Rehabilitace doma po zlomenině nohy
Manželka – 75 let – si zlomila nohu v krčku. Operace byla před týdnem, bez komplikací, asi za 5 dní má jít domů z nemocnice. Oddělení následné péče, kde by s ní třeba cvičili, v době epidemie nefunguje. Ani na zaškolení teď nemají moc času. Já jsem už v důchodu a budu schopen ženě pomoct. (V synově rodině je teď zrovna Covid, takže se izolují a mohou se zapojit až později, o víkendech.) Jak se mám připravit? Je možné zajistit rehabilitační sestřičku domů, a u koho a kdo to vlastně hradí? Co se týká úpravy bytu, v posteli máme jednoduchý polohovací rošt, bude to stačit? V koupelně používáme vanu, tak jsem již pořídil sedačku a namontoval madlo. Nikde jsem taky nenašel, jestli je lepší začínat chodit s berlemi, nebo chodítkem. Děkuji za rady.
Odpověď
Jak je vidět z Vašeho dotazu, covid neovlivňuje nemocné nejen tím, že je přímo napadne. Bohužel zasahuje do fungování celého systému zdravotnictví a Vaše žena je jednou z takto covidem nepřímo postižených. I po zdárné operaci dalším nefungováním péče by se mnohé mohlo pokazit. Je ale výborné, že se na návrat Vaší paní snažíte připravit. Pojďme si tedy probrat možnosti, co dál. Nevím, ve kterém městě žijete. Takže dále nerozebírám možnost přesunu do jiného zařízení.
Pokud Vám paní chtějí z nemocnice poslat domů, sociální pracovník by jí měl zajistit domácí zdravotní péči (tuto péči hradí pojišťovna, nemocnice jí může předepsat na 14 dní, poté by ji pro paní předepsal praktický lékař). Ideálně by Vám mohli na oddělení dát vytištěné pokyny pro nemocné po operaci krčku. Měli by Vám také říct, jaké pomůcky paní používá, zda zvládne chůzi v chodítku. A jaký typ chodítka na oddělení má. Na druhou stranu chápu, že nemocnice jsou nyní maximálně vytížené a ne každá domluva probíhá v takové šíři, v jaké by bylo třeba.
Takže co doma: pokud Vám (resp. paní) nenabídnou domácí péči z nemocnice, může jí předepsat praktický lékař. Tato péče je hrazena v plné výši zdravotní pojišťovnou, pro pacienty je tudíž zdarma. Frekvence návštěv sestřičky u Vás doma zaleží na indikaci lékaře a na momentální kapacitě domácí péče. Zdravotní sestry v domácí péči jsou vesměs všeobecné sestřičky, nejsou to fyzioterapeutky. Proto budou schopny paní naučit a poskytnout jí tzv. ošetřovatelskou rehabilitaci. Ale i to by mělo být dostatečné, aby se Vaše paní naučila, co smí, nebo naopak po operaci nesmí dělat. K nejdůležitějším pokynům patří to, že nesmí křížit nohy. Tj. při sedání dát mezi kolena polštářek, v sedu nedávat nohu přes nohu. Kyčel zatěžovat dle doporučení lékaře, začíná se chodit ve vysokém, tzv. pultovém chodítku. Doma by paní mohla přejít na nízké chodítko a postupně přejít na berle. Doporučení kdy k těm přechodům má dojít, musí říct při kontrolách v nemocnici lékař. Při cvičen, oblékání atd. nesmí nohu ohýbat do ostrého úhlu. Mějte na paměti, že zlomenina i následky operačního výkonu se hojí minimálně šest týdnů, proto kloub nepřetěžujte. Ale také pohyb nepodceňujte. Cvičit by paní měla několikrát denně v kratších blocích. Zpočátku se sestřičkou, čím dál častěji také sama. Určitě bych doporučila přidat co nejvíce bílkovin do stravy k lepší obnově svalového aparátu.
K vybavení bytu: po operaci kyčle je pohodlnější vstávání z vyššího místa. V sedu by ideálně úhel mezi stehnem a trupem měl být více než 90 %. Zjednodušeně platí, čím se výše sedí, tím se lépe vstává. Chodidla musí samozřejmě dosahovat na zem. Pokud nemáte polohovací lůžko i s možností zvednutí celé plochy, lze zvýšení dočasně vyřešit buď pořízením vysoké matrace, nebo přidáním druhé matrace. Myslete také na křeslo a židli, kde bude paní sedět. A zvyšte sed i zde (tvrdým polštářem, podsedákem...). Velmi doporučuji pořídit zvýšené prkénko na WC a k tomu madla.
O pomůckách se nejvíc dozvíte ve zdravotnických potřebách, tam Vám i řeknou kódy na pojišťovnu. Obecně platí, že základní pomůcky předepisuje praktický lékař, speciální (chodítko) může předepsat: ortoped, neurolog nebo rehabilitační lékař.
Pokud byste měl pocit, že je na Vás požadavků na péči hodně, lze se domluvit i na pečovatelské službě. Kontakt buď najdete na internetu podle Vašeho bydliště, případně Vám poradí praktický lékař. Tato služba je placená, v současnosti max. 130 Kč za hodinu. Pečovatelky by mohly paní pomoct s hygienou, zajít Vám nakoupit či udělat drobný úklid.
Přeji Vaší manželce brzké uzdravení a Vám oběma především hodně zdraví.
Mgr. Leona Zemanová
Pozvánka na bezplatné kurzy:
https://www.mskruh.cz/akce/cyklus-kurzu-pro-pecujici-v-cervnu-2024-v-brne