Riziko úmrtí z vedra u nás velmi stoupá, říká expert
O více než 40 procent vzrostlo za posledních 30 let v Česku riziko úmrtí z vedra. Muži se ovšem dokázali na vysoké teploty adaptovat lépe než ženy. „Podle jedné z hypotéz za to může rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen,” říká v rozhovoru pro iDNES.cz Tomáš Janoš z centra RECETOX Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Vyjímáme z něho:
Dopady klimatické změny na zdraví Čechů a Češek jste spolu s dalšími kolegy zkoumali v období od roku 1987 do roku 2019. Pozorovali jste v datech vývoj?
Celkově se riziko úmrtí v důsledku horka zvýšilo o 42 procent. Zatímco ale u mužů zůstalo téměř stejné, zvýšilo se jen o 3 procenta, u žen jsme pozorovali výrazný nárůst, a to o 56 procent. Můžeme tedy odhadnout, že nůžky nerovnosti se postupně rozevírají. Zvýšení rizika lze vidět také u lidí ve věku 75 až 89 let, u nichž narostlo o 32 procent. V nejstarší části populace, 90 let a více, se riziko zvýšilo dokonce o téměř 700 procent.
Čím si vysvětlujete, že muži se na změny adaptují lépe než ženy?
Je tu hlavně fyziologický faktor, ovšem z mého pohledu se nedá očekávat tak rozdílná fyziologická adaptace v tak krátkém časovém horizontu. Pakliže k nějakému přizpůsobení dojde, budou se obě skupiny adaptovat přibližně stejně. Vliv může mít i rozdílná socioekonomická úroveň mužů a žen. Nemáme to podloženo tvrdými daty, ale jde o jednu z hypotéz.
Úmrtí je ten nejkrajnější projev. Víte, jak se vyvíjí dopady změny klimatu na zdraví, které jsou méně fatální?
To se dá změřit velmi těžce. Pracujeme s daty, která získáme z Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Je povinen evidovat úmrtí. Když ale člověk dostane úpal nebo úžeh, pravděpodobně to nikam nenahlásí.
Jak se může země vyrovnat s nadcházejícími vlnami veder?
Pomoci by mohly například televizní spoty v hlavním vysílacím čase, které by informovaly, jak se mají chovat, když přijdou vedra.
A kromě lepší informovanosti?
Samozřejmě zeleň ve městech, veřejná pítka a podobně. Přizpůsobení infrastruktury je hodně důležité.
x x x
Vedra jsou problémem v celé Evropě. A na letošní prázdninové měsíce jsou opět hlášena.
„Za posledních dvacet let jsme byli svědky toho, že úmrtnost v důsledku horka v Evropě vzrostla v průměru o třicet procent. A týkalo se to naprosté většiny evropského území,“ uvedl Carlo Buontempo, ředitel služby Copernicus sledující změny klimatu v Evropském středisku pro střednědobé předpovědi počasí.
Zdroj: iDNES