pečuj doma

Vyšetřovatelé ve Wuchanu odmítli únik viru z laboratoře

9.2.2021

Experti Světové zdravotnické organizace (WHO), kteří pod vedením Bena Embareka v čínském městě Wu-chan vyšetřují od začátku února původ koronaviru způsobujícím nemoc covid-19, dospěli k závěru, že coronavirus neunikl ze zdejší laboratoře. Spojené státy americké v reakci obvinili WHO, že pracují ve prospěch Číny.

Odborníci prozkoumali tržnici, kde měla nákaza vypuknout, i Wuchanský institut virologie, který stojí v centru řady konspiračních teorií o původu nákazy. Už nyní Embarek oznámil, že jejich vyšetřování nepovede k plnému porozumění původu koronaviru. Zároveň dodal, že už teď mohou alespoň vyvrátit nějaké konspirace, informoval list Daily Mail.

Embarek uvedl, že on a jeho tým měli velmi upřímnou diskuzi s čínskými vědci o zdroji nákazy a může vyvrátit teorii o tom, že koronavirus unikl, ať už nedopatřením nebo záměrem, z wuchanské laboratoře nacházející se nedaleko tržnice. „Cíle dopátrat se původu koronaviru nedosáhneme, naše šetření ale bude prvním krokem k jeho odhalení,“ prohlásil Embarek.

Západní vědci jsou nespokojeni s výrokem WHO. Objevily se dokonce názory, že WHO Číně pomoháhá maskovat pravdu. Podle nich těmto hypotézám jen nahrává Embarekovo přiznání, že se jim nepodaří odhalit původ koronaviru.

Člen týmu WHO Peter Daszak uvedl, že mají k dispozici „data, která před tím nikdo neviděl“, a že s nimi „Peking jedná otevřeně a mohou sledovat všechny důkazy“. Embarek vysvětlil, že po jejich šetření a diskuzi s čínskými kolegy je jasné, že koronavirus z laboratoře neunikl. „Je to akorát tak dobrý námět pro nějaký film nebo seriál, kterého se jistě dočkáme,“ reagoval Embarek. S čínskými experty rozebírali i další teorie o původu nákazy, které se během roku objevily v tisku. „Debata byla velmi otevřená a přímá,“ prohlásil, ale detaily nenabídl. „Řídíme se vědou a fakty. Pokud bychom se honili za duchy, ničeho nedosáhneme,“ objasnil Embarek.

Zdroj: Blesk, Dail Mail

 

 

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Žena se dočkala invalidního důchodu a vysokého doplatku

27.11.2024 Stěžovatelka požádala ombudsmana, aby jí pomohl získat invalidní důchod. Marně o něj dvakrát žádala. Česká správa sociálního zabezpečení ho totiž ženě nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. ČSSZ namítala, že nezískala dobu důchodového pojištění potřebnou pro nárok. Díky zásahu ombudsmana se žena dočkala invalidního důchodu. více...

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.