pečuj doma

Zlatý retrívr testuje seniory ve Freancii na covid

15.8.2021

Alsaský domov důchodců zapojil do boje proti koronaviru dvouletého zlatého retrívra, který umí nákazu vyčenichat. Pokaa se stal prvním psem ve Francii, který pomáhá s odhalováním pozitivních případů v pečovatelském domově. „Nedá se to srovnávat,“ odpověděl 85letý Christophe Fritsch na otázku, kterému testu dává přednost.

„Vezmete kousek kapesníku, dáte ho na pět minut do podpaží a je hotovo. PCR test je mnohem složitější,“ uvedl důchodce, který v minulosti prodělal koronavirovou nákazu a má za sebou řadu testů.

Pes je speciálně vycvičený na vyčenichání jedinečného pachu, který mají nakažení lidé v potu. Když nákazu ucítí, jednoduše si sedne. Zdravotníci pak jeho odhad potvrdí PCR testem.

Pokaa pochází z alsaské pobočky asociace Handi’chiens, která se specializuje na výcvik asistenčních psů pro lidi se zdravotním postižením. Její ředitel, lékař Robert Kohser, je zároveň šéfem pečovatelského domova pro seniory La Roselire v městě Kunheim, kde pes nyní pomáhá. Koronavirus se naučil vyčenichat během čtyřtýdenního výcviku ve Státní veterinární škole v Alfortu (ENVA).

Dvouletý retrívr minulý týden správně odhalil všechny vzorky nasbírané v domově důchodců i v nemocnici ve Štrasburku, uvedl Kohser. Správně určil 95 procent asymptomatických a 100 procent symptomatických nákaz. Dokáže vyčenichat všechny dosud objevené mutace koronaviru a v některých případech odhalí nákazu o 48 hodin dříve než PCR test, dodal ředitel pečovatelského zařízení. Podle Kohsera je tento typ testování nejen snadný a levný, ale velmi dobře ho snášejí i obyvatelé domova, kteří mnohdy trpí kognitivními poruchami jako je Alzheimerova choroba.

Kohser plánuje otestovat všech 127 penzistů a 110 zaměstnanců zhruba každé dva až tři týdny, i když většina z nich už byla naočkována a domov naposledy zaznamenal pozitivní případ v prosinci 2020. Nevylučuje ani psí testování návštěvníků.

Asociace Handi’chiens, která výcvik psa financovala, by ráda darovala speciálně vycvičené psy i do dalších domovů důchodců. K tréninku přibližně 250 psů ale potřebuje finanční podporu od francouzské vlády.

Autoři: Lidovky, ČTK

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

ZPRÁVY: Umělá inteligence diagnostikovala lépe než lékaři

24.11.2024 Možnosti umělé inteligence v oblasti diagnostiky jsou slibné. Alespoň to ukázala studie z letošního podzimu, kdy chatbot s umělou inteligencí (ChatGPT) při posuzování lékařských kazuistik předčil samotné lékaře – a to i v případě, že sami tento nástroj využívali. Studii zveřejnil časopis Americké lékařské společnosti (JAMA). více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.