pečuj doma

Prateta trpí po mrtvici poruchou řeči

21.1.2023

Prateta trpí po mrtvici poruchou řeči. Jinak vypadá, že rozumí všemu. Jak s ní můžeme cvičit, aby se to zlepšilo?

Odpověď

Při poruše řeči opravdu neznamená, že je postižen i intelekt paní. Pokud máte pocit, že rozumí, tak počítejte s tím, že rozumí. Určitě myslete na to, že řeč není jediný komunikační kanál. Jednak paní vnímá rozhovory, které u ní vedete, ale samozřejmě stejně tak vnímá chování všech lidí v její přítomnosti. Nejjednodušší systém odpovědí ANO/NE, snadno domluvíte stiskem ruky, mrknutím, kývnutím hlavou apod.

Výborná je omyvatelná tabulka a mazací fix. Pokud paní vidí a hýbe alespoň jednou rukou, určitě zvládne napsat jednoduchou odpověď.

Cvičit řeč je výborné, ale postupujte pomalu, bez nátlaku. Určitě doporučuji využít služeb logopedie. Logopeda jsme zvyklí využívat nejčastěji u dětí, ale existují i odborníci, kteří se věnují dospělým. Pokud by Vám nebyl schopný poradit praktický lékař, nebo např. neurolog, a nepodařilo se Vám najít kontakt na internetu, zkuste vznést dotaz na zdravotní pojišťovně. Řeknou Vám, kdo z logopedů ve Vašem okolí má s pojišťovnou smlouvu.

Při cvičení myslete prosím především na potřeby pratety. Setkala jsem se např. s tím, že rodina pána, který byl po mrtvici a trénoval psaní, mu dala dětskou písanku. Pán byl inženýr a urazil se, že takové hovadiny dělat nebude. Je třeba přistupovat citlivě, zkoušet si s pratetou říkat říkanky a ověřit si, že ji to baví a chce cvičit. Výborné je zpívání, k tomu vytleskávání, klidně zařaďte i nějaké taneční pohyby, pohyby rukama, podupávání nohou.

Především by se vše mělo odehrávat v klidu, bez nátlaku, ať si to obě strany užijete. Paní je předpokládám dáma vyššího věku, je pro ni důležitá důstojnost. Chvalte snahu, i kdyby byly výsledky malé. Zachovejte paní radost ze života i v ostatních směrech. Zkoušejte se s ní nahlas smát, vydávat různé nesmyslné zvuky, u toho přecházet do zpěvu atd. I u dospělých platí Komenského: „Škola hrou.“

Mgr. Leona Zemanová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Už tři čtvrtiny Čechů jsou pro usmrcování. I významní lékaři

1.4.2025 Přibývá Čechů, kteří jsou pro eutanazii. Dvaasedmdesát procent lidí souhlasí s uzákoněním dobrovolného ukončení života nevyléčitelně nemocného člověka na jeho žádost. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila agentura Ipsos. Sběr odpovědí mezi 1 060 lidmi staršími osmnácti let se uskutečnil na konci února. více...

INFO: Praktičtí lékaři startují kampaň „11 milionů důvodů“

31.3.2025 Upozorňují na zhoršující se dostupnost primární péče, zejména ve venkovských oblastech, a její nevyužitý potenciál. V tuzemsku je v současné době bez praktika milion pacientů, ordinace jsou přetížené a rodiče marně shání pro své děti i pediatra. Podle praktických lékařů je nutné dokončit reformu primární péče, která začala v roce 2018. více...

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.