pečuj doma

Pomůcky a zajištění péče o otce po CMP

20.12.2021

Otec je po CMP, má horší hybnost levé poloviny těla, následky budou asi trvalé. Je mu přes 70. Starat se bude matka, která je už v důchodu. Kde sehnat polohovací postel? Může ji někdo předepsat? Chceme taky v brzké době koupelnu přestavět na bezbariérovou. Uvažovali jsme, že by byl otec zatím v odlehčovací službě. Ale pokud bude špatná covidová situace, tak ho nebudeme moct navštěvovat? Bojíme se, že to těžko psychicky ponese.

Odpověď

Ve svém dotazu popisujete stav svého 70letého tatínka, který má po CPM zhoršenou hybnost levé poloviny těla. O pána se stará jeho manželka. Ptáte se na možnost pořízení polohovacího lůžka a dále na umístění v odlehčovací službě po dobu rekonstrukce koupelny.

Nejprve bych chtěla vyjádřit potěšení, že takto realisticky uvažujete, neboť ne každý je přístupný myšlenkám na úpravu domácnosti. Obvykle to naopak bývá největší problém. Takže již nyní, když přemýšlíte jak, ne zda a proč, máte „našlápnuto“ k ulehčení péče o tatínka. Ptáte se na polohovací lůžko, ale zahrnula bych do toho i další kompenzační pomůcky, jako chodítko, sedačku na vanu, zvýšené prkénko na WC, či pořízení invalidního vozíku. Vše může napsat odborný lékař (geriatr, ortoped, neurolog) na pojišťovnu. Problematika pomůcek je ale poměrně velká, nejlépe začít v prodejně zdravotnických potřeb, kde Vám jednak poradí, jednak ukáží či dají katalog firem, které pomůcky vyrábějí. Případně se podívejte na internet, u dražších pomůcek je uveden nejen kód pomůcky, ale také částka, kterou uhradí pojišťovna, a případný doplatek. Pomůcky lze také zapůjčit v půjčovně pomůcek, bývají ve větších městech. O možnostech by měl vědět praktický lékař. Podmínky úhrady má každá pojišťovna jiné, nebojte se tam zeptat.

Po dobu rekonstrukce koupelny chcete tatínka dát do odlehčovací služby. Zde může být až tři měsíce dle Zákona o sociálních službách. S úhradou pobytu pomůže příspěvek na péči, pokud ho tatínek nemá, určitě mu o něj zažádejte na úřadu práce. Jde o nemalou částku a v budoucnu by tatínkovi mohl např. pomoci s úhradou pečovatelské služby. K této myšlence se za chvíli ještě vrátíme.

A zpět k odlehčovací službě. Podívejte se na recenze konkrétní služby, zajeďte se tam podívat, případně zkuste na poprvé tatínkovi domluvit třeba týdenní pobyt, aby si to vyzkoušel. Budete v době rekonstrukce klidnější, jak to tatínek zvládne. K omezení návštěv lze těžko v dnešní době říct něco určitého, protože podmínky jsou kvůli covidové situaci nejisté. V odlehčovací službě Villa Vlaďka  Lelekovicích, kde pracuji, zákaz návštěv nyní není, ale musíme se samozřejmě řídit nařízeními vlády. Jednoznačně nejsnažší to v návštěvním režimu mají naočkovaní klienti i jejich rodiny. Zařízení si mohou podmínky návštěv upravit (resp. zpřísnit), ale my se snažíme podporovat kontakt s rodinou, aby právě klienti netrpěli opuštěností a samotou. To, že tatínek pobyt či odloučení težko ponese, je velmi pravděpodobné. Je pro něj určitě hodně náročné přijmout své postižení, vždyť je mu lehce přes sedmdesát a sám určitě plánoval ještě řadu let v plné síle. Mějte s ním trpělivost a konzultujte s ním co nejvíc věcí, nechávejte ho rozhodnout o sobě a o svém životě. Ale citlivě mu také ukazujte realitu, jeho omezení i možnosti technických řešení.

Slíbila jsem vrátit se k myšlence příspěvku na péči a pečovatelské služby. Myslete prosím nejen na tatínka, ale také na maminku. Jistě je to paní ve věku kolem 70 let a péče o nemocného manžela pro ni může být časem namáhavá. Ne každý si umí říct o pomoc, když je unaený a vyčerpený. Mluvím o tzv. syndromu vyhoření, který hrozí obzvlášť pečujícím. Ulevte mamince v části povinností. Nákupy, úklid či koupání tatínka může zajistit pečovatelská služba. I právě pobyt tatínka v odlehčovací službě může časem mamince zajistit úlevu, oddych a nabrání nových sil v pečování.

Přeji Vám, ať prvotní obtíže s technickými problémy v domácnosti i v pečování zvládnete, a Vám i rodičům co nejvíc sil a zdraví.

Mgr. Leona Zemanová

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

ZPRÁVY: Dezinformace o očkování mohou naopak přivést lidi k rozumu

21.4.2025 Slovenský vládní zmocněnec Peter Kotlár vícekrát zpochybnil bezpečnost vakcín proti onemocnění covid-19. Opírá se o studii, která nebyla zveřejněna. Jeho slova zase zpochybňují odborníci. I když by se mohlo zdát, že tvrzení zmocněnce mohou důvěru v očkování snižovat, ve skutečnosti to může být naopak. více...

ZPRÁVY: Počet lidí s postižením ve společnosti stoupá…

20.4.2025 Výzkum Českého statického úřadu (dále jenom ČSÚ) týkající se údajů o osobách se zdravotním postižením (dále jenom OZP) v České republice za rok 2024 byl zveřejněný koncem března. V české společnosti podle něj žije zhruba 15 % obyvatel, kteří se potýkají s trvalými zdravotními potížemi nebo postižením, případně s kombinací obojího. více...

PTÁTE SE: Proč není omezení svéprávnosti v občanském průkazu

19.4.2025 Často slýcháme od opatrovníků stížnost, že by omezení svéprávnosti mělo být vyznačeno (jako kdysi) v občanském průkaze. Že by tak nedocházelo ke zneužití opatrovaného.
Lze tomu přisvědčit v případě úvěrových společností, které by to pravděpodobně rovnou odradilo. Ale mohlo by jít o stigmatizaci a zjednodušení v neprospěch opatrovaných. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.