pečuj doma

Základní poučení pro očkování třetí dávkou

30.9.2021

U nás se už očkuje třetí dávkou proti covidu. Jako jeden z prvních ji obdržel premiér Andrej Babiš. Na přeočkování se může hlásit každý, kdo o něj má zájem, avšak může na něj jít nejdříve osm měsíců po druhé dávce. Odborníci přeočkování doporučují hlavně seniorům a lidem s oslabenou imunitou.

Aktuálně.cz shrnuje základní otázky a odpovědi kolem třetí dávky vakcíny:

Očkování tzv. posilovací třetí dávkou je dobrovolné.

Na přeočkování třetí dávkou se mohou  přihlásit všichni, kteří o něj mají zájem. Musí však mít nejméně osm měsíců po dokončeném očkování - tedy po druhé dávce nebo po aplikaci jednodávkové vakcíny Janssen od Johnson & Johnson. Věk, zaměstnání či zdravotní stav nehrají roli. Odborníci však třetí dávku doporučují výhradně lidem starším 60 let a pacientům s oslabenou imunitou.

"Je důležité zejména pro všechny, kteří mají závažné komorbidity (více nemocí současně, pozn. red.), které by v případě nákazy covidem mohly vést ke komplikovanému průběhu. Mezi ty patří typicky silně obézní lidé, lidé s neregulovaným vysokým krevním tlakem nebo třeba s chronickým onemocněním plic," uvádí předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. V Česku už třetí dávku několik lidí z rizikových skupin obdrželo. Především šlo o osoby po transplantacích.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že lidé, kteří mají naměřené vysoké protilátky po prodělání nemoci, nebudou přeočkování třetí dávkou potřebovat.

K přeočkování zaregistrovat přes portál ceskoockuje.cz

 Očkovat se mohou po rezervaci v systému na některém z očkovacích míst nebo u svého praktického lékaře.

Praktici zatím nedostávají preparáty firmy Pfizer. Je zde dostupná jen vakcína Moderna. 

Přeočkovávání probíhá vakcínami na bázi mRNA, tedy látkami Comirnaty od firem Pfizer/BioNTech a Spikevax od Moderny. S očkovacími látkami od firem Johnson & Johnson nebo AstraZeneca se pro tento účel nepočítá.

Vakcíny se mohou kombinovat. Není tedy nutné očkovat se stejnou očkovací látkou jako u první a druhé dávky. Pokud tedy člověk prvně obdržel například dvě dávky vakcíny od firmy AstraZeneca, třetí dávku už dostane od společností Pfizer či Moderna.

"De facto téměř bez ohledu na to, čím byl člověk očkován u první nebo druhé dávky, vždy doporučujeme aplikovat mRNA vakcíny. Takže jestliže ji člověk dostal už na začátku, tak by bylo dobré aplikovat tu stejnou. Pokud ale třeba dostal Modernu a na přeočkování nebyla k dispozici, může bez problému dostat Pfizer," popisuje vakcinolog Chlíbek.

Zdroj: Aktuálně

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

ZPRÁVY: Umělá inteligence diagnostikovala lépe než lékaři

24.11.2024 Možnosti umělé inteligence v oblasti diagnostiky jsou slibné. Alespoň to ukázala studie z letošního podzimu, kdy chatbot s umělou inteligencí (ChatGPT) při posuzování lékařských kazuistik předčil samotné lékaře – a to i v případě, že sami tento nástroj využívali. Studii zveřejnil časopis Americké lékařské společnosti (JAMA). více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.