pečuj doma

Sportovci v první vlně očkování? Jde o fake news?

28.12.2020

Olympijské hry jsou dnes obří byznys. Proto je Japonsko tlačeno do jejich uspořádání. MOV jim slibuje, že každý sportovec bude naočkován vakcínou proti koronaviru. Podle Romana Prymuly by proto olympionici měli být mezi prvními, kdo vakcínu dostanou. Opatření by podle něj ale mělo být jednotné pro všechny sportovce bez výjimky.

Informaci má Prymula od olympioniků, potažmo Olympijského výboru. „Já to nemám nějak detailněji ověřeno, ale oni to takhle ventilovali,“ sdělil Prymula redakci iDNES.cz.

Zde je nutno podotknout, že na šíření epidemie pohlíží hostující Japonsko velmi přísně a podle epidemiologa chtějí tento krok navrhnout organizátoři her, tedy Mezinárodní olympijský výbor. Očkování by se neuskutečňovalo jen v souvislosti se samotným olympijským kláním, píchnutí vakcíny by bylo podmínkou i pro účast na přípravné turnaje sportovců, které olympiádě budou předcházet. „Proto budou muset být olympionici také očkováni v těch prvních etapách, aby se vůbec mohli toho celého cyklu účastnit,“ dodal exministr.

O tom, jestli se budou muset stejně tak jako Češi očkovat i zahraniční sportovci, kteří budou chtít soutěžit na olympiádě, nemá epidemiolog Prymula přesné informace. Podle něj by se ale toto opatření mělo týkat buď všech bez výjimky, anebo nikoho. „Tam to musí být naprosto plošně. Nemyslím si, že by měli být nějaké výjimky. Buď to bude, nebo to nebude,“ soudí.

Tak to je rozhodně velice zajímavá informace a proslýchá se už dokonce, že v některých státech by dostali sportovci přednost i před seniory a byli by očkováni hned po zdravotnících. Pokud by tomu tak skutečně bylo, pak by šlo nepochybně o zvrhlost, protože seniorům hrozí smrt, a umřely jich už desítky milionů, zatímco u aktivních sportovců má nemoc covid v drtivé většině jen lehký průběh bez následků. Ale pokud jde o byznys, možné je v dnešním světě asi všechno. Lze jen doufat, že v tomto případě by se ozvaly u nás alespoň všechny seniorské a pacientské, charitativní a občanské organizace, možná i některé strany a církve. Ale vyčkejme zatím v klidu dalších informací, třeba jde jen o fake news…   

Zdroj: iDNES a redakce

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

INFO: Žena se dočkala invalidního důchodu a vysokého doplatku

27.11.2024 Stěžovatelka požádala ombudsmana, aby jí pomohl získat invalidní důchod. Marně o něj dvakrát žádala. Česká správa sociálního zabezpečení ho totiž ženě nepřiznala, přestože uznala, že je invalidní. ČSSZ namítala, že nezískala dobu důchodového pojištění potřebnou pro nárok. Díky zásahu ombudsmana se žena dočkala invalidního důchodu. více...

PTÁTE SE: Řízení o příspěvku na péči, když žadatel zemřel

26.11.2024 Můžu se odvolat jako pečující osoba proti rozhodnutí příspěvek na péči, který byl přiznán ve druhém stupni a přítel - poběratel příspěvku - zemřel dříve, než přišlo rozhodnutí na moje jméno, jako pečující osobě. Přítel byl tři měsíce na lůžku, doma a musela jsem se o něj starat nepřetržitě 24 hodin a přiznán byl jen druhý stupeň na péči. více...

PTÁTE SE: Sociální služba babičky si nepřeje, abych byla dál opatrovníkem

25.11.2024 Prosím o příklady, z jakých důvodů mne soud může zbavit opatrovnictví. Má dementní babička, 95 let, je umístěna v Domově se zvláštním režimem. Babičku navštěvuji 1-2x týdně, chodíme na procházky a k lékařům. Jako opatrovnice se opakovaně dostávám do konfliktů se zaměstnanci Domova, např. ohledně psychiatrické medikace více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.