pečuj doma

Rodiče záškoláků přijdou o dávky. Jak vypadá Jurečkova reforma

5.2.2024

Rozšíření okruhu možných příjemců dávky na děti, ale také výraznější represe, zvlášť pro lidi, kteří dlouhodobě nepracují a práci si nehledají. To přinese reforma sociálních dávek.  Výši nové multidávky, v níž se od příštího roku spojí příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě, má ovlivnit také to, jak se chová celá domácnost.

Tedy zda příjemci peněz pracují a jejich děti chodí řádně do školy. Experti se ale obávají, že za chyby dospělých budou trpět děti a o pomoc přijdou ti, kteří ji potřebují nejvíce.

Na peníze na děti by od příštího roku měly dosáhnout rodiny s příjmem do čtyřnásobku životního minima místo nynějšího 3,4násobku. O část dávek by ale mohly přijít domácnosti, jež neposílají děti do školy, nebo takové, kde někteří členové nepracují – přestože mohou. U nejchudších, kteří v současné době pobírají dávku na živobytí – tedy dávku v hmotné nouzi –, se bude sledovat, zda plní takzvaný aktivizační plán.

Ten by se spustil, jakmile by žadatel byl minimálně šest měsíců nezaměstnaný – a vedl by ho k tomu, aby absolvoval rekvalifikaci, dále se vzdělával nebo třeba vykonával veřejně prospěšné práce. Podle mluvčího resortu práce a sociálních věcí Jakuba Augusty je důvodem omezení dávek motivace lidí k aktivnímu zapojení na trh práce. „Cílem změn je zohlednit snahu o vlastní přičinění při zajištění soběstačnosti domácnosti a podpořit zdravé fungování rodiny,“ líčí Augusta. A pokračuje: „Počítá se i s tím, že pokud bude zákonnému zástupci nezaopatřeného dítěte uložen přestupek spojený s neplněním povinné školní docházky, může to ovlivnit jeho celkovou výši dávky. Totéž platí, pokud bude příjemce dávky dlouhodobě nezaměstnaný, byť může pracovat.“

Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni se obává, že o pomoc přijdou ti, kteří ji potřebují nejvíc. „Úřady práce jsou poměrně protektivní vůči nižší střední třídě a velmi přísné vůči chudým. To se může výrazně promítnout do nároku na dávku. Když má žadatel vystudovanou jen základní školu nebo třeba trpí psychickými potížemi, jeho kompetence jsou opravdu hodně omezené. Může se to jevit jako cílené vyhýbání se práci, ale může to být jenom odraz toho, že na tu práci nestačí,“ sdělil pro Lidovky.cz a upozornil, že chudé domácnosti většinou mívají hodně členů. „Podmiňovat příjem rodiny chováním jednotlivých členů je opravdu nebezpečné. Pro rodinu není snadné zajistit, že se všichni budou chovat řádně,“ řekl.

Lenka Štěpánková

Zdroj: Lidovky

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

ZPRÁVY: VZP v rámci úsporných opatření mění příspěvky

22.11.2024 Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR, v rámci úsporných opatření, mění systém příspěvků na preventivní programy, které mají zlepšovat zdravotní stav pojištěnců. Je zřejmé, že obdobně budou postupovat i ostatní zdravotní pojišťovny. Podrobnosti na stránkách VZP. Pro vaši orientaci jsme vybrali pouze tři ustanovení, která se týkají i osob s postižením. více...

PTÁTE SE: Posouzení inkontinence v řízení o příspěvku na péči

21.11.2024 Mám dotaz ohledně příspěvku na péči. Moje dcera, 7 let, má vývojovou dysfázii a trpí noční enurézou, potřebu si vůbec neuvědomuje, proto v noci nosí pleny. Přes den si nutkání neuvědomuje včas (nosí inkontinenční kalhotky) a dobíhá na WC. Posudkový lékař ji neuznal ZŽP výkon fyziologické potřeby a zhodnotil, že to započetl více...

INFO: Neformálně pečující zaměstnanci nemají podporu

20.11.2024 Pečující osoby, které se denně starají o své blízké, čelí obrovskému množství stresu a náročným úkolům. Tato skupina lidí, ať už se jedná o pečovatele starších rodičů, dětí s handicapem či jiných členů rodiny, je vystavena nejen fyzickému vypětí z pravidelné péče a asistence, ale také velké psychické zátěži. Situaci by mohlo pomoci tzv. ESG. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.