Prohlášení delegátů shromáždění NRZP ČR k aktuální situaci
Republikové shromáždění NRZP ČR (RS NRZP ČR) na svém jednání posoudilo situaci osob se zdravotním postižením. Delegáti vnímají velmi negativně současnou situaci v podpoře osob se zdravotním postižením. V poslední době jsou přijímána restriktivní opatření s negativním dopadem na osoby se zdravotním postižením.
Tato restriktivní politika má souvislost s malým zájmem vlády o problémy lidí se zdravotním postižením, což lze dokumentovat na mnoha příkladech, a to jak v oblasti přístupu k sociálním a zdravotním službám, tak i zaměstnávání osob se zdravotním postižením, ale především neúčastí předsedy vlády a příslušných ministrů na jednáních orgánů vlády, které byly zřízeny k řešení problematiky lidí se zdravotním postižením.
Restriktivní kroky lze dokumentovat na konkrétních příkladech:
- Koalice zcela odmítla zvýšení příspěvku na péči v I. stupni a schválila pouze minimální zvýšení ve II. stupni, což jednoznačně vede ke zhoršení dostupnosti sociálních služeb pro osoby, kterým byl přiznán pouze I. nebo II. stupeň. Současně zvýšením III. stupně o 2000 Kč došlo k obrovskému rozdílu mezi II. a III. stupněm příspěvku na péči, který v současné době činí téměř 10 000 Kč, přičemž stačí při posuzování nároku rozdíl v jedné základní životní potřebě, aby člověk měl dostatek prostředků na služby nebo se dostal do situace, kdy se pro něj sociální služby stanou nedostupnými. Příspěvky na péči v I. a II. stupni nebyly zvýšeny již osm let, přičemž hodina pečovatelské služby se za posledních osm let zvýšila z 95 Kč na 165 Kč za hodinu služby.
- Byl minimalizován odpočet daně na manžela u pečujících osob pouze na děti do tří let, což postihlo mnoho rodin, kde jeden z manželů pečuje o osobu závislou na péči.
- Zhoršila se legislativa v rámci novely stavebního zákona, kdy přístupnost prostoru a staveb je vytlačována z prováděcích předpisů ke stavebnímu zákonu. Parametry přístupného prostředí jsou uváděny pouze v normách, což významně snižuje obecnou informovanost o přístupném prostředí.
- V současné době je projednáván další restriktivní návrh, a to v podobě návrhu novely zákona o nemocenském pojištění, kde se navrhuje pozastavit výplatu ošetřovného pro pečující osoby v případě, že osoba, o kterou je pečováno, je déle než 30 dní na lůžkovém oddělení zdravotnického zařízení. Lidé s těžkým zdravotním postižením, kteří jsou delší dobu v lůžkových zdravotnických zařízeních, potřebují nezbytně péči svých pečujících osob a asistentů, aby nedošlo ke zhoršení jejich zdravotního stavu. Současné personální obsazení lůžkových zdravotnických zařízení neumožňuje poskytnout dostatečnou péči osobám s těžkým zdravotním postižením, kterou nezbytně potřebují. Jedná se o polohování, o poskytování stravy a nápojů a o další úkony péče. Máme řadu důkazů o tom, že z nemocnic odcházejí klienti s dekubity, nepohybliví, kteří jsou podstatně více závislí na péči druhé osoby. NRZP ČR chápe, že nedostatek pracovníků ve zdravotnictví neumožňuje poskytování potřebných služeb, proto žádáme, aby byla zaručena přítomnost pečujících osob a asistentů v lůžkových zdravotnických zařízeních a nebyly jim kráceny příjmy.
- Poslanecká sněmovna v současné době projednává zvýšení koncesionářských poplatků, kdy vláda navrhuje, aby zaměstnavatelé a další právnické osoby platili násobně koncesionářské poplatky za zaměstnance. Schválení návrhu bude znamenat výrazné zhoršení ekonomiky zaměstnavatelů zaměstnávající více než 50 % OZP, protože tito zaměstnavatelé mohou platit až 250 000 Kč ročně. Je to nesmyslné, protože tito zaměstnavatelé dostávají příspěvek na zaměstnávání OZP, a z něho budou odvádět část České televizi a Českému rozhlasu.
- Podle našich statistik z odborného sociálního poradenství došlo v posledních dvou letech k výraznému růstu snižování stupňů míry invalidity nebo přímo k jejímu odebírání. Obdobně došlo k výraznému růstu snižování stupňů míry závislosti na pomoci jiné osoby. Tento trend lze sledovat od doby, kdy část agendy posuzování přešla na tzv. odborné asistenty posudkového lékaře, kteří připravují podklady a rozhodnutí pro posudkové lékaře, a ti jejich stanovisko pouze potvrdí. NRZP ČR již v roce 2017 předložila MPSV ČR podklad, který navrhoval nový způsob posuzování, a to na základě přítomnosti klienta a potřebných odborníků.
- Současný způsob posuzování míry invalidity a míry závislosti na péči druhé osoby, kde je jediným rozhodujícím podkladem stanovisko posudkového lékaře, které vychází z lékařské zprávy praktického lékaře, posuzované osoby NRZP ČR dlouhodobě kritizuje. Je to zcela subjektivní posouzení bez přihlédnutí k dalším souvislostem, které se váží ke zdravotnímu postižení. Současný systém je zcela nefunkční a neodborný a poškozuje posuzované osoby. Nepřihlíží se vůbec k ergo diagnostickým parametrům posuzování, k sociálnímu prostředí, k zázemí posuzovaných osob a k dalším ukazatelům. MPSV ČR provedlo v letošním roce pouze institucionální změnu posuzování, a to zřízením Institutu posuzování zdravotního stavu, přičemž systém zůstal zcela nezměněn.
Uvedený výčet tvoří pouze část negativních opatření, která postihují komunitu lidí se zdravotním postižením. Za celé období nedošlo k žádným systémovým změnám, které by znamenaly zlepšení postavení osob se zdravotním postižením.
Delegáti RS NRZP ČR zásadně nesouhlasí s faktickým a prudkým poklesem finanční podpory tradičních, celostátně působících spolků osob se zdravotním postižením, způsobeným drastickým snížením dotačních limitů Úřadu vlády. Jedná se o zásadní ochromení činnosti spolků, které důsledně a dlouhodobě hájí práva a zájmy osob se zdravotním postižením a zároveň často poskytují odpovídající servis pro veřejnou správu. Veřejná správa vždy požadovala, aby komunita lidí se zdravotním postižením měla jasně určené mluvčí pro jednání. Současný krok Úřadu vlády vede přesně opačným směrem k rozdrobení zájmů a mluvčích, což nutně povede k oslabení celého hnutí. Do tohoto modelu marginalizace síly hnutí osob se zdravotním postižením zapadá i změna statutu Vládního výboru pro osoby se zdravotním postižením.
Zdroj: NRZP