Vzduchová matrace jako prevence vzniku dekubitů
Chtěla jsem se zeptat, jestli máte zkušenosti se vzduchovými matracemi. Máma je ležící, je jí přes 90. Od začátku má běžnou, antidekubitní matraci. Teď se jí udělala po víc než třech letech ležení druhá proleženina, ale jak ji polohujeme na nafukovací kruh na druhou stranu, tak se jí otlačila zdravá půlka zadku, jen vizuálně, ne dekubitně. Viděla jsem dva druhy nafukovacích matrací, jedna má takové kapsičky, druhá takové jakoby buřtíky podélné. Asi to bude podobné?
Odpověď
Je dobře, že se snažíte situaci řešit, protože dekubity jsou závažný problém a platí, že jejich prevence je v péči důležitá. Následná léčba dekubitů je často vleklá a nepříjemná pro nemocného i pečující.
K Vašemu dotazu ohledně antidekubitních matrací. Obecně je lze rozdělit na dva typy. A to pasivní, z různých typů polyuretanu, a aktivní, nafukovací. Ty fungují tak, jak píšete. Buď mají „buřtíky“, nebo „kapsičky“, které se postupně nafukují a vyfukují, čímž mění tlak na tělo ležícího člověka. U matrace je malý kompresor, který do ní vhání vzduch. Je na elektřinu, tak jen myslete na dosažitelnost zásuvky od lůžka. Kompresor je tichý, člověk ho po chvíli přestane vnímat. A ještě jedna důležitá poznámka. Na kompresoru si nastavíte váhu maminky, aby byla matrace dostatečně účinná, ale netlačila ji.
Ty pevné, pěnové matrace jsou také antidekubitní, ale jsou určené pro lidi, kteří mají ještě zachovánu vyšší schopnost pohybu, jsou na lůžku aktivnější. Například sami se otočí, posadí, posunou. Pro ně by byla nafukovací matrace obtížná, protože by museli překonávat tlak nafouknutých komůrek a to je při omezeném pohybu nepohodlné (právě třeba při posazení, nebo při posunování).
Ovšem pokud již Vaše maminka leží, sama nevstává, neotáčí se aktivně, je pro ni určitě lepší právě nafukovací matrace. I těch je více typů, určitě se poptejte ve zdravotnických potřebách, kde Vám i poradí, který typ hradí pojišťovna. Než získáte matraci od pojišťovny, doporučuji zapůjčení matrace v některé z půjčoven pomůcek. A hned si řekneme, proč je třeba jednat rychle.
Dekubity vznikají na těle v místech, kterým se říká predilekční. Jsou to místa, kde se kůže blízko kosti (nebo chrupavce) a tlakem na ně dochází k rychlejší reakci kůže, jejímu horšímu prokrvení a následkem toho se vytvoří dekubit. Je to jeden z důvodů, proč dekubity vznikají. A právě tento důvod ovlivníte jednak kvalitní matrací, ale také šetrným polohováním, ideálně po dvou hodinách. Doporučuji po otočení maminky k zafixování polohy použít polštář, polohovacího hada, stočenou deku za záda. Ale prosím, ne nafukovací kruh. Ten je jednak pro ležícího člověka nepohodlný, jednak tlakem o okraj hrozí vznik dalšího dekubitu. Zde platí jednoduchá rada. Vyzkoušejte si to. Člověk je v zádech nepřirozeně ohnutý, kruh tlačí uprostřed páteře. To vydržíte pár minut a z polohovací pomůcky vznikne mučící nástroj. Polohovací kruh je výborný využít při sedu, např. v invalidním vozíku.
A druhý důvod vzniku dekubitů je vnitřní prostředí, schopnost přiměřeně vyživovat tkáně, mít správný poměr iontů, minerálů a především bílkovin v těle. Což samozřejmě nikdo přesně nesleduje. Ale obecně lze říct, že starší lidé „neují“ potřebné množství pestré stravy tak, aby to bylo dostačující pro správnou vnitřní výživu. Velmi se nám v odlehčovací službě osvědčilo, když rodiny svým blízkým donesou nějaký doplněk stravy ve formě pitíček (odborně sipping – popíjení), které doplní potřebnou výživu v době rekonvalescence či oslabení, nebo „jen“ ve stáří. Důležitou součástí stravy je i množství přijatých tekutin. Pozor na dehydrataci! Stav kůže (potažmo celého organismu) se velmi prudce zhoršuje při malém příjmu tekutin! Zkuste, aby maminka vypila za den aspoň litr tekutin. Správné množství poznáte podle barvy moči – musí být světlá, bez zápachu. Když je tmavá, pije maminka málo. Lze to poznat i v plenkových kalhotkách.
Rozepsala jsem se o různých ošetřovatelských problémech. Ale polohování a antidekubitní matrace je jednou ze součástí ošetřovatelského celku. Nelze od sebe oddělit péči o dekubity, polohování a výživu. Na to prosím myslete.
Výborným pomocníkem ve výběru pomůcek je internet. Ale neméně dobře pomohou pracovníci v prodejnách či půjčovnách zdravotnických pomůckách. Jednejte prosím rychle, dekubit vzniká během pár hodin z lehkého začervenání až po otevřenou ránu.
Přeji hodně štěstí a zdraví Vám i mamince.
Mgr. Leona Zemanová