Stát asi dohodářům moc nepomohl
Kvůli zpřísnění práce na dohodu bude řada firem ukončovat spolupráci s dohodáři. Těmi jsou přitom podle šetření Hospodářské komory většinou studenti, senioři nebo matky na rodičovské. Bez náhrady sníží počet svých dohodářů čtvrtina zaměstnavatelů, přibližně stejný počet je nahradí větším počtem OSVČ nebo jim nabídne jiný smluvní vztah.
Nejčastěji zaměstnavatelé podle průzkumu Hospodářské komory zaměstnavatelé vyřeší snížení počtu dohodářů tím, že jejich práci přerozdělí mezi stávající zaměstnance. To má v plánu 26,2 procenta oslovených. Naopak žádné kroky si novinky v práci na dohodu nevyžádají u 19,5 procenta zaměstnavatelů. Rovných 16 procent oslovených pak dohody transformuje na částečné úvazky.
Vypovídáním dohod firmy reagují na vládní úpravy pravidel u obou typů těchto smluv. Zaměstnavatelé budou muset nově zaměstnancům na dohody rozvrhovat pracovní dobu alespoň tři dny předem. Dohodáři budou mít také nárok na dovolenou a příplatky za práci o víkendech a svátcích. Se změnami v pravidlech pro zaměstnávání na dohody mimo pracovní poměr počítá novela zákoníku práce i vládní konsolidační balíček.
Ten od ledna 2024 navíc zavádí povinnost zaměstnavatelů ohlašovat dohodáře České správě sociálního zabezpečení a při souběhu jejich dohod u více zaměstnavatelů a překročení limitu 40 procent průměrné mzdy budou mít také povinnost za ně odvádět sociální pojištění.
Podle šetření Hospodářské komory práci na dohody poskytuje 93 procent zaměstnavatelů. Přizpůsobit se novým pravidlům tak bude muset přes čtvrt milionu z nich.
Z dat zároveň vyplývá, že firmy na dohody zaměstnávají. Kvůli parametrickým úpravám tak klesne zapojení studentů, seniorů a matek na rodičovské na trhu práce.
Zdroj: iDNES