Jak naplánovat domácí péči pro babičku s nemocným srdcem
Prosíme doporučit, jak by měla vypadat domácí péče o maminku (86) mého manžela, která po kolapsu se srdcem před 3 měsíci (upadla do bezvědomí) skončila na JIP, nyní je v hospicu, zdravotní stav se lepší, i když srdce pracuje jen na 30% a přichází v úvahu péče doma. Babička je komunikativní, psychicky je v kondici, má cévku na odvod moči, příspěvek na péči bude asi 3. st., slabá v nohách, ale s chodítkem zvládá krátké pocházení po chodbě, chce i kvůli nájmu domů. Hospic souhlasí. Je pro takového člověka vhodný denní stacionář pro seniory? Cca 300 m od domu. Nebo máme vyhovět její představě sedět doma na posteli, dívat se na tv/z okna a zajistit pečovatelku na pár hodin doma s donáškou oběda? Obě dcery chodí do práce, syna/manžela čeká operace kyčle, takže 24 hodin hlídání doma nyní nezvládáme.
Odpověď
K dotazu na domácí péči po příchodu z hospicové péče:
Je pěkné vidět, že babička chce být kvůli rodině doma. A rodina se jí snaží vyjít vstříc. Bezvadné! A co s péčí: pokud máte v dosahu denní stacionář pro seniory, budou zřejmě ve Vašem okolí v dosahu i ostatní služby. Krátce po propuštění bych stacionář ale neviděla jako ideální, 300 m je pro starší nemocnou paní značná vzdálenost. I kdybyste jí odvezli ten kousek autem či na vozíku, musíte vzít v patrnost celodenní režim ve stacionáři, oblékání, fyzická námaha spojená s přesunem. To bych vzhledem k onemocnění srdce neviděla jako prvotní krok po návratu domů.
Reálnější mi připadá zaměřit se na vybavení pokoje pro babičku, především pořídit polohovací lůžko. Pro paní s nemocným srdcem bude vhodná poloha v polosedu, to na běžném lůžku nezajistíte. Bude určitě chtít odpočívat i během dne.
Pokud paní chodí s chodítkem, odstaňte koberce, prahy a jiné překážky v cestě. Zbavte se přebytečných kusů nábytku - křesílka, stolečky apod., které stojí v cestě mezi pokojem, koupelnou, kuchyní. Do vany, pokud nemáte sprchový kout, dejte sedačku na vanu. Pro paní není horká koupel vhodná, zbytečně zatěžuje srdce. Takže ji sprchujte.
V takto upravených bezpečných prostorách ať babička zkouší chodit. Vzhledem ke zdravotním obtížím raději kratší trasy, ale častěji.
Z toho plyne potřeba, jak správně píšete, zajistit pečovatelku. Ideálně několik návštěv během dne. Ať babičce dohlédnou na podání stravy, pití, užití léků. Mohou ji osprchovat, projít se s ní po bytě, povykládat si s ní.
Budete také potřebovat, aby za babičkou docházela zdravotní sestra z domácí péče. Ta může paní vyměnit močový katetr, nejčastěji se mění 1x za měsíc. Určitě by ale mohla chodit i několikrát týdně (to by Vám měl předepsat babiččin praktický lékař) na nějaké lehčí cvičení. Je také možné, že má hospic svůj mobilní tým a v režimu domácí péče by k babičce docházeli pracovníci hospice (hospicové mobilní týmy mají k dispozici lékaře, zdravotní sestry v režimu 7/24).
Ptáte se, zda vyhovět babiččině představě sedět doma na posteli a dívat se z okna/na TV, nebo jí nabídnout stacionář. Uvědomte si, jak velké štěstí pro babičku je, že může sedět doma na posteli a koukat z okna. DOMA! Zkoušejte ji vybízet k aktivitě, ať jenom neleží, ale k tomu oknu si zajde. Ať si třeba zajde s pečovatelkou 2x denně k oknu v kuchyni, ale nevnucujte jí představy, co by měla dělat a kam ji budete vozit. Je to dáma v pokročilém věku a s velkými zdravotními obtížemi. Pro ni je malý zázrak, že ještě může být doma s Vámi, s rodinou. Užijte si společný čas, nechávejte vnoučata, ať s babičkou hrají pexeso, domino, Člověče, nezlob se. Prohlídněte si staré fotky. Pro začátek bude mít babička aktivit víc než dost :-).
Pokud u babičky nebudete stále někdo přítomný, pořiďte jí signalizační zařízení, existují tlačítka na krk, náramky, využít se dá mobilní telefon. Určitě by Vám o možnostech řekli na sociálním odboru dle místa bydliště.
Pokud se paní časem zlepší, bude se cítit lépe a stabilnější při chůzi, potom by teprve nastal čas na zvýšení aktivit v podobě delších procházek, na stacionář apod.
Přeji Vám všem hodně štěstí a zdraví.
Mgr. Leona Zemanová