Výstava “Schizofrenie tě nepíchne” v Botanické zahradě MU
Mýty o schizofrenii píchnou mnohdy více než samotná nemoc. Tak by mohl znít podtitul výstavy "Schizofrenie tě nepíchne", která bude k vidění od 2. do 30. září v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Výstava upozorní na klíčové téma předsudků a stigmatizace, které lidem se schizofrenií ubližují.
Návštěvníci budou pomocí interaktivních prvků pozváni do životních příběhů lidí se schizofrenií a také zjistí, jak o nich mluvit, aby jim neublížili.
“Bohužel se stále setkáváme s tím, že předsudky založené na rozšířených mýtech komplikují lidem se zkušeností se schizofrenií život,” říká Blanka Veškrnová, ředitelka organizace Práh jižní Morava.
“Lidé se schizofrenií mají často kvůli předsudkům ze strany společnosti potíže nalézt bydlení a práci nebo udržovat blízké vztahy. Stigma ale zasahuje i lidi se začínajícími psychickými obtížemi, kteří mají obavy vyhledat pomoc. Chceme výstavou tato témata oslovit a ukázat veřejnosti, jak se můžeme stát lidem se schizofrenií větší oporou,” dodává ředitelka.
Vernisáž výstavy se uskuteční 9. září v 17 hodin v Botanické zahradě MU.
Výstava bude zčásti instalována ve skleníku s kaktusy, kde také od 13. do 20. září proběhne prodejní výstava sukulentů pod vedením Pavla Hanáčka. Právě kaktusy inspirovaly název výstavy “Schizofrenie tě nepíchne”.
“Zaujalo nás, že lidé rádi pěstují kaktusy, kochají se jejich krásou, a přitom se o ně mohou popíchat. Naproti tomu lidí se schizofrenií se často bojíme, ačkoliv o ně se popíchat nemůžeme,” vysvětluje myšlenku výstavy Jiří Šupa, odborný garant a psycholog z organizace Práh jižní Morava.
“Například co se týká násilného chování, nedopouští se ho lidé se schizofrenií častěji než zbytek populace. Naopak, lidé se schizofrenií se stávají častěji oběťmi násilí,” doplňuje psycholog.
Výstavu připravili ve spolupráci s Botanickou zahradou MU pracovníci organizace Práh jižní Morava z. ú., která již více než 24 let pomáhá lidem s psychickými obtížemi zpátky do života. Zaměřuje se na jejich podporu v oblastech zotavení, bydlení, práce, vztahů i každodenního života, a to v téměř celém Jihomoravském kraji.
Akce je součástí Dnů duševního zdraví a koná se pod záštitou radní pro sociální oblast Jihomoravského kraje Bc. Jany Holomčík Leitnerové.
Vít Kratochvíl
ZDROJ: HELPNET