pečuj doma

Projevme solidaritu! Pomozme těm nejubožejším

27.3.2025

Milí čtenáři, je všeobecně známo, že situace komunity zdravotně postižených, pečujících a seniorů se stále zhoršuje. Jednou z výrazných snah organizací snažící se hájit jejich zájmy, je snaha o zvýšení příspěvků na péči v I. stupni a ve II. stupni… I mezi současnými poslanci se najdou výjimky, kteří se pokoušejí v této věci pomoci. Jednou z nich je Jana Pastuchová.  

Ta předložila návrh na zvýšení příspěvku na péči v I. stupni z 880 Kč na 2000 Kč a zvýšení příspěvku ve II. stupni z 4900 Kč na 6000 Kč. Bohužel podle kuloárových informací se nezdá, že její návrh bude koalicí podpořen.

Pokud se tak opravdu nestane, tak bohužel za současných podmínek jsou pro příjemce I. stupně příspěvku na péči sociální služby nedostupné. Mockrát byly uváděny důvody pro zvýšení. Bohužel velká média tuto snahu nepodporují a v podstatě se ztotožňují s koalicí. Přitom valorizace příspěvku na péči v I. stupni byla v roce 2016, a zvedla se z 800 Kč na 880 Kč. Od té doby nebyla částka nijak valorizována, přičemž platby za hodinu sociálních služeb se zvedly ze 110 Kč na současných 165 Kč za hodinu. Ať si každý spočítá, kolik si může příjemce I. stupně příspěvku na péči za měsíc koupit hodin služeb.

Pozměňovací návrh má za cíl také vyrovnat nepoměr navýšení způsobený posledními novelizacemi, kdy byl bohužel zcela „opomenut“ I. stupeň a II. stupeň byl navýšen pouze symbolicky. Proto je zde návrh navýšení příspěvku na péči v I. stupni na 2 000 Kč a současně i navýšení příspěvku na péči ve druhém stupni na 6 000 Kč u osob nad 18 let věku. Tím by mělo dojít alespoň k částečnému procentnímu přiblížení navýšení I. a II. stupně s ostatními stupni příspěvku na péči.

Příspěvek na péči v I. stupni pobírá zhruba 100 000 převážně osamělých lidí. Tito lidé nemají rodinné zázemí, potřebují pomoc při úklidu domácnosti, hygieně, nákupech apod. Nedokáží se ozvat, nekřičí a z pohledu politiků představují příliš malou voličskou sílu.  

Předseda NRZP Václav Krása napsal: „Pořád kolem sebe slyšíme, že nejsou peníze, že musíme šetřit, a přitom se vyhazují miliardy korun za nesmysly, ale pro ty nejubožejší se peníze nechtějí sehnat. Pozměňovací návrh by zvýšil roční výdaje na příspěvek na péči přibližně o 2,5 miliardy korun (výpočet 1 120 Kč x 95 000 příjemců I. stupně x 12 měsíců + 1 100 Kč x 90 000 příjemců II. stupně x 12 měsíců). Pro letošní rok budou výdaje činit méně, a to v závislosti na platnosti zákona. Považujeme to za minimální částku, abychom alespoň částečně zlepšili situaci téměř 200 tisíc lidí, kteří jsou odkázáni na pomoc jiných osob a nejsou schopni si tuto službu nijak zaplatit. Současnou situaci považujeme za neudržitelnou až ostudnou.“

Zkusme, prosím, tuto iniciativu podpořit. Pokusme se tedy sami pomoci prosadit výše uvedený pozměňovací návrh. Prosíme Vás, napište do pondělí příštího týdne poslancům a poslankyním krátké dopisy, že je žádáte, aby hlasovali pro pozměňovací návrh paní poslankyně Jany Pastuchové, na zvýšení příspěvku na péči v I. stupni na 2 000 Kč a ve druhém stupni na 6 000 Kč. Emailové adresy všech poslankyň a poslanců najdete na odkazu https://www.psp.cz/sqw/snem.sqw?P1=A&P2=%c1 , kde jsou podle abecedy. Třetí čtení zákona bude na pořadu na konci příštího týdne, nejpozději do poloviny měsíce dubna. Projevme tak potřebný soucit a solidaritu, které se těmto lidem dnes nedostává.

Zdroj: Pečujeme doma a NRZP

 

Přihlaste se na nový program kurzů pro pečující a opatrovníky, které pořádáme v Brně.
Moravskoslezský kruh, z. s. realizuje nový projekt.
Poslouchejte, odpočiňte a zacvičte si...
Podívejte se na seriál videí a seznamte se službami, které pomáhají rodinným pečujícím.

Články

PTÁTE SE: Jak navýšit týdenní limit hotovosti pro opatrovaného

30.3.2025 Jsem opatrovníkem 45leté tety. Je omezena ve svéprávnosti, mimo jiného nemůže hospodařit s hotovostí nad částku 200 Kč týdně. Tento týdenní limit bych rád navýšil na 500 Kč, aby se teta necítila tak omezena. Důvodem je především zdražení všeho. Jak má vypadat úřední dopis pro opatrovnický soud? Rád bych měl jako opatrovník vše v pořádku. více...

INFO: Zdravotně handicapovaných přibývá. Mladším chybí peníze

29.3.2025 Víc než 1,3 milionu lidí nad 15 let v Česku mělo loni nějaké zdravotní postižení či dlouhodobé omezení. Za posledních šest let jich zhruba o 161 tisíc přibylo. Podíl těchto obyvatel se tak zvedl ze 13 na 15 procent. Důvodem je stárnutí společnosti. Asi 153 tisícům osob scházejí kompenzační pomůcky. Potřebná pomoc chybí pak zhruba 98 tisícům mužů a žen. více...

PTÁTE SE: Co dělat, když končí platnost průkazu ZTP/P dítěte?

28.3.2025 Jsem pečující, děkuji za dřívější odpovědi ohledně obou dcer. Mladší dcera (4roky) má středně těžkou mentální retardaci a smíšenou dysfázii. Kromě příspěvku na péči u ní nyní řeším i průkaz ZTP/P, který ji byl přiznán do července 2025. Posudek o zdravotním stavu končí rovněž v červenci 2025. Kdy mám úřadu práce podat žádost o prodloužení platnosti více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.