí s někým, měla byste dceru navštěvovat a odhadovat podle jejího zdravotního stavu, že jí nikdo neubližuje, že ji nikdo nezneužívá.

Trošku by se dalo říci, že by měla být takovým dítětem pod vzdáleným, respektujícím, ale bedlivým dohledem. Mít svoji svobodu, ale s dohledem a ochranou.

Jako opatrovník máte povinnost se s opatrovanou setkávat, abyste právě věděla její potřeby, jestli je jí ubližováno, jestli jí někdo nenechal podepsat něco, co byste měla řešit.

Měla byste zkontrolovat, zda dcera není omezena až příliš. Jestli zvládá samostatněji žít (byť jsou tu určitá rizika), tak byste pro ni měla žádat nižší míru omezení.

Měla byste se zajímat o její smluvní vztahy, o její sociální dávky, o její peníze a případně i o to, jestli jí třeba nemá ještě někdo platit výživné. Máte vymáhat její nároky. Máte vědět, jak je jí zdravotně, a sledovat, jestli chodí k lékařům, pomáhat jí sjednat preventivní prohlídky, hradit potřebnou léčbu.

Dá se říci, že i nadále ji máte v šetrné a takové noblesní péči. Takové – že si může už dělat hodně jako dospělá a vy jí vědomě necháváte prostor, ale vše hlídáte a kontrolujete (nekonfliktně, zpovzdálí...).

Mgr. Radka Pešlová

 

 

               

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.