pečuj doma

Jak si poradit s menší proleženinou?

19.2.2021

Staráme se už roky o otce, má 93 let, nemoci hlavně spojené s věkem. V posledním půl roce se jeho stav zhoršil, s oporou sedí, jinak leží, používáme pleny. Střídají se u něj chvíle, kdy vnímá a kdy méně. Jíst mu ještě chutná. A teď k otázce. Pravidelně ho polohuji, mažu krémem, přesto se mu udělala menší proleženina na zádech, která se nechce zahojit. Co s tím? Rádi bychom se o něj postarali až do konce.

Odpověď

Z Vašeho dotazu cítím, že v péči nejste nováčci a že tatínka máte rádi a snažíte se mu co nejvíc pomáhat.

Je vidět, že se jeho stav mění, bohužel ne k lepšímu. Vzhledem k jeho věku i obtížím lze očekávat přibývající obtíže, pojďme tedy probrat možnosti, co by mu pomohlo pomoct a Vám zefektivnilo péči o něj.

Naprostý základ je kvalitní polohovací lůžko s dobrou antidekubitní matrací. Lůžko může pánovi napsat ortoped, neurolog nebo rehabilitační lékař na pojišťovnu. Musí ho ale schválit revizní lékař, proto některým pojišťovnám vyřízení trvá déle. Existují také půjčovny, zkuste se podívat na internet, ev. zeptat praktického lékaře.

Nehojící se proleženina je poměrně závažný problém. Jak a čím ji ošetřovat Vám poradí praktický lékař, případně kožní. I když vím, jaký problém je dostat těžce pohyblivého člověka k odbornému lékaři, navíc v dnešní době s vysokým rizikem přenosu covidu je dobré snižovat cesty kamkoliv na minimum. Ale jestli je ranka malá, praktický lékař má dostatečné možnosti předepisování mastí a hojivých prostředků. Vznik dekubitu je ale podstatně rozsáhlejší problém:

  1. Polohování
    Určitě pána nechávejte ležet na zádech co nejméně, polohujte ho, tj. otáčejte ho na levou či pravou stranu max. co tři hodiny (i v noci), používejte k polohování polštáře, deky, polohovacího hada... Cílem je, aby tlak na postižené místo byl co nejmenší.
    Snažte se, aby pán často sedal, vstával. A ideálně zkoušel trochu cvičit.
  2. Strava
    Staří lidé potřebují hodně bílkovin, dávejte pánovi často jogurty, sýry, ryby, vejce, bílé maso. Případně kupte bílkovinu v prášku (poradí Vám v lékárně, co je pro seniora vhodné). Metabolismus má velký vliv na kvalitu kůže.
  3. Léčba dekubitu
    Vidíte, že samotná hojivá mast ovlivňuje hojení kůže jen částečně. Každý člověk také reaguje na různé masti jinak. Důležitá je i kvalita převazu.

Vzhledem k výše napsanému, k věku pána, ke zhoršujícímu se zdravotnímu stavu i již vzniklému dekubitu bych doporučila, abyste si s praktickým lékařem domluvili domácí péči. To je péče, kterou pánovi uhradí zdravotní pojišťovna. Znamená to, že by za pánem mohla chodit zdravotní sestra několikrát týdně (podle domluvy s praktickým lékařem). Ta by mu mohla pravidelně převazovat dekubit, mohla by s pánem v rámci ošetřovatelské rehabilitace cvičit a podporovat ho v chůzi (mám vyzkoušeno, že s cizím člověkem jsou senioři aktivnější, lépe cvičí. Rodině se více vymlouvají, že nemohou, že to nezvládnou.) Sestřička by Vám také určitě poradila s pomůckami do domácnosti dle stavu pána. Za mě, pokud pán aspoň trošku chodí, doporučuji kvalitní chodítko a sedačku na vanu vč. madel k vaně (aby se mohl osprchovat).

Z Vašeho dotazu vyznívá, že je vás v rodině na péči více, přesto doporučuji domluvit si pečovatelskou službu, např. na hygienu, nebo občasné pohlídání pána. Tak, abyste si i vy, pečující, občas odpočinuli a měli nějaký čas pro sebe a pro ostatní členy rodiny.

Všem vám přeji hodně zdraví a radosti ze společně stráveného času.

Mgr. Leona Zemanová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.