pečuj doma

Babička začala trpět únikem moči a nechce se svěřit lékařce

30.11.2021

Vážení, potřebujeme poradit. Babička začala trpět únikem moči. Nejprve si tenhle fakt nechtěla připustit, ale později jsme ji přesvědčili a nosí plenkové kalhotky (stahovací, ne zalepovací). Problém je v tom, že kalhotky nejsou nejlevnější, bude jich potřebovat čím dál víc - a přitom se odmítá svěřit lékařce a my nemáme nikoho, kdo by jí kalhotky předepsal. A můžete také prosím poradit, jak ošetřovat pokožku? Stačí šetrný mycí gel a běžné tělové mléko? Hygienu zvládá babička sama nebo jen s malou pomocí, aby neupadla. Babičce je 84 let, chodí už jen spíš kolem domu, s holí. Už i dvakrát spadla, ale nechce chodítko, které jsme pořídili.

Odpověď

Pár slov k Vašemu dotazu ohledně inkontinence (úniku moči) babičky. Píšete, že babička si nechce problém připustit. Proto má nechuť kalhotky používat a s Vámi spolupracovat. Určitě je důležité vědět, že nejde o ojedinělý problém. Statisticky je prokázáno, že téměř každá druhá žena má ve věku po sedmdesátce větší či menší problém s únikem moči. Pro Vás výborná zpráva je, že inkontinence již zdaleka není takové tabu, jako ještě před pár lety. A jsou na trhu velmi kvalitní výrobky k jejímu zvládnutí.

Ne vždy je ale inkontinence jako důsledek stáří. Někdy se zhoršuje například v důsledku zánětu močových cest nebo gynekologických obtíží u žen (např. prolapsu dělohy). Jindy například chování, které vypadá jako inkontinence (například močení na nevhodném místě – do lůžka, na zem, u mužů do umyvadla, u žen třeba do odpadkového koše), může být projevem rozvíjející se demence a ztráty paměti a orientace ve vlastním bytě. A s inkontinencí toto chování nemusí souviset.

Proto byste při řešení problému s inkontinencí měli především kontaktovat praktického lékaře. Ideálně předem ho na problém upozornit a požádat ho, aby sám při vyšetření babičky zavedl na problém s močením řeč. Lékař by také měl posoudit následná vyšetření u odborného lékaře (dle potřeby gynekologa, neurologa, psychiatra…), musí také stanovit stupeň inkontinence. A na základě toho poté může předpisovat potřebné pomůcky pro Vaši babičku zdarma. Pomůcky uhradí zdravotní pojišťovna.

Kolik balení plen a jaké pomůcky byste mohli chtít pro babičku, Vám rádi poradí v prodejně zdravotnických potřeb. Určitě Vám také doporučí mycí pěnu, ochranné krémy či pastu, které chrání kůži kolem hýždí a přirození před působením moči. Mycí gel i běžné tělové mléko jsou fajn na běžnou hygienu pokožky, ale při používání plenkových kalhotek je především důležité udržovat kůži suchou, tudíž s bariérou krycí zinkové pasty či krému. Konkrétní značky si nechejte ukázat. To vše můžete zatím zvládnout bez babičky. Sami se seznámíte s možnostmi péče při inkontinenci a bude si připadat jistější. A to se týká i chodítka. Je jich hodně druhů. A když už budete ve zdravotnických potřebách, nechte si ukázat katalogy výrobců. Samozřejmě výborným zdrojem je i internet.

Pro babičku doporučuji domluvit pečovatelskou službu a pomoct tak babičce zvyknout si na nové pomůcky s profesionální péčí, tj. pro ni s cizí osobou. Pro Vaši babičku je inkontinence velmi osobní problém, je z generace, která nebyla zvyklá o takových obtížích mluvit, navíc se svými dětmi. Buďte k ní maximálně trpěliví. Tím, že jí ukážete, že jste v problému již orientovaní, bude se méně stydět. Nechte ji, ať si vše pomalu zkouší. A když jí navíc bude hygienu provádět pečovatelka, poskytnete jí prostor pro postupné přijetí problému.

Zároveň babičce může ukázat, jak používat chodítko, jak se s ním chodí. Říct jí pár historek od ostatních klientů, např. že takové chodítko má i jedna její klientka, která by ještě chtěla být co nejvíc soběstačná, ale má strach, že spadne.

Babička se chová jako spousta dalších seniorů. Má strach z nových věcí. Nechce nic řešit, protože se bojí, že to nezvládne, nebo prostě nechce nic přijmout, protože by tak ukázala, že je nesamostatná a ve svých očích „k ničemu“. Vydržte, netlačte na ni, dejte jí prostor na pomalejší přijetí novinek. Na druhou stranu ale dohlédněte, že babička pomůcky používá. Třeba s argumentem, že se na to ptala paní doktorka.

Přeji Vám hodně sil. Vydržte, mnohdy drobné pomůcky velmi zklidní situaci a ulehčí péči.

Mgr. Leona Zemanová

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Zveme vás na konzultační skupinu, kterou pořádáme 27. února 2025 v Brně.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: V superdávce shodu nenajdou ani vládní poslanci

21.1.2025 Vláda plánuje, že už od července změní pravidla pro pobírání sociálních dávek. Příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě by se nově měly sloučit do jedné žádosti tak, aby „papírování“ bylo jednodušší. Zároveň MPSV nastavuje tvrdší pravidla a detailnější kontrolu žadatelů kvůli údajnému zneužívání dávek. více...

PTÁTE SE: Jaké mám možnosti práce při rentě po pracovním úrazu

20.1.2025 Pobírám rentu po pracovním úraze. Našel jsem si zaměstnání za minimální mzdu, které odpovídá mému omezení. Mohu si ještě najít přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce?
ODPOVĚĎ
Renta není omezením. Jen výše renty je až po odečtení příjmů, které dosahujete prací více...

INFO: Rozvoji dobrovolnictví v Česku pomůže nová koncepce

19.1.2025 Vláda České republiky schválila Koncepci rozvoje dobrovolnictví do roku 2030. Jedná se o historicky první strategický dokument, který pomůže komplexně rozvíjet dobrovolnictví v České republice. Podle dat Českého statistického úřadu se v roce 2023 do dobrovolnictví zapojilo přes 1,6 milionu obyvatel ČR, data za loňský rok ještě nejsou. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.