U seniorů mají smysl jen silné vakcíny, říká Prymula
Ministr zdravotnictví Jan Blatný uvedl, že počítá s tím, že by se vakcínou AstraZeneca očkovali v České republice i lidé starší než 65 let. „Vím o tom, že některé země doporučily nějaká omezení u vakcíny AstraZeneca. My však nepovažujeme za nezbytné jít touto jejich cestou,” uvedl Jan Blatný.
Podobný názor zastává i předseda České vakcinologické společnosti a vedoucí epidemiologické pracovní skupiny při ministerstvu zdravotnictví Roman Chlíbek. Stanovisko k očkovací látce AstraZeneca v tomto smyslu připravuje i Státní ústav pro kontrolu léčiv a Česká vakcinologická společnost.
Národní lékové agentury některých evropských zemí však mají vážné pochybnosti o účinnosti této látky u seniorů. Německé noviny s odkazem na vládní zdroje uvedly, že účinnost této vakcíny je u starších 65 let jen 8 procent. Roman Chlíbek tyto články označil pouze za bulvární výkřiky novinářů.
Pochybnosti má i Lancet
Pravdou však je, že i prestižní Lancet uvádí, že bude třeba u této vakcíny ještě dalšího výzkumu, aby se prokázala účinnost ve skupině starších lidí, kteří jsou covidem-19 obzvlášť ohroženi. Jejich podíl na účastnících klinických testů byl u AstraZenecy relativně nízký.
Imunolog Václav Hořejší z Akademie věd České republiky se domnívá, že pokud by se toto tvrzení při dodatečných testech prokázalo, měli by starší občané i v České republice dostávat účinnější látku od jiných firem.
Evropská léková agentura po velkém tlaku nakonec vakcínu schválila pro všechny věkové kategorie. Na dotaz, zda by se bez ohledu na doporučení EMA měli v Česku očkovat senioři spíše účinnějšími vakcínami, poradce premiéra Roman Prymula odpověděl: „O tom bude ještě řeč. Musíme se podívat na to, jaká je konkrétní účinnost v jednotlivých věkových kategoriích. Je třeba o tom ještě diskutovat. Nemá logicky smysl očkovat tam, kde to nepřinese benefit.“ Doplnil, že v současnosti užívané vakcíny od Pfizeru a Moderny jsou u starších občanů velmi účinné. „Imunitní systém postupem věku začíná být slabší a slaběji reaguje na vakcíny. Pouze v případě, že vakcína je velmi silná, tak je schopna reagovat i v těch vyšších kategoriích,“ osvětlil Prymula.
Přidávají se další země
Francie, Švýcarsko, Malta a Belgie se staly dalšími evropskými zeměmi, jejichž lékové úřady nedoporučily podávat oxfordskou vakcínu od AstraZenecy lidem nad 65 let. Připojily se tak k Německu, Rakousku, Polsku, Maďarsku, Itálii a Švédsku, kde také nebyla doporučena tato očkovací látka seniorům. Evropská léková agentura (EMA) ji přitom doporučila pro všechny lidi nad 18 let.
„Pro pacienty starší 65 let chybí data, která dorazí v následujících týdnech. Prozatím doporučujeme užití u lidí mladších 65 let,“ uvedla předsedkyně Francouzského zdravotnického úřadu (HAS) Dominique Le Guludecová.
Kritika od Macrona
Francouzský prezident Emanuel Macron prohlásil, že u lidí nad 65 let je bohužel přípravek „kvazi neefektivní“.
V Polsku budou vakcínou od společnosti AstraZeneca očkováni lidé mezi 18 a 60 lety, oznámil v úterý šéf kanceláře premiéra Michal Dworczyk.
Ani Belgie nebude podávat vakcínu od AstraZenecy lidem nad 55 let, protože stále chybějí data o účinnosti v této skupině
Český ministr zdravotnictví Jan Blatný opět potvrdil, že v současné době nevidí žádný důvod domnívat se, že vakcína nemůže být použita u lidí nad určitý věk. Česko tak bude vakcínou v nejbližší době zřejmě očkovat především seniory, kteří jsou prioritní. Vláda objednala 3 miliony dávek AstryZenecy. Dodávky by se měly obnovit příští týden.
Z našich odborníků je největším obhájcem AstraZenecy současný vedoucí epidemiologické pracovní skupiny při ministerstvu zdravotnictví Roman Chlíbek. Již 19. srpna po zaregistrování Sputniku V silně zpochybnil ruskou vakcínu a vyzvedl oproti ní právě AstruZenecu. Přestože nebyla ještě zaregistrovaná, nebyla známa data a musela řešit některé problémy. Důvěru jí vyjádřil už v srpnu i prohlášením, že kdyby si vybíral, tak by se nechal naočkovat právě touto vakcínou případně vakcínou od Novavax. Důvěru v ní vyjádřil opakovaně a zdá se, že ji neztrácí ani v těchto dnech.
AstraZeneca před soud?
Je ovšem skutečností, že AstraZeneca může čelit soudnímu procesu, protože zástupci drobných investorů Faruqi & Faruqi už shromažďují důkazy, že firma svými postoji porušila chování společností kotovaných na burze a balamutila investory. Důvodem je, že firma zveřejňovala zavádějící vyjádření ohledně účinnosti své vakcíny a selhala při informování o svém postupu. Hlavně ale kritizuje, že studie nezahrnula dostatečný počet lidí nad 55 let, i když právě tato skupina je nejohroženější. A zpochybňuje, že se klinické zkoušky prováděly podle zavedených pravidel.
Zdroj: Novinky, lidovky, red