Babička začala trpět únikem moči a nechce se svěřit lékařce
Vážení, potřebujeme poradit. Babička začala trpět únikem moči. Nejprve si tenhle fakt nechtěla připustit, ale později jsme ji přesvědčili a nosí plenkové kalhotky (stahovací, ne zalepovací). Problém je v tom, že kalhotky nejsou nejlevnější, bude jich potřebovat čím dál víc - a přitom se odmítá svěřit lékařce a my nemáme nikoho, kdo by jí kalhotky předepsal. A můžete také prosím poradit, jak ošetřovat pokožku? Stačí šetrný mycí gel a běžné tělové mléko? Hygienu zvládá babička sama nebo jen s malou pomocí, aby neupadla. Babičce je 84 let, chodí už jen spíš kolem domu, s holí. Už i dvakrát spadla, ale nechce chodítko, které jsme pořídili.
Odpověď
Pár slov k Vašemu dotazu ohledně inkontinence (úniku moči) babičky. Píšete, že babička si nechce problém připustit. Proto má nechuť kalhotky používat a s Vámi spolupracovat. Určitě je důležité vědět, že nejde o ojedinělý problém. Statisticky je prokázáno, že téměř každá druhá žena má ve věku po sedmdesátce větší či menší problém s únikem moči. Pro Vás výborná zpráva je, že inkontinence již zdaleka není takové tabu, jako ještě před pár lety. A jsou na trhu velmi kvalitní výrobky k jejímu zvládnutí.
Ne vždy je ale inkontinence jako důsledek stáří. Někdy se zhoršuje například v důsledku zánětu močových cest nebo gynekologických obtíží u žen (např. prolapsu dělohy). Jindy například chování, které vypadá jako inkontinence (například močení na nevhodném místě – do lůžka, na zem, u mužů do umyvadla, u žen třeba do odpadkového koše), může být projevem rozvíjející se demence a ztráty paměti a orientace ve vlastním bytě. A s inkontinencí toto chování nemusí souviset.
Proto byste při řešení problému s inkontinencí měli především kontaktovat praktického lékaře. Ideálně předem ho na problém upozornit a požádat ho, aby sám při vyšetření babičky zavedl na problém s močením řeč. Lékař by také měl posoudit následná vyšetření u odborného lékaře (dle potřeby gynekologa, neurologa, psychiatra…), musí také stanovit stupeň inkontinence. A na základě toho poté může předpisovat potřebné pomůcky pro Vaši babičku zdarma. Pomůcky uhradí zdravotní pojišťovna.
Kolik balení plen a jaké pomůcky byste mohli chtít pro babičku, Vám rádi poradí v prodejně zdravotnických potřeb. Určitě Vám také doporučí mycí pěnu, ochranné krémy či pastu, které chrání kůži kolem hýždí a přirození před působením moči. Mycí gel i běžné tělové mléko jsou fajn na běžnou hygienu pokožky, ale při používání plenkových kalhotek je především důležité udržovat kůži suchou, tudíž s bariérou krycí zinkové pasty či krému. Konkrétní značky si nechejte ukázat. To vše můžete zatím zvládnout bez babičky. Sami se seznámíte s možnostmi péče při inkontinenci a bude si připadat jistější. A to se týká i chodítka. Je jich hodně druhů. A když už budete ve zdravotnických potřebách, nechte si ukázat katalogy výrobců. Samozřejmě výborným zdrojem je i internet.
Pro babičku doporučuji domluvit pečovatelskou službu a pomoct tak babičce zvyknout si na nové pomůcky s profesionální péčí, tj. pro ni s cizí osobou. Pro Vaši babičku je inkontinence velmi osobní problém, je z generace, která nebyla zvyklá o takových obtížích mluvit, navíc se svými dětmi. Buďte k ní maximálně trpěliví. Tím, že jí ukážete, že jste v problému již orientovaní, bude se méně stydět. Nechte ji, ať si vše pomalu zkouší. A když jí navíc bude hygienu provádět pečovatelka, poskytnete jí prostor pro postupné přijetí problému.
Zároveň babičce může ukázat, jak používat chodítko, jak se s ním chodí. Říct jí pár historek od ostatních klientů, např. že takové chodítko má i jedna její klientka, která by ještě chtěla být co nejvíc soběstačná, ale má strach, že spadne.
Babička se chová jako spousta dalších seniorů. Má strach z nových věcí. Nechce nic řešit, protože se bojí, že to nezvládne, nebo prostě nechce nic přijmout, protože by tak ukázala, že je nesamostatná a ve svých očích „k ničemu“. Vydržte, netlačte na ni, dejte jí prostor na pomalejší přijetí novinek. Na druhou stranu ale dohlédněte, že babička pomůcky používá. Třeba s argumentem, že se na to ptala paní doktorka.
Přeji Vám hodně sil. Vydržte, mnohdy drobné pomůcky velmi zklidní situaci a ulehčí péči.
Mgr. Leona Zemanová