Jaká strava je vhodná při kolostomii
Nedávno se vrátil manžel z nemocnice s trvalou kolostomií. Nemáme žádný návod, jak upravit stravu. Domnívala jsem se, že to přiloží k propouštěcí zprávě, ale nestalo se tak. Můžete nám prosím poradit, co máme dodržovat a čemu se vyhnout, zvlášť v prvních týdnech? Dřív nějaká dietní omezení můj muž neměl. Je mu 75 let.
Odpověď
Děkuji Vám za Váš dotaz a pokusím se na něj odpovědět jasně a pro Vás srozumitelně, i když výživa stomiků, a kolostomiků zvlášť je velmi obšírné téma.
Jak jistě víte, kolostomie je vyústění tlustého střeva na povrch stěny břišní. Mezi laiky se spíše používá termín „vývod“. Jak zvládat péči o stomii Vám jistě ukázali v nemocnici před manželovým propuštěním. Přesto, pokud budete mít obavy, že tuto péči nezvládnete, obraťte se na jakoukoliv agenturu domácí péče, která Vám jistě ráda poradí, případně alespoň částečně převezme péči za Vás. Také jste jistě dostali kontakt na stomickou poradnu, kde vám odborně školená sestra ráda ve všem poradí.
A nyní k Vaší otázce, co se týče výživy u člověka, který má kolostomii. V prvních šesti až osmi týdnech po operaci je třeba podávat nemocnému tak zvanou bezezbytkovou dietu. To znamená, že budete volit pro manžela taková jídla, která obsahují málo vlákniny a jsou pro zažívání lehce stravitelné. Pokud byste zařadila do manželova jídelníčku celozrnné pečivo, které obsahuje mimo jiné i lněná a sezamová, případně slunečnicová semínka, dále luštěniny, či v našich končinách oblíbené zelí, mohl by tato jídla manžel špatně trávit, mohou nadýmat a obsažená vláknina dráždit stěnu tlustého střeva, a tím v pooperačním období způsobit komplikace.
Co tedy můžete manželovi nabídnout:
- Všechna libová masa, ryby, kvalitní šunku
- Brambory, těstoviny, rýži
- Není vhodné jíst čerstvé pečivo, ale spíše volíme alespoň jeden den „staré“ - netučné rohlíky, piškoty, vánočku
- Ze sladkostí můžete volit lehká netučná nekynutá těsta, puding, moučník z tvarohového těsta, žemlovku ze „starších“ rohlíků
- Z nabídky zeleniny není vhodné zelí - to zvlášť!
- Ovoce, které je vhodné pro tuto dietu, je například banán, oloupaná jablka (slupka jablek obsahuje velké množství vlákniny), v obchodě můžete koupit dětské výživy s příchutí, která manželovi vyhovuje. Chci také doporučit meruňky a broskve ve formě kompotů. Zvláště pak meruňky jsou bohatým zdrojem draslíku, který je prospěšný pro činnost srdečního svalu myokardu.
- Nízkotučné zakysané mléčné výrobky do 3 % tuku, v sýrech je doporučená přítomnost tuku v množství 30 %.
- Výživné jsou vývary z libového masa, zvláště proto, že obsahují dostatečné množství bílkovin. Takovou polévku můžete obohatit vlasovými nudlemi a rozmixovanou uvařenou zeleninou.
Vaření a dušení jsou nejčastější postupy pro přípravu teplých jídel.
Co budete muset v této dietě vyloučit:
Sádlo, máslo, tučné sýry, smetanové jogurty, škvarky, luštěniny, zelí, květák, čerstvé kynuté pečivo, vejce, majonéza, ořechy, kokos, cibule, česnek, pórek, kapusta, zelí, luštěniny, ředkvičky, okurky, kukuřice, paprika, kandované a sušené ovoce, hořčice, kečup, alkohol, výrazné koření, přeslazené a konzervované potraviny.
Tato bezezbytková dieta by se měla dodržovat dle zdravotního stavu nemocného asi šest až osm týdnů. Po této době se může stomik pomalu vracet ke své obvyklé stravě. Jde spíše o to, vyzkoušet si, co nemocnému dělá potíže a co ne. Dle tohoto pak individuálně volit jídla a jejich kombinaci. Stomik by se měl stravovat třikrát denně, čímž navodí tolik potřebné pravidelné vyprazdňování stolice.
Nezapomeňte nabízet tatínkovi v dostatečném množství, a s přihlédnutí k případným dalším onemocněním, tekutiny. Vyhýbejte se alkoholu, syceným vodám, minerálky jen na doporučení lékaře.
Tolik jen na úvod a orientačně. Jistě více a cíleně Vám poradí sestra ve stomické ordinaci, kam budete s tatínkem jistě pravidelně docházet.
Přeji Vše dobré!
Mgr. Bc. Martina Terezie Kalábová