pečuj doma

Jaký dopad má navýšení úspor na příjem dávek v hmotné nouzi

4.8.2020

Vykonávám funkci veřejného opatrovníka. Opatrovaná pobírá dávky hmotné nouze, za pár let došlo k navýšení úspor a k dnešnímu dni na depozitním účtu města zůstatek jejích finančních prostředků přesahuje 20 tisíc korun. Prosím o radu, zda je nutné v takovém případě zažádat o odejmutí dávek v hmotné nouzi.

Odpověď

Je potřeba, abyste pravdivě za opatrovanou vyplňovala tiskopis Prohlášení o celkových sociálních a majetkových poměrech.

V části:

jste měla narůstající úsporu přiznávat. Pokud jste tak nečinila, tak jste porušovala další ustanovení tohoto tiskopisu:

Z dané úspory, která svědčí o schopnostech opatrované se uskromnit a o Vašich schopnostech „udržet korunu“, což jsou jistě společně velmi dobré vlastnosti, je schopná opatrovaná vyžít a nárok na hmotnou nouzi by do spotřebování této rezervy neměl být. Prakticky by totiž měla být hmotná nouze tak nízká, že by nemělo jít z ní ušetřit. A pokud to jde, měla by být v dalším měsíci snížena o úsporu. Vím, že to vlastně není nijak motivační úsporu tvořit, ale bohužel je takto (až skoro nekoncepčně/nevýchovně) systém hmotné nouze nastaven.

Máte tedy možnost – úsporu přiznat, nebo v dalším období o dávku již nepožádat. Pro nepravdivé uvedení údajů v předchozím období by mohlo dojít i k vyčíslení přeplatku na již vyplacené dávce.

Nadto doplňuji, že není podstatné, že prostředky leží na poúčtu Vaší obce (též nazývaných depozita). Stále jde o prostředky na účtech a tyto prostředky vlastní opatrovaná, i když je spravujete Vy.

Přeji neztracení motivace šetřit

Mgr. Radka Pešlová

 

               

Poradnu Moravskoslezského kruhu podporují TZMO Czech Republic s.r.o., výrobce inkontinenčních pomůcek Seni, a Ministerstvo práce a sociálních věcí.

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Co dělat, když končí podpůrčí doba nemocenské

22.4.2025 Prosím o informaci, jak postupovat: Příslušná Okresní zpráva sociálního zabezpečení rozhodla 21. března 2025 o ukončení podpůrčí doby (trvala dle zákona 380 dní, skončila dle rozhodnutí k 6. března, kdy jsem rovněž měla mít kontrolu u lékaře. Nicméně sestra z ordinace mi na začátku března volala, že kontrola u lékaře z důvodu jeho nemoci proběhne více...

ZPRÁVY: Dezinformace o očkování mohou naopak přivést lidi k rozumu

21.4.2025 Slovenský vládní zmocněnec Peter Kotlár vícekrát zpochybnil bezpečnost vakcín proti onemocnění covid-19. Opírá se o studii, která nebyla zveřejněna. Jeho slova zase zpochybňují odborníci. I když by se mohlo zdát, že tvrzení zmocněnce mohou důvěru v očkování snižovat, ve skutečnosti to může být naopak. více...

ZPRÁVY: Počet lidí s postižením ve společnosti stoupá…

20.4.2025 Výzkum Českého statického úřadu (dále jenom ČSÚ) týkající se údajů o osobách se zdravotním postižením (dále jenom OZP) v České republice za rok 2024 byl zveřejněný koncem března. V české společnosti podle něj žije zhruba 15 % obyvatel, kteří se potýkají s trvalými zdravotními potížemi nebo postižením, případně s kombinací obojího. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.