pečuj doma

Vzpamatujme se a okamžitě očkujme rizikovou populaci

11.2.2021

Rizikovou populaci je třeba podle imunologa Vojtěcha Thona z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity okamžitě naočkovat první dávkou vakcíny proti nemoci covid-19. Očkování druhou dávkou při nedostatku vakcín nedává smysl. Společnost lze jen tak během asi 8 až 10 týdnů vyvést z nejhoršího, řekl Thon.

V Česku stále pokračuje zavedený systém očkování na dvě dávky a přes nedostatek vakcín jsou na druhé dávky zvaní i lidé, kteří covid prodělali, například z řad zdravotníků či policistů. A u nás bohužel stále nejsou léky typu Regeneron nebo Eli Lilly, které mají v okolních zemích, například Německu, Rakousku, či Maďarsku, zabraňující nejtěžšímu průběhu covidu.  

Podle Thona už první dávka vakcíny rizikovým pacientům zřejmě zachrání život a ochrání je před těžkým průběhem. Pro nastartování imunitního systému to pro tuto akutní chvíli úplně stačí.

„Za normálních okolností bychom měli po čase dávku zopakovat ještě jednou, aby si náš imunitní systém tuto zkušenost s virem dobře zapamatoval. Situace, v níž se nacházíme, je ale výjimečná. Vždyť očkujeme přece v době pandemie!” dodal.

Thon dále navrhuje, podávat druhou dávku vakcíny, takzvaně upomínající, ne po po 28 dnech, jak se to v Česku děje nyní, ale třeba i po dvou měsících. Vakcína proti covidu vytváří buněčnou i protilátkovou imunitu obdobně jako živé vakcíny, kdy se druhá dávka podává později, vysvětlil.

„Když posuneme podání druhé dávky o několik týdnů, než dovezeme další vakcíny, nic se nestane. Ale pokud teď nenaočkujeme lidi, kteří jsou v rizikových skupinách, a nejsou to jen lidé starší 85 let, tak naší populaci neochráníme a společnost dál posuneme do zmaru. A to se stane, pokud budeme jen vyvoleným dávat dvě dávky, a ostatní, kteří čekají ve frontě, teď nenaočkujeme,“ uvedl Thon.

Kdybychom to udělali, tak by se tím zabránilo rychlému rozvoji těžkých forem onemocnění i u nových mutací koronaviru, například britské, která se šíří rychleji než původní koronavirus.

„Je nezbytné nepromarnit následující dva týdny, které máme před sebou, a naočkovat první dávkou vakcíny všechny, kteří to potřebují, všemi vakcínami, které jsou republice k dispozici. A druhou dávku dali následně, třeba až za dva měsíce, až jí bude dostatek,“ uvedl imunolog.

Podle něj nehrozí, že by za několik měsíců bylo vakcín pro následnou druhou dávku nedostatek. Firmy vakcíny vyrábí ve velkém.

„Světlem na konci tunelu je respektování vědeckých výzkumů. Je třeba okamžitě naočkovat první dávkou celou populaci rizikových lidí. Vakcín na to máme dostatek i při tom minimu, které je nyní k dispozici. Všechny vakcíny ale musí být vyočkovány jako první dávka,“ dodal Thon.

Zdroj: Novinky, idnes, red

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Prohlášení Republikového výboru NRZP ČR k aktuální situaci

29.9.2024 Členové Republikového výboru Národní rady osob se zdravotním postižením ČR vnímají velmi negativně současnou situaci v podpoře osob se zdravotním postižením. V poslední době jsou přijímána restriktivní opatření s negativním dopadem na osoby se zdravotním postižením. Vydává k tomuto stavu kritické prohlášení. více...

PTÁTE SE: Mám nárok na úpravu pracovní doby, když pečuji o babičku?

28.9.2024 Můj dotaz zní, jaké mám možnosti při zaměstnání a péči o babičku ve 4. stupni závislosti. Pracuji ve 3směnném provozu a současně jsem jediná osoba, která pečuje o babičku ve 4. stupni, s pomocí pečovatelské služby. V 6/2024 jsem zkolabovala a od té doby marodím. Zaměstnavatele jsem v 2/2024 písemně požádala z důvodu péče o úpravu více...

INFO: Ombudsman může dál řešit stížnosti na veřejné opatrovníky

27.9.2024 Ústavní soud zrušil usnesení Nejvyššího správního soudu, podle kterého obce jako veřejní opatrovníci nevykonávají přenesenou působnost. Ombudsman se proti tomuto usnesení už v minulosti vymezil. Nyní se ombudsman prostřednictvím tzv. amicus curiae připojil k ústavní stížnosti původního žalobce proti tomuto rozhodnutí. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.