pečuj doma

Příznaky nákazy omicronem se liší od dosavadních

23.12.2021

Varianta koronaviru omikron se neliší od předchozí varianty delta pouze vyšší nakažlivostí, ale také odlišnými příznaky, píše server týdeníku Focus. Nakažení například neztrácejí čich, naopak se u nich objevuje silné noční pocení. Současně si stěžují na bolest těla a extrémní únavu.

„Zatím nejvýraznější příznak nákazy omikronem je extrémně silné noční pocení, kdy se člověk musí okamžitě převléknout,“ uvedl britský lékař Amir Khan.

Data, která přišla z Jižní Afriky, ale zatím nejsou celistvá, chybějí důsledné studie týkající se starší generace. Populace Jihoafrické republiky je totiž ve srovnání s Evropou velmi mladá, pouze šest procent tamních obyvatel je starších 65 let, připomíná Focus. V případě starších lidí s chronickým onemocněním, jako je například cukrovka nebo onemocnění srdce, nákaza omikronem může dopadnout podstatně tvrději.“

Mezi další příznaky patří škrábání v krku a suchý kašel. Pouze u některých nakažených se objevila vysoká horečka.

Zvláštní je, že si nikdo z nakažených nestěžoval na ztrátu čichu a chuti. Přitom v původní koronavirové variantě to byl jeden z nejčastějších příznaků nákazy.

Není také jasné, jak přesně omikron působí na děti. Lékaři vidí náznaky, že by nová varianta mohla ovlivnit děti více než ty předchozí. „Dochází k nárůstu hospitalizací u dětí mladších pěti let,“ řekla Michelle Groomeová z Jihoafrického národního institutu pro nakažlivé nemoci.

V hlavním městě Pretorii tvořily malé děti po lidech starších 60 let druhou největší věkovou skupinu ošetřovanou v nemocnici.

U dětí se objevuje jako příznak nákazy také vyrážka. „Ta se projevila až u 15 procent infikovaných dětí,“ řekl minulý týden zpravodajskému kanálu Sky News londýnský lékař David Lloyd.

Kromě toho se objevují i příznaky jako bolesti hlavy či nechutenství.

Zdroj: Novinky

 

Moravskoslezský kruh, z. s. zahájil nový projekt.
Hlaste se na podpůrné skupiny pro pečující, které pořádáme od září v Brně.
Potom byste mohli být v kolizi. Přečtěte se návod právničky Radky Pešlové, jak situaci vyřešit.
Všechna čísla novin najdete na webu.

Články

PTÁTE SE: Mám nárok na úpravu pracovní doby, když pečuji o babičku?

28.9.2024 Můj dotaz zní, jaké mám možnosti při zaměstnání a péči o babičku ve 4. stupni závislosti. Pracuji ve 3směnném provozu a současně jsem jediná osoba, která pečuje o babičku ve 4. stupni, s pomocí pečovatelské služby. V 6/2024 jsem zkolabovala a od té doby marodím. Zaměstnavatele jsem v 2/2024 písemně požádala z důvodu péče o úpravu více...

INFO: Ombudsman může dál řešit stížnosti na veřejné opatrovníky

27.9.2024 Ústavní soud zrušil usnesení Nejvyššího správního soudu, podle kterého obce jako veřejní opatrovníci nevykonávají přenesenou působnost. Ombudsman se proti tomuto usnesení už v minulosti vymezil. Nyní se ombudsman prostřednictvím tzv. amicus curiae připojil k ústavní stížnosti původního žalobce proti tomuto rozhodnutí. více...

ZPRÁVY: Partnerský přístup k pacientům nemusí být tím správným

26.9.2024 Od roku 2013 pracuje MUDr. Martin Seifert v pražském Karlíně jako praktický lékař ve své ordinaci. Za sebou má i zkušenost praktického/rodinného lékaře v bavorském pohraničí a řadu dalších zahraničních zkušeností nejen z tohoto oboru. Od roku 2014 učí na 1. LF UK a od února 2020 působí na 3. LF UK jako vedoucí Kabinetu praktického lékařství. více...

Podporují nás

Spolufinancováno Evropskou unií
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ministerstvo zdravotnictví
Jihomoravský kraj
Statutární město Brno
Chcete být informováni o nových článcích na našem webu? Přihlaste svůj e-mail k odběru.

K poskytování služeb a analýze návštěvnosti používáme soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.