pečuj doma

V Domově Důstojnost vázali klienty k postelím a zamykali je v pokojích

10.9.2024

Mělo pečovat o lidi s demencí, jenže kvůli nedostatku personálu se pobyt v zařízení v Nýdku na Frýdecko-Místecku pro téměř dvě stovky lidí stal noční můrou. Právníci z kanceláře ombudsmana tam zjistili špatné zacházení s lidmi. Od podávání studeného jídla po přivazování klientů k posteli. Zařízení s ombudsmanem přestalo komunikovat, chyby nenapravilo.

Na první pohled je to idylické místo obklopené lesy a loukami. Jenže uvnitř domova Důstojnost v Nýdku v Moravskoslezském kraji lidé s demencí živoří.

Klienty tam personál zamyká na pokoji, někteří se nemohou dostat ani na čerstvý vzduch. Jednoho klienta dokonce několik let přivazovali ošetřovatelé k lůžku. A léky jim tam drtí v jednom hmoždíři, takže se různým pacientům mohou smíchat.

To jsou jen některá z téměř šesti desítek pochybení, která v domově odhalili pracovníci kanceláře ombudsmana loni na přelomu února a března při neohlášené návštěvě. Zařízení je dosud všechny nenapravilo, navíc s právníky veřejného ochránce práv přestalo zcela komunikovat. „Ve většině pochybení se odráží zásadní nedostatek personálu. Ten chybí zejména při nočních službách, kdy o více než 180 klientů pečují pouze dva pracovníci a žádný z nich není zdravotník. Předpisy sice nestanoví závazný personální standard, který by udával minimální počet pracovníků, situace v domově ale už představuje hazard se zdravím i životy klientů,“ uvedl zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.

Ve zprávě z návštěvy Schorm popisuje případ, kdy klientka v noci spadla z postele a nemohla se dovolat pomoci personálu. Musela si sama zavolat záchranku.

V době návštěvy byl nízký počet personálu i na denních službách. „Přes den byly v domově tři až šest zdravotních sester spolu se šesti či sedmi pracovníky v sociálních službách. Je zcela nemožné, aby personál v takovém počtu poskytoval téměř dvěma stovkám klientů individualizovanou péči,“ zhodnotil zástupce ombudsmana.

Problémy se zvládáním péče o klienty potvrdili při rozhovorech s právníky Kanceláře ombudsmana během návštěvy samotní zaměstnanci. Schorm v oficiální zprávě z návštěvy výslovně uvádí, že nedostatky, které s kolegy odhalil, „spočívají v zásazích do lidské důstojnosti a osobní svobody klientů“.

Personál neměl prostor se klientům dostatečně věnovat a zvládal především základní péči. Klienti se museli přizpůsobovat dennímu režimu podle možností personálu. Pro některé obyvatele domova to znamenalo, že je personál budil už v půl páté ráno, aby jim pomohl s hygienou.

Špatné to je i při podávání jídel. Klienti, kteří nejedli v jídelně, museli na personál čekat na pokojích. Ti, kteří potřebovali dopomoci s krmením, museli vytrvat, než pracovníci roznesou všechny talíře. Takže jídlo opakovaně jedli studené. „Za zcela nepřípustné považuji podávání léků pracovníky v sociálních službách. To je nesprávné a pro klienty ohrožující, neboť pracovníci v sociálních službách nemají oprávnění ani odbornost s léky nakládat. Praxi, kdy personál nečistí hmoždíř po každém jednotlivém drcení léků, a dochází tak k jejich následnému smísení, pak hodnotím jako zcela nepřípustnou,“ kritizoval dále Schorm ve zprávě z návštěvy.

Zdroj: idnes

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

PTÁTE SE: Jak můžu zastavit návrh na omezení ve svéprávnosti?

19.11.2024 Byl na mě podán návrh na omezení ve svéprávnosti. S tím nesouhlasím. Co můžu v této situaci dělat? Zároveň ani nesouhlasím, aby se staral navrhovatel, dá se i s tím něco dělat? Chtěl bych se zeptat, jak to zastavit. Nechci, aby to šlo k soudu...
ODPOVĚĎ
Především nyní musíte být aktivní více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.