pečuj doma

Prateta trpí po mrtvici poruchou řeči

21.1.2023

Prateta trpí po mrtvici poruchou řeči. Jinak vypadá, že rozumí všemu. Jak s ní můžeme cvičit, aby se to zlepšilo?

Odpověď

Při poruše řeči opravdu neznamená, že je postižen i intelekt paní. Pokud máte pocit, že rozumí, tak počítejte s tím, že rozumí. Určitě myslete na to, že řeč není jediný komunikační kanál. Jednak paní vnímá rozhovory, které u ní vedete, ale samozřejmě stejně tak vnímá chování všech lidí v její přítomnosti. Nejjednodušší systém odpovědí ANO/NE, snadno domluvíte stiskem ruky, mrknutím, kývnutím hlavou apod.

Výborná je omyvatelná tabulka a mazací fix. Pokud paní vidí a hýbe alespoň jednou rukou, určitě zvládne napsat jednoduchou odpověď.

Cvičit řeč je výborné, ale postupujte pomalu, bez nátlaku. Určitě doporučuji využít služeb logopedie. Logopeda jsme zvyklí využívat nejčastěji u dětí, ale existují i odborníci, kteří se věnují dospělým. Pokud by Vám nebyl schopný poradit praktický lékař, nebo např. neurolog, a nepodařilo se Vám najít kontakt na internetu, zkuste vznést dotaz na zdravotní pojišťovně. Řeknou Vám, kdo z logopedů ve Vašem okolí má s pojišťovnou smlouvu.

Při cvičení myslete prosím především na potřeby pratety. Setkala jsem se např. s tím, že rodina pána, který byl po mrtvici a trénoval psaní, mu dala dětskou písanku. Pán byl inženýr a urazil se, že takové hovadiny dělat nebude. Je třeba přistupovat citlivě, zkoušet si s pratetou říkat říkanky a ověřit si, že ji to baví a chce cvičit. Výborné je zpívání, k tomu vytleskávání, klidně zařaďte i nějaké taneční pohyby, pohyby rukama, podupávání nohou.

Především by se vše mělo odehrávat v klidu, bez nátlaku, ať si to obě strany užijete. Paní je předpokládám dáma vyššího věku, je pro ni důležitá důstojnost. Chvalte snahu, i kdyby byly výsledky malé. Zachovejte paní radost ze života i v ostatních směrech. Zkoušejte se s ní nahlas smát, vydávat různé nesmyslné zvuky, u toho přecházet do zpěvu atd. I u dospělých platí Komenského: „Škola hrou.“

Mgr. Leona Zemanová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: ROC potřebují rozšíření terapeutických možností

21.12.2024 „Možnost využívání centrové léčby v našem regionálním onkologickém centru vítáme. Máme ale k dispozici stále jen velmi omezené portfolio těchto léků, také administrativa s tím spojená je poměrně náročná,“ říká MUDr. Kateřina Jirsová v rozhovoru pro časopis Medical Tribune. Jeho nejzajímavější část přetiskujeme. více...

ZPRÁVY: Lidovky: Pečující nemají kvalifikaci na péči. Co se chystá

20.12.2024 Počet seniorů, tedy lidí ve věku 65 let a více, vzroste ze současných 20 na přibližně 30 procent v polovině století. A bude pracovat, a tedy platit do veřejného systému méně lidí. Logicky je tak současný systém neudržitelný a bude třeba zvýšit jeho příjmy. Buď „dobrovolnými“ příplatky za péči, nebo nějakou daní. O obojím vláda uvažuje. více...

ZPRÁVY: Ocenění pro publicisty a fotografy od Rady vlády

19.12.2024 Známe vítěze 31. ročníku Ceny RVOZP za publicistické práce zaměřené na téma zdravotního postižení a fotografické soutěže. Ceny předali zmocněnkyně vlády pro lidská práva a místopředsedkyně Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Klára Laurenčíková a vedoucí sekretariátu Rady vlády pro osoby se zdravotním postižením Pavel Ptáčník. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.