Světový den lupénky upozorňuje na včasnou diagnostiku
Světový den lupénky se každoročně připomíná 29. října a upozorňuje na problémy spojené s touto chronickou a nepředvídatelnou kožní nemocí, která postihuje miliony lidí po celém světě. Lupénka (neboli psoriáza) trápí v České republice podle osvětového projektu Puntíkový den přibližně 260 000 lidí. Světový den upozorňuje na důležitost včasné diagnostiky.
Psoriáza způsobuje nejen fyzické obtíže, jako je svědění, bolest a záněty, ale i psychickou zátěž kvůli viditelným projevům na pokožce.
Lupénka je chronické autoimunitní onemocnění, které postihuje především kůži, ale v některých případech i nehty a klouby (psoriatická artritida). Jedná se o neinfekční zánětlivé onemocnění, při kterém imunitní systém napadá zdravé kožní buňky. To vede k nadměrnému růstu kožních buněk, které se rychle hromadí na povrchu kůže a vytvářejí zarudlé, šupinaté skvrny nebo plaky.
Nemoc může propuknout v jakémkoliv věku, nejčastěji ale u mladých lidí mezi 15 a 35 lety. Ačkoliv příčiny nemoci nejsou zcela jasné, faktory jako jsou genetické predispozice, infekce, stres, nevhodný životní styl či hormonální vlivy mohou ovlivnit vývoj lupénky.
Světový den lupénky připomíná význam včasné diagnostiky a dostupnosti moderní léčby. I když na lupénku neexistuje definitivní lék, existuje řada účinných léčebných metod, které pomáhají zmírnit její příznaky. Patří sem:
Lokální léčba (krémy, masti s kortikosteroidy nebo vitamínem D)
Fototerapie (léčbu UV zářením)
Systémová léčba (perorální léky nebo injekce pro těžší formy)
Biologická léčba, která cílí na specifické části imunitního systému a je určena pacientům s těžkými formami lupénky, kteří splňují kritéria pro zahájení biologické léčby.
Doplňková léčba: lázeňská léčba, jako je balneoterapie nebo metoda balneofototerapie kombinující účinky fototerapie a balneoterapie. Tato metoda využívá přírodních zdrojů, jako jsou voda a světlo, což umožňuje pacientům postupně snižovat nebo zcela vynechat používání zevních léků. Ke zlepšení přispívá také očista a detoxikace organismu.
Nejúčinnější balneoterapii nabízejí slovenské lázně Smrdáky, které se nacházejí kousek od českých hranic. Přezdívá se jim „Mrtvé moře Evropy“. Pyšní se totiž prameny s mimořádně bohatou minerální vodou s nejvyšší koncentrací sirovodíku na světě a léčivým sirným bahnem. Přírodní zdroje mají protizánětlivý a hojivý efekt. Zlepšují prokrvení kůže, její pružnost, snižují pocit svědění a bolesti až o neuvěřitelných 40 %. Pozitivně ovlivňují imunitu a látkovou výměnu. Ve Smrdácích se léčí dospělí i děti od 3 let.
Zdroj: Helpnet